МОСВ и ЕК ще продължат диалога за стратегическото управление на водния сектор в България

04 февруари 2009 | 11:01


МОСВ и ЕК ще продължат диалога за стратегическото управление на водния сектор в България. Това е основният извод от състоялите се днес в Брюксел срещи на министър Джевдет Чакъров в Генералната дирекция “Регионално развитие” и с европейския комисар по регионална политика Данута Хубнер.
Министър Чакъров представи пред генералния директор на Генералната дирекция “Регионална политика” Дирк Анер готовността на МОСВ за диалог по подготвения законопроект за водоснабдяването и канализацията с цел да бъдат отчетени позициите на всички страни – МРРБ, МОСВ и ЕК. Министърът каза, че също споделя позицията за законови непълноти, свързани с управлението на ВиК сектора и настоя те да бъдат решени в интерес на потребностите на България от водна инфраструктура, от подобряване на водната услуга за населението и опазването на околната среда. Той предложи ЕК да представи различни модели за стратегическо управление на водния сектор, успешно реализирани в други страни на ЕС.
За нас е важно да усвоим всяко едно евро, което се дава на България, предвид факта, че сме страната-член на ЕС с най-нисък БВП, подчерта министър Чакъров и пред представителите на Генералната дирекция “Регионална политика”, и на срещата с Данута Хубнер. Министрът изказа мнение, че за по-ефективното усвояване на средствата от европейските фондове добре би било определеният в европейските регламенти тригодишен срок за усвояване на парите за строителство по одобрените проекти да важи за целия период до 2013 година, а не само за първите две години, както е предвидено сега. След първите две години срокът се скъсява на две години и това ще затрудни доброто усвояване, е мнението на министър Чакъров.
По повод изказани от страна на представителите на ЕК притеснения относно контрола при предстоящото изпълнение на вече одобрените за финансиране по Оперативната програма “Околна среда” проекти министър Чакъров увери, че и занапред МОСВ ще продължи да бъде изключително критично при оценката на подаваните по Оперативната програма “Околна среда” проекти и ще продължи много стриктно да контролира изпълнението на строителството и разходването на средствата.