МОСВ предлага на общините да се включат в системите за разделно събиране на негодни за употреба батерии и акумулатори

14 септември 2009 | 16:01

В Република България стартира изграждането на система за разделно събиране на негодни за употреба батерии и акумулатори. В улеснение на този процес МОСВ изпрати писмо до Националното сдружение на общините в България, с което апелира към кметовете на общините да се свържат с трите лицензирани организации по оползотворяване на негодни за употреба батерии и акумулатори и да сключат договор с някоя от тях. С цел да се подпомогне стартирането на дейността на организациите и да се насърчат жителите на общината за участие в разделното събиране, МОСВ предлага да се поставят съдове за разделно събиране на негодни за употреба портативни батерии и акумулатори и в сградите на общинските администрации. Контейнерът трябва да е поставен на видно място, което да е максимално удобно за потока минаващи хора в сградата. Кметът на общината има задължение да определи това място. Поставянето на тези съдове в сградите на общинските администрации ще спомогне и за информираността на населението за стартирането на системата за разделно събиране на негодните за употреба батерии и акумулатори.

Контакти на организациите по оползотворяване на негодни за употреба батерии и акумулатори може да намерите на:
http://www.moew.government.bg/recent_doc/waste/bg/OOp_na_NUBA.doc

Във времето на цифровите технологии батериите са неразделна част от нашето всекидневие. Повечето батерии съдържат тежки метали като живак, кадмий, олово, цинк и никел, които не оказват вредно въздействие върху човешкото здраве или околната среда, когато са в употреба или се съхраняват в домакинствата. Батериите стават потенциално опасни в момента, когато излязат от употреба и попаднат в общия поток битови отпадъци.

Управлението на отпадъците от батерии и акумулатори има две главни цели:

  • Екологична – защита на въздуха, водата, почвата и здравето на хората чрез предотвратяване на изхвърлянето на вредни и опасни вещества в околната среда;
  • Икономическа – оползотворяване материалите, заложени в конструкцията на отпадъците от батерии и акумулатори.

Изискванията за пускането на пазара на батерии и акумулатори и за събирането, транспортирането, временното съхраняване, предварителното третиране, рециклирането, оползотворяването и/или обезвреждането на негодни за употреба батерии и акумулатори се въвеждат с нормативната уредба в съответствие с принципа “Отговорността на производителя”.

С Наредбата за изискванията за пускане на пазара на батерии и акумулатори и третиране и транспортиране на отпадъци от батерии и акумулатори (приета с ПМС 144/5 юли 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. ДВ. бр.53 от 10 Юни 2008 г., изм. ДВ. бр.5 от 20 Януари 2009 г.) /Наредбата/ се дава възможност на лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори (производителите, вносителите и лицата, въвеждащи на територията на страната от друга държава - членка на Европейската общност) да изпълняват индивидуално или колективно (чрез организации по оползотворяване) своите задължения.

В последните няколко месеца три дружества получиха от МОСВ разрешение по чл. 64, ал. 1 във връзка с чл. 62, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците за извършване на дейности, като организации по оползотворяване на негодни за употреба батерии и акумулатори. Това са “ЕКОБАТЕРИ” АД, “СТИМ-БАТ” ООД и “НУБА РЕЦИКЛИРАНЕ” АД.

Съгласно Наредбата кметът на общината има задължение да:

  1. определи местата за разполагане на съдове за събиране на негодни за употреба батерии и акумулатори на територията на общината в съответствие с програмата за управление на дейностите по отпадъците по чл. 29, ал. 1, т. 1 ЗУО, без да възпрепятства дейността на лицата, сключили договор с организация по оползотворяване или с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), и/или на лица, изпълняващи задълженията си индивидуално;
  2. организира дейностите по събиране и временно съхраняване на негодни за употреба батерии и акумулатори и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

В първия случай кметът извършва тази дейност, когато лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори, разполагат елементите от системата за разделно събиране върху общински имот, а във втория - когато има сключен договор за финансиране на дейностите по събиране и временно съхраняване на негодни за употреба батерии и акумулатори и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане с организация по оползотворяване, с лица, които пускат на пазара батерии и акумулатори, изпълняващи задълженията си индивидуално или с ПУДООС.

В западноевропейските държави съществуват различни начини за организиране на системи за разделно събиране и третиране на отпадъците от батерии и акумулатори от домакинствата, които могат да намерят приложение в Р България:

  • събиране от мобилни пунктове по предварително приет график;
  • събиране от стационарни общински или други сьбирателни пунктове;
  • събиране на специфични отпадъчни потоци от специализирани типове магазини (магазини за ел. материали, стоки за бита, работилници и др.) и обществени сгради. Контейнери за събиране, поставени на подходящи места в магазини, пунктове за вторични суровини, автогари, бензиностанции и т.н., където се продават големи количества батерии и акумулатори, играчки, битови електроуреди и електроматериали, са ефективна и евтина възможност за разделно събиране на батерии и акумулатори. За да се насърчи участието на жителите, местата за поставяне на контейнерите за събиране трябва да са така избрани, че да бъдат максимално удобни за тях;
  • събиране директно от всяко домакинство на предварително обявени дати няколко пъти годишно;
  • събиране по предварителна заявка директно от генератора на отпадъка.