Категории
Природа

Животни

1. ЗАЩИТЕНИ ВИДОВЕ ГРЪБНАЧНИ ЖИВОТНИ (VERTEBRATA)  В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

БОЗАЙНИЦИ (MAMMALIA)

 

РАЗРЕД НАСЕКОМОЯДНИ (INSECTIVORA)

Сем. Таралежи (Erinaceidae)

Таралеж (Erinaceus concolor)

Сем. Земеровки (Soricidae)

Етруска земеровка (Suncus etruscus)

 

РАЗРЕД ПРИЛЕПИ CHIROPTERA

Сем. Подковоноси прилепи (Rhinolophidae)

Средиземноморски подковонос (Rhinolophus blasii)

Южен подковонос (Rhinolophus euryale)

Голям подковонос (Rhinolophus ferrumequinum)

Малък подковонос (Rhinolophus hipposideros)

Подковонос на Мехели (Rhinolophus mehelyi)

Сем. Булдогови прилепи (Molossidae)

Булдогов прилеп (Tadarida teniotis)

Сем. Гладконоси прилепи (Vespertilionidae)

Широкоух прилеп (Barbastella barbastellus)

Северен вечерник (Eptesicus nilssoni)

Полунощен прилеп (Eptesicus serotinus)

Савиево прилепче (Hypsugo savii)

Дългокрил прилеп (Miniopterus schreibersi)

Алкатоев (бакембардов) нощник (Myotis alcathoe)

Златист нощник (Myotis aurescens)

Дългоух нощник (Myotis bechsteini)

Остроух нощник (Myotis blythi)

Нощник на Брандт (Myotis brandti)

Дългопръст нощник (Myotis capaccinii)

Езерен нощник (Myotis dasycneme)

Воден нощник (Myotis daubentoni)

Мустакат нощник (Myotis mystacinus)

Трицветен нощник (Myotis emarginatus)

Голям нощник (Myotis myotis)

Нощник на Натерер (Myotis nattereri)

Голям вечерник (Nyctalus lasiopterus)

Малък вечерник (Nyctalus leisleri)

Ръждив вечерник (Nyctalus noctula)

Кафяво прилепче (Pipistrellus pipistrellus)

Малко кафяво прилепче (Pipistrellus pygmaeus)

Прилеп на Натузий (Pipistrellus nathusii)

Средиземноморско прилепче (Pipistrellus kuhlii)

Кафяв дългоух прилеп (Plecotus auritus)

Сив дългоух прилеп (Plecotus austriacus)

Двуцветен прилеп (Vespertilio murinus)

 

РАЗРЕД ГРИЗАЧИ (RODENTIA)

Сем. Сънливци (Gliridae)

Мишевиден сънливец (Myomimus roachi)

Лешников сънливец (Muscardinus avellanarius)

Сем. Скачащи мишки (Dipodidae)

Скачаща (степна) мишка (Sicista subtilis)

Сем. Хомяци (Cricetidae)

Добруджански (среден) хомяк (Mesocricetus newtoni)

Сив (малък) хомяк (Cricetulus migratorius)

Обикновен (голям) хомяк (Cricetus cricetus)

 

РАЗРЕД ХИЩНИЦИ (CARNIVORA)

Сем. Мечки (Ursidae)

Кафява мечка (Ursus arctos)

Сем. Порови (Mustelidae)

Видра (Lutra lutra)

Златка (Martes martes)

Невестулка (Mustela nivalis)

Степен пор (Mustela eversmanni)

Пъстър пор (Vormela peregusna)

Сем. Котки (Felidae)

Рис (Felis lynx)

Европейска дива котка (Felis silvestris)

Сем. Същински тюлени (Phocidae)

Тюлен монах (Monachus monachus)

 

РАЗРЕД ЧИФТОКОПИТНИ ARTIODACTYLA

Сем. Кухороги (Bovidae)

Дива коза (Rupicapra rupicapra)

 

РАЗРЕД КИТОПОДОБНИ (CETACEA)

Сем. Морски свине (Phocoenidae)

Муткур (морска свиня) (Phocoena phocoena)

Сем. Делфини (Delphinidae)

Делфин (Delphinus delphis)

Афала (Tursiops truncatus)

 

ПТИЦИ (AVES)

РАЗРЕД ГМУРКАЧОПОДОБНИ (GAVIIFORMES)

Сем. Гмуркачови (Gaviidae)

Червеногуш гмуркач (Gavia stellata)

Черногуш гмуркач (Gavia arctica)

Черноклюн гмуркач (Gavia immer)

 

РАЗРЕД ГМУРЕЦОПОДОБНИ (PODICIPEDIFORMES)

Сем. Гмурецови (Podicipedidae)

Ушат гмурец (Podiceps auritus)

Голям гмурец (Podiceps cristatus)

Червеноврат гмурец (Podiceps grisegena)

Черноврат гмурец (Podiceps nigricollis)

Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis)

 

РАЗРЕД БУРЕВЕСТНИКОПОДОБНИ (PROCELLARIIFORMES)

Сем. Буревестникови (Procellariidae)

Жълтоклюн буревестник (Calonectris /Procellaria/ diomedea)

Обикновен буревестник (Puffinus yelkouan)

 

РАЗРЕД ПЕЛИКАНОПОДОБНИ (PELECANIFORMES)

Сем. Корморани (Phalacrocoracidae)

Среден корморан (Phalacrocorax aristotelis)

Голям корморан (Phalacrocorax carbo

Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus)

Сем. Пеликани (Pelecanidae)

Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus)

Розов пеликан (Pelecanus onocrotalus)

Сем. Рибоядови (Sulidae)

Бял рибояд (Мorus bassanus)

 

РАЗРЕД ЩЪРКЕЛОПОДОБНИ (CICONIFORMES)

Сем. Чаплови (Ardeidae)

Гривеста чапла (Ardeola ralloides)

Ръждива чапла (Ardea purpurea)

Сива чапла (Ardea cinerea)

Голям воден бик (Botaurus stellaris)

Биволска чапла (Bubulcus ibis)

Голяма бяла чапла (Egretta alba)

Малка бяла чапла (Egretta garzetta)

Малък воден бик (Ixobrychus minutus)

Нощна чапла (Nycticorax nycticorax)

Сем. Щъркелови (Ciconidae)

Бял щъркел (Cicona cicona)

Черен щъркел (Cicona nigra)

Сем. Ибисови (Threskiornithidae)

Бяла лопатарка (Plаtalea leucorodia)

Блестящ ибис (Plegadis falcinellus)

Сем. Фламингови (Phoenicopteridae)

Розово фламинго (Phoenicopterus ruber)

 

РАЗРЕД ГЪСКОПОДОБНИ (ANSERIFORMES)

Сем. Патицови (Anatidae)

Сърпокрила патица (Anas falcata)

Сива патица (Anas strepera)

Малка белочела гъска  (Аnser erythropus)

Посевна гъска (Аnser fabalis)

Сива гъска (Аnser аnser)

Снежна гъска (Аnser caerulescens)

Белоока потапница (Aythya nyroca)

Кафявоглава потапница (Aythya ferina)

Планинска потапница (Aythya marila)

Червеногуша гъска (Branta ruficollis)

Звънарка (Bucephala clangula)

Ледена потапница (Clangula hyemalis)

Тундров лебед (Cygnus bewickii)

Ням лебед (Cygnus olor)

Поен лебед (Cygnus cygnus)

Мраморна патица (Маrmaronetta angustirostris)

Кадифена потапница (Мelanitta fusca)

Траурна потапница (Мelanitta nigra)

Малък нирец (Mergus albellus)

Голям нирец (Mergus merganser)

Среден нирец (Mergus serrator)

Червеноклюна потапница (Netta rufina)

Тръноопашата потапница (Oxyura leucocephala)

Обикновена гага (Somateria mollissima)

Ръждив ангъч (Тadorna ferruginea)

Бял ангъч (Тadorna tadorna)

 

РАЗРЕД СОКОЛОПОДОБНИ (FALCONIFORMES)

Сем. Орли рибари (Pandionidae)

Орел рибар (Pandion haliaetus)

Сем. Ястребови (Accipitridae)

Късопръст ястреб (Accipiter brevipes)

Голям ястреб (Accipiter gentilis)

Малък ястреб (Accipiter nisus)

Черен лешояд (Aegypius monachus)

Скален орел (Aquila chrysaetos)

Голям креслив орел (Aquila clanga)

Кръстат (царски) орел (Aquila heliaca)

Малък креслив орел (Aquila pomarina)

Степен орел (Aquila rapax)

Обикновен мишелов (Buteo buteo)

Северен мишелов (Buteo lagopus)

Белоопашат мишелов (Buteo rufinus)

Орел змияр (Circаеtus gallicus)

Тръстиков блатар (Circus aeruginosus)

Полски блатар (Circus cyaneus)

Степен блатар (Circus macrourus)

Ливаден блатар (Circus pygargus)

Пепелява каня (Elanus caeruleus)

Брадат лешояд (Gypaetus barbatus)

Белоглав лешояд (Gyps fulvus)

Белоопашат морски орел (Haliaeetus albicilla)

Ястребов орел (Hieraaetus fasciatus)

Малък орел (Hieraaetus pennatus)

Черна каня (Milvus migrans)

Червена каня (Milvus milvus)

Египетски лешояд (Neophron percnopterus)

Осояд (Pernis apivorus)

Сем. Соколови (Falconidae)

Далматински сокол (Falco biarmicus)

Ловен сокол (Falco cherrug)

Малък сокол (Falco columbarius)

Средиземноморски сокол (Falco eleonorae)

Белошипа ветрушка (Falco naumanni)

Сокол скитник (Falco peregrinus)

Орко (Falco subbuteo)

Черношипа ветрушка (Керкенез) (Falco tinnunculus)

Вечерна ветрушка (Falco vespertinus)

 

РАЗРЕД КОКОШОПОДОБНИ (GALLIFORMES)

Сем. Фазанови (Phasianidae)

Лещарка (Bonasa bonasia)

 

РАЗРЕД ЖЕРАВОПОДОБНИ (GRUIFORMES)

Сем. Жеравови (Gruidae)

Момин жерав (Anthropoides virgo)

Сив жерав (Grus grus)

Сем. Дърдавцови (Rallidae)

Ливаден дърдавец (Crex crex)

Зеленоножка (Gallinula chloropus)

Голяма пъструшка (Porzana porzana)

Средна пъструшка (Porzana parva)

Малка пъструшка (Porzana pusilla)

Воден дърдавец (Rallus aquaticus)

Сем. Дроплови (Otididae)

Дропла (Otis tarda)

Стрепет (Tetrax tetrax)

 

РАЗРЕД ДЪЖДОСВИРЦОПОДОБНИ (CHARADRIIFORMES)

Сем. Туриликови (Burhinidae)

Турилик (Burhinus oedicnemus)

Сем. Дъждосвирцови (Charadriidae)

Каменообръщач (Arenaria interpres)

Морски дъждосвирец (Charadrius alexandrinus)

Речен дъждосвирец (Charadrius dubius)

Пясъчен дъждосвирец (Charadrius hiaticula)

Планински дъждосвирец (Eudromias morinellus)

Шипокрила калугерица (Haplopterus spinosus)

Златистопер дъждосвирец (Pluvialis apricaria)

Сребристопер дъждосвирец (Pluvialis squatarola)

Обикновена калугерица (Vanellus vanellus)

Белоопашата калугерица (Vanellus leucurus)

Сем. Стридоядови (Haematopididae)

Стридояд (Haematopus ostralegus)

Сем. Бекасови (Scolopacidae)

Късокрил кюкавец (Actitis hypoleucos)

Трипръст брегобегач (Calidris alba)

Тъмногръд брегобегач (Calidris alpina)

Голям брегобегач (Calidris canutus)

Кривоклюн брегобегач (Calidris ferruginea)

Малък брегобегач (Calidris minuta)

Сив брегобегач (Calidris temminckii)

Голяма бекасина (Gallinago media)

Плоскоклюн блатобегач (Limicola falcinellus)

Черноопашат крайбрежен бекас (Limosa limosa)

Пъстроопашат крайбрежен бекас (Limosa lapponica)

Малка бекасина (Lymnocryptes minimus)

Голям свирец (Numenius arquata)

Малък свирец (Numenius phaeopus)

Тънкоклюн свирец (Numenius tenuirostris)

Бойник (Philomachus pugnax)

Голям червеноног водобегач (Tringa erythropus)

Малък горски водобегач (Tringa glareola)

Голям зеленоног водобегач (Tringa nebularia)

Голям горски водобегач (Tringa ochropus)

Малък зеленоног водобегач (Tringa stagnatilis)

Малък червеноног водобегач (Tringa totanus)

Жълтокрак брегобегач (Xenus cinereus)

Сем. Саблеклюнови (Recurvirostridae)

Кокилобегач (Himantopus himantopus)

Саблеклюн (Recurvirostra avosetta)

Сем. Листоногови (Phalaropodidae)

Тънкоклюн листоног (Phalaropus lobatus)

Плоскоклюн листоног (Phalaropus fulicarius)

Сем. Огърличникови (Glareolidae)

Кафявокрил огърличник (Glareola pratincola)

Чернокрил огърличник (Glareola nordmanni)

Сем. Чайкови (Lariidae)

Белобуза рибарка (Chlidonias hybridus)

Белокрила рибарка (Chlidonias leucopterus)

Черна рибарка (Chlidonias niger)

Дебелоклюна рибарка (Geochelidon nilotica)

Чайка буревестница (Larus canus)

Малка черногърба чайка (Larus fuscus)

Дългоклюна чайка (Larus genei)

Голяма черногърба чайка (Larus marinus)

Малка черноглава чайка (Larus melanocephalus)

Жълтокрака чайка (Larus michahellis)¹

Малка чайка (Larus minutus)

Речна чайка (Larus ridibundus)

Трипръста чайка (Rissa tridactyla)

Белочела рибарка (Sterna albifrons)

Каспийска рибарка (Sterna caspia)

Речна рибарка (Sterna hirundo)

Гривеста рибарка (Sterna sandvicensis)

Полярна рибарка (Sterna paradisaea)

Сем. Морелетникови (Stercorariudae)

Голям морелетник (Stercorarius pomarinus)

Среден морелетник (Stercorarius parasiticus)

 

РАЗРЕД ГЪЛЪБОПОДОБНИ (COLUMBIFORMES)

Сем. Пустинаркови (Pteroclididae)

Пухопръста пустинарка (Syrrhaptes paradoxus)

Сем. Гълъбови (Columbidae)

Див скален гълъб (Columba livia livia)

Гълъб хралупар (Columba oenas)

 

РАЗРЕД КУКУВИЦОПОДОБНИ CUCULIFORMES)

Сем. Кукувицови (Cuculidae)

Качулата кукувица (Clamator glandarius)

Обикновена кукувица (Cuculus canorus)

 

РАЗРЕД СОВОПОДОБНИ (STIGIFORMES)

Сем. Забулени сови (Tytonidae)

Забулена сова (Tyto alba)

Сем. Същински сови (Strigidae)

Пернатонога кукумявка (Aegolius funereus)

Горска ушата сова (Asio otus)

Блатна сова (Asio flammeus)

Домашна кукумявка (Athene noctua)

Бухал (Bubo bubo)

Врабчова кукумявка (Glaucidium passerinum)

Снежна сова (Nyctea scandiaca)

Чухал (Otus scops)

Горска улулица (Strix aluco)

Уралска улулица (Strix uralensis)

Ястребова сова (Surnia ulula)

 

РАЗРЕД КОЗОДОЕПОДОБНИ (CAPRIMULGIFORMES)

Сем. Козодоеви (Caprimulgidae)

Козодой (Caprimulgus europaeus)

 

РАЗРЕД БЪРЗОЛЕТОПОДОБНИ APODIFORMES)

Сем. Бързолетови Apodidae)

Черен бързолет (Apus apus)

Алпийски бързолет (Apus melba)

Блед бързолет (Apus pallidus)

 

РАЗРЕД СИНЯВИЦОПОДОБНИ (CORACIIFORMES)

Сем. Земеродни рибарчета (Alcedinidae)

Земеродно рибарче (Alcedo atthis)

Сем. Синявицови (Coraciidae)

Синявица (Coracias garrulus)

Сем. Пчелоядови (Мeropidae)

Пчелояд (Merops apiaster

Зелен пчелояд (Merops persicus)

Сем. Папунякови (Upopidae)

Папуняк (Upupa epops)

 

РАЗРЕД КЪЛВАЧОПОДОБНИ (PICIFORMES)

Сем. Кълвачови (Picidae)

Черен кълвач (Dryocopus martius)

Голям пъстър кълвач (Dendrocopos major)

Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus)

Среден пъстър кълвач (Dendrocopos medius)

Белогръб кълвач (Dendrocopos leucotos)

Малък пъстър кълвач (Dendrocopos minor)

Въртошийка (Jynx torquilla)

Трипръст кълвач (Picoides tridactylus)

Сив кълвач (Picus canus)

Зелен кълвач (Picus viridis)

 

РАЗРЕД ВРАБЧОПОДОБНИ (PASSERIFORMES)

Сем. Чучулигови (Alaudidae)

Полска чучулига (Alauda arvensis)

Късопръста чучулига (Calandrella brachydactyla)

Сива чучулига (Calandrella rufescens)

Балканска чучулига (Eremophila alpestris)

Качулата чучулига (Galerida cristata)

Горска чучулига (Lullula arborea)

Дебелоклюна чучулига (Melanocorypha calandra)

Белокрила чучулига (Melanocorypha leucoptera)

Сем. Лястовицови (Hirundinidae)

Градска лястовица (Delichon urbica)

Селска лястовица (Hirundo rustica)

Червенокръста лястовица (Hirundo daurica)

Скална лястовица (Ptyonoprogne rupestris)

Брегова лястовица (Riparia riparia)

Сем. Стърчиопашкови (Motacillidae)

Полска бъбрица (Anthus campestris)

Горска бъбрица (Anthus trivialis)

Ливадна бъбрица (Anthus pratensis)

Тундрова бъбрица (Anthus cervinus)

Планинска бъбрица (Anthus spinoletta)

Лимонена стърчиопашка (Motacilla citreola)

Жълта стърчиопашка (Motacilla flava)

Планинска стърчиопашка (Motacilla cinerea)

Бяла стърчиопашка (Motacilla alba)

Сем. Копринаркови (Bombycillidae)

Копринарка (Bombycilla garrulus)

Сем. Водни косове (Cinclidae)

Воден кос (Cinclus cinclus)

Сем. Орехчета (Troglodytidae)

Орехче (Troglodytes troglodytes)

Сем. Завирушкови (Prunellidae)

Сивогуша завирушка (Prunella modularis)

Пъстрогуша завирушка (Prunella collaris)

Сем. Дроздови (Turdidae)

Трънковче (Cercotrichas galactotes)

Червеногръдка (Erithacus rubecula)

Северен славей (Luscinia luscinia)

Южен славей (Luscinia megarhynchos)

Синьогушка (Luscinia svecica)

Пъстър скален дрозд (Monticola saxatilis)

Син скален дрозд (Monticola solitarius)

Пустинно каменарче (Oenanathe deserti)

Скално каменарче (Oenanthe finschii)

Испанско каменарче (Oenanthe hispanica)

Ориенталско каменарче (Oenanthe isabellina)

Черно каменарче (Oenanthe leucura)

Сиво каменарче (Oenanthe oenanthe)

Черногърбо каменарче (Oenanthe pleschanka)

Домашна червеноопашка (Phoenicurus ochruros)

Градинска червеноопашка (Phoenicurus phoenicurus)

Ръждивогушо ливадарче (Saxicola rubetra)

Черногушо ливадарче (Saxicola torquata)

Белогуш дрозд (Turdus torquatus)

Кос (Turdus merula)

Черногуш дрозд (Turdus ruficollis)

Хвойнов дрозд (Turdus pilaris)

Поен дрозд (Turdus philomelos)

Беловежд дрозд (Turdus iliacus)

Имелов дрозд (Turdus viscivorus)

Сем. Коприварчеви (Sylviidae)

Индийско шаварче (Acrocephalus agricola)

Тръстиково шаварче (Acrocephalus arundinaceus)

Градинско шаварче (Acrocephalus dumetorum)

Мустакато шаварче (Acrocephalus melanopogon)

Водно шаварче (Acrocephalus paludicola)

Мочурно шаварче (Acrocephalus palustris)

Крайбрежно шаварче (Acrocephalus schoenobaenus)

Блатно шаварче (Acrocephalus scirpaceus)

Свилено шаварче (Cettia cetti)

Пъстроопашато шаварче (Cisticola juncidis)

Малък маслинов присмехулник (Hippolais pallida)

Голям маслинов присмехулник (Hippolais olivetorum)

Градински присмехулник (Hippolais icterina)

Полски цвъркач (Locustella naevia)

Речен цвъркач (Locustella fluviatilis)

Тръстиков цвъркач (Locustella luscinioides)

Планински певец (Phylloscopus bonelli)

Жълтоглав певец (Phylloscopus proregullus)

Буков певец (Phylloscopus sibilatrix)

Елов певец (Phylloscopus collybita)

Брезов певец (Phylloscopus trochilus)

Червеногушо коприварче (Sylvia cantillans)

Малко черноглаво коприварче (Sylvia melanocephala)

Орфеево коприварче (Sylvia hortensis)

Ястребогушо коприварче (Sylvia nisoria)

Малко белогушо коприварче (Sylvia curruca)

Голямо белогушо коприварче (Sylvia communis)

Градинско коприварче (Sylvia borin)

Голямо черноглаво коприварче (Sylvia atricapilla)

Черногушо коприварче (Sylvia rueppelli)

Жълтоглаво кралче (Regulus regulus)

Червеноглаво кралче (Regulus ignicapillus)

Сем. Мухоловкови (Muscicapidae)

Сива мухоловка (Muscicapa striata)

Червеногуша мухоловка (Ficedula parva)

Беловрата мухоловка (Ficedula albicollis)

Полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata)

Жалобна мухоловка (Ficedula hypoleuca)

Сем. Мустакати синигери (Timaliidae)

Мустакат синигер (Panurus biarmicus)

Сем. Дългоопашати синигери (Aegithalidae)

Дългоопашат синигер (Aegithalos caudatus)

Сем. Синигерови (Paridae)

Лъскавоглав синигер (Parus palustris)

Жалобен синигер (Parus lugubris)

Матовоглав синигер (Parus montanus)

Качулат синигер (Parus cristatus)

Черен синигер (Parus ater)

Син синигер (Parus caeruleus)

Голям синигер (Parus major)

Сем. Зидаркови (Sittidae)

Горска зидарка (Sitta europaea)

Скална зидарка (Sitta neumayer)

Сем. Скалолазкови (Tichodromadidae)

Скалолазка (Tichodroma muraria)

Сем. Дърволазкови (Certhiidae)

Горска дърволазка (Certhia familiaris)

Градинска дърволазка (Certhia brachydactyla)

Сем. Торбогнезди синигери (Remizidae)

Торбогнезд синигер (Remiz pendulinus)

Сем. Авлигови (Oriolidae)

Авлига (Oriolus oriolus)

Сем. Сврачкови (Laniidae)

Червеногърба сврачка (Lanius collurio)

Черночела сврачка (Lanius minor)

Сива сврачка (Lanius excubitor)

Червеноглава сврачка (Lanius senator)

Белочела сврачка (Lanius nubicus)

Сем. Вранови (Corvidae)

Гарван (Corvus corax)

Сокерица (Nucifraga caryocatactes)

Жълтоклюна гарга (Pyrrhocorax graculus)

Сем. Скорцови Sturnidae)

Розов скорец (Sturnus roseus)

Сем. Тъкачови (Ploceidae)

Снежна чинка (Montifringilla nivalis)

Домашно врабче (Passer domesticus)¹

Испанско врабче (Passer hispaniolensis)

Полско врабче (Passer montanus)

Скално врабче (Petronia petronia)

Сем. Чинкови (Fringillidae)

Обикновено конопарче (Carduelis cannabina)

Щиглец (Carduelis carduelis)

Зеленика (Carduelis chloris)

Брезова скатия (Carduelis flammea)

Жълтоклюно конопарче (Carduelis flavirostris)

Елшова скатия (Carduelis spinus)

Червена чинка (Carpodacus erythrinus)

Черешарка (Coccothraustes coccothraustes)

Обикновена чинка (Fringilla coelebs)

Планинска чинка (Fringilla montifringilla)

Кръсточовка (Loxia curvirostra)

Червенушка (Pyrrhula pyrrhula)

Диво канарче (Serinus serinus)

Сем. Овесаркови (Emberizidae)

Лапландска овесарка (Calcarius lapponicus)

Белоглава овесарка (Emberiza leucocephalos)

Жълта овесарка (Emberiza citrinella)

Зеленогуша овесарка (Emberiza cirlus)

Сивоглава овесарка (Emberiza cia)

Градинска овесарка (Emberiza hortulana)

Белогуша овесарка (Emberiza rustica)

Малка овесарка (Emberiza pusilla)

Тръстикова овесарка (Emberiza schoeniclus)

Черноглава овесарка (Emberiza melanocephala)

Сива овесарка (Miliaria calandra)

Снежна овесарка (Plectrophenax nivalis)

¹ Видове под обща защита съгласно чл. 45 от Закона за биологичното разнообразие. Под тази защита, освен обозначените в списъка и ловните видове, попада всички останали видове птици срещащи се на територията на Република България.

 

ВЛЕЧУГИ (REPTILIA)

РАЗРЕД КОСТЕНУРКИ CHELONIA (TESTUDINES)

Сем. Морски костенурки (Cheloniidae)

Зелена морска костенурка (Chelonia mydas)

Карета (Caretta caretta)

Сем. Сухоземни костенурки (Testudinidae)

Шипобедрена костенурка (Testudo graeca)

Шипоопашата костенурка (Testudo hermanni)

Сем. Блатни костенурки (Emydidae)

Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis)

Южна блатна костенурка (Mauremys rivulata [Syn.: Mauremis caspica rivulata])

 

 

 

РАЗРЕД ГУЩЕРИ LACERTILIA (SAURIA)

Сем. Сцинкови гущери (Scincidae)

Късокрак гущер (Ablepharus kitaibeli)

Сем. Гущери (Lacertidae)

Ливаден гущер (Lacerta agilis)

Ивичест гущер (Lacerta trilineata)

Зелен гущер (Lacerta viridis)

Живороден гущер (Lacerta vivipara (Zootoca vivipara))

Змиеок гущер (Ophisops elegans)

Македонски гущер (Podarcis erhardii)

Стенен гущер (Podarcis muralis)

Кримски гущер (Podarcis taurica)

Сем. Гекони Gekkonidae

Нощен гущер (гекон) (Cyrtopodion kotschyi (Gymnodactylus kotschyi))

Сем. Слепоци Anguidae

Слепок (Anguis fragilis)

Жълтокоремен гущер (Ophisaurus apodus)

 

РАЗРЕД ЗМИИ (OPHIDIA)

Сем. Червейници (Typhlopidae)

Змия червейница (Typhlops vermicularis)

Сем. Бои Boidae

Змия пясъчница (Eryx jaculus)

Сем. Смокове (Colubridae)

Тънък стрелец (Coluber najadum (Platyceps najadum))

Смок-стрелец (Синурник) (Coluber (jugularis) caspius)

Черноврата стрелушка (Coluber rubriceps (Platyceps collaris))

Медянка (Coronella austriaca)

Леопардов смок (Elaphe situla (Zamenis situla))

Ивичест смок (Elaphe quatuorlineata)

Пъстър смок (Elaphe sauromates)

Смок мишкар (Elaphe longissima (Zamenis longissimus))

Вдлъбнаточел смок (Malpolon monspessulanus)

Сива водна змия (Natrix tessellata)

Котешка змия (Telescopus fallax)

Сем. Отровници (Viperidae)

Пепелянка (Vipera ammodytes)

Остромуцунеста усойница (Vipera ursinii)

 

РИБИ (PISCES)

 

РАЗРЕД ЕСЕТРОПОДОБНИ (ACIPENSERIFORMES)

Шип (Acipenser nudiventris)

Немска есетра (Acipenser sturio)

 

РАЗРЕД КОСТУРОПОДОБНИ (PERCIFORMES)

Сем. Костурови (Percidae

Високотел бибан (Gymnocephalus baloni)

 


 2. БЕЗГРЪБНАЧНИ  (INVERTEBRATA)

ЧЛЕНЕСТОНОГИ (ARTHRODOPA)

 

КЛАС НАСЕКОМИ (INSECTA)

 

РАЗРЕД ВОДНИ КОНЧЕТА (ODONATA)

Сем. Гомфиди (Gomphidae)

Офиогомфус (Ophiogomphus cecilia)

Сем. Кордулегастриди (Cordulegastridae)

Кордулегастер (Cordulegaster heros)

Сем. Кобилички, либелулиди (Libellulidae)

Леукориния (Leucorrhinia pectoralis)

 

РАЗРЕД ПРАВОКРИЛИ (ORTHOPTERA)

Сем. Обикновени дългопипални скакалци (Tettigoniidae)

Малка сага (Saga pedo)

Сем. Катантопиди (Catantopidae)

Одонтоподизма (Odontopodisma rubripes)

Обикновен паракалоптенус (Paracaloptenus caloptenoides)

 

РАЗРЕД ТВЪРДОКРИЛИ (COLEOPTERA)

Сем. Бръмбари бегачи (Carabidae)

Карабус (Carabus hungaricus)

Карабус (Carabus variolosus)

Бръмбар рогач (Lucanus cervus)

Алпийска розалия (Rosalia alpina)

Сем. Листороги, торни бръмбари (Scarabaeidae)

Осмодерма (Osmoderma eremita)

Сем. Сечковци (Cerambycidae)

Обикновен сечко (Cerambyx cerdo)

 

РАЗРЕД ПЕПЕРУДИ (LEPIDOPTERA)

Сем. Papilionidae

Аполон червен (Parnassius apolo)

Черен аполон (Parnassius mnemosyne)

Зеринция (Zerynthia polyxena)

Сем. Белянки (Pieridae)

Лептидеа (Leptidea morsei)

Балканска жълтушка (Colias balcanica)

Жълтушка (Colias myrmidone)

Сем. Синевки (Lycaenidae)

Лицена (Lycaena dispar)

Полиоматус (Polyommatus eroides)

Гигантска синевка (Maculinea arion)

Макулинеа (Maculinea nausithous)

Сем. Многоцветници (Nymphalidae)

Родопска кадифянка (Erebia rhodopensis)

Сатирче (Coenonympha oedipus)

Апатура (Apatura metis)

Хидриас (Hypodryas maturna (Euphydryas maturna))

Лофигна (Lopinga achine)

Бяло-v (Nymphalis vaualbum)

Сем. Лазиокампиди (Lasiocampidae)

Торбогнездница (Eriogaster catax)

Сем. Педомерки (Geometriade)

Лигниоптера (Lignyoptera fumidaria)

Сем. Вечерници (Sphingidae)

Прозерпина (Psoserpinus proserpina)

 Сем. Noctuidae

Dioszeghyana schmidti

Сем. Saturniidae

Розово нощно пауново око (Perisomena caesigena)

 

РАЗРЕД ЦИПОКРИЛИ (HYMENOPTERA)

Сем. Мравки (Formicidae)

Червена горска мравка (Formica rufa)

 

МЕКОТЕЛИ (MOLLUSCA)

 КЛАС ОХЛЮВИ (GASTROPODA)

РАЗРЕД ДРЕВНИ ГАСТРОПОДИ (ARCHAEOGASTROPODA)

Сем. Неритиди (Neritidae)

Ивичест теодоксус (Theodoxus transversalis)

 

РАЗРЕД ВОДНИ БЕЛОДРОБНИ ОХЛЮВИ (BASOMMATOPHORA)

Сем. Планорбиди (Planorbidae)

Анизус (Anisus vorticulus)

 

КЛАС МИДИ (BIVALVIA)

Сем. Бисерни миди (Unionoidae)

Бисерна мида (Unio crassus)