В изпълнение са 46 договора за 22,7% от ресурса на ОПОС 2014-2020

10 ноември 2017 | 11:44

По Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ (ОПОС) към момента са обявени 29 процедури на стойност над 1,64 млрд. лв. (над 47% от ресурса). В изпълнение са 46 договора за безвъзмездно финансиране на обща стойност 786 млн. лв., които представляват 22,7% от бюджета на ОПОС.

От началото на програмния период на бенефициентите на програмата са изплатени над 157 млн. лв. (4,54% от ресурса на ОПОС). Изплатените суми съответстват на планираните суми и се извършват в срок, като стриктно се следи да не се допуска забавяне при възстановяването на извършените от бенефициентите разходи.

2018 г. е периодът, в който трябва да бъдат изпълнени междинните цели на индикаторите. Условие за реализацията на ОПОС през този програмен период е фокусът първо върху постигането на конкретни резултати и след това върху усвояването.  

Проблем е кандидатстването за финансиране с проекти, които не отговарят на изискванията на насоките за кандидатстване и неприключили процедури по реда на Закона за устройство на територията, поради което процесът за оценка се удължава. За преодоляването му Управляващият орган (УО) организира с всеки бенефициент регулярни консултации и следи за подготовката на проектните предложения, дава допълнителни разяснения и съдейства за осигуряване на комуникация с други администрации и институции.

При изпълнението на административни договори за безвъзмездна помощ, основен проблем е обжалването на процедурите за избор на изпълнител или прекратяването им, което забавя изпълнението на проектите. Сроковете за обжалване се вземат предвид при прогнозите, които УО на ОПОС прави по усвояването на средствата от европейските фондове. Необходимо е преди сключване на договора за безвъзмездна помощ, бенефициентите да започнат процедурите за избор на изпълнител, с което ще се подпомогне и постигането на целите на Програмата. Управляващият орган е в тясна връзка с бенефициентите още преди отправянето на покана. Всяко забавяне при договарянето на безвъзмездна помощ и/или при сключването на договори с изпълнители има негативен ефект върху финансовото и физическото изпълнение и постигането на целите.

Добра практика в работата с общините са обучителните семинари за определяне и налагане на финансови корекции, инициирани от УО на ОПОС. Целта на предприетите от Управляващия орган мерки е да се минимизира рискът от допускане на грешки при провеждане на обществените поръчки, което ще осигури безпроблемното изпълнение на проектите и успешното усвояване на средствата.