Въпрос на Пенко Атанасов и Пламен Орешарски, народни представители от ПГ на „Коалиция за България” за действията на МОСВ във връзка с радиационната обстановка на залива „Вромос”

15 октомври 2010 | 12:17

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АТАНАСОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ОРЕШАРСКИ,

В отговор на Вашия въпрос Ви информирам:

През периода 1954 - 1977 г., от Флотационна фабрика „Росен” в района на залива е бил изхвърлен около 8 млн. тона флотационен отпадък с повишено съдържание на естествени радионуклиди от радиоактивното семейство на урана, а радиационният фон на плажа е нараснал.
През 1995 г. Министерството на околната среда и водите възлага на немска фирма да извърши оценка на текущото състояние на залива „Вромос", като през 1997 – 1998 г. е реализиран проект по Програма ФАР за почистване на бреговата зона на залива. Отстранени са около 800 хил. тона флотационен отпадък. В резултат от извършените тогава дейности концентрацията на радий-226 в проби от повърхностния слой на плажната ивица е намалена 3 - 4 пъти.
След почистването на залива, районът е обект на периодичен радиологичен мониторинг на всеки три месеца от Изпълнителната агенция по околна среда. Проведените лабораторни анализи на проби от плажната ивица през последните години показват, че специфичната активност на естествения радионуклид радий-226 в отделни участъци надвишава до 3-4 пъти нормативно установената в страната стойност за използване на терени без ограничения.
Наблюдаваните повишения, след приключването на проекта по Програма ФАР, през последните няколко години се дължат както на неотстранения напълно флотационен отпадък, така и на изхвърлените от морските вълни утайки, обогатени с материал, съдържащ главно радий-226 от дъното на залива.
Въз основа на резултатите от радиологичните анализи на пясъчни материали от плажната ивица и морски води от залива „Вромос” за периода 2007 г. - 2010 г. е направена оценка на здравния риск от МЗ. Заключенията на МЗ от направената оценка са:
1. Морската вода в залива „Вромос” не е замърсена с радионуклиди;
2. При използване на плажната ивица в продължение на няколко денонощия, средното облъчване надхвърля границите на радиологичния критерий за безопасност на Международната агенция по атомна енергия;
3. Рискът за здравето на летовниците, особено децата, ползващи залива „Вромос”, се дължи не толкова на повишения гама-фон в този район, колкото на повишеното съдържание на радий-226 и други естествени радионуклиди в пясъка по плажната ивица;
4. Съществуват предпоставки за необосновано външно и вътрешно облъчване на лица от населението при летуване на плажа “Вромос”.
Във връзка с гореизложеното, главният държавен здравен инспектор препоръчва на областния управител на Бургас да предприеме мерки за обявяване на забрана за ползване на плажната ивица в залива „Вромос” и ограничаване на достъпа на хора до нея. В края на месец август във връзка с появилите се колебания дали така стои въпроса или не, отново се направи преглед на всичките данни за последните няколко години, както и оценките, направени 2007 - 2010 г. направени от Министерство на здравеопазването и в тази връзка МОСВ и МЗ отново препоръчаха на областния управител на област Бургас да оповести по подходящ начин, включително и чрез поставяне на табели на плажната ивица на залива “Вромос”, съществени части от посочената по-горе информация.

Следва специално да подчертая, че замърсяването на плажната ивица на залива е изключително локално и по никакъв начин не засяга околните плажове, в т.ч. и плажовете на гр. Черноморец и гр.Созопол.