Чавдар Георгиев: „Всички общини в България трябва да имат общи устройствени планове и чрез тях ние можем да постигнем условия за опазване на околната среда такива, каквито изискват законите“

28 януари 2014 | 13:24
Екооценка  за Странджа е направена  през август 2008 година и тя предвижда мерки за защита на околната среда  и на местообитанията на редки и застрашени и видове в парка, каза пред  Сутрешния блок  на Нова телевизия  заместник – министър Чавдар Георгиев.
 
“Няма процедура за нова екооценка. Това, което може да се направи оттук нататък, ако има сериозни притеснения за реализацията на този общ  устройствен план е  да се иска неговото изменение. Компетентният орган е общината и съответно Министерството на регионалното развитие или Министерството на инвестиционното проектиране“,  обясни  Чавдар Георгиев.
 
Заместник - министърът  поясни, че „ ако се направи ново оценяване на ОУП трябва да се иска неговото изменение в конкретни части  и  тогава самото изменение може да бъде предмет на екологична оценка . Но оттук нататък ОУП представлява един план за развитие на територията, за нейното устройване“.
 
„Всички общини в България трябва да имат общи устройствени планове и чрез  тях  ние можем да постигнем условия за опазване на околната среда такива, каквито изискват законите“, каза  още Чавдар Георгиев.
На въпрос  за „ Златна Перла”,  той отговори , че е разпоредена  проверка по този случай  и  се очаква становището на компетентния орган  РИОСВ – Бургас. 
 
Категоричното становище на Министерство на околната среда и водите е, че от изключително голямо значение  за България  е всяка община да има действащ ОУП. Да има планове за управление на зоните по Натура 2000 и да има ясни планове за управление на всички защитени територии. Само тогава, когато  има  разписани правила, които дефинират, какво е позволено от гледна точка на опазване на околната среда и спазване на екологичното законодателство, и законодателството в страната, може да се гарантира устойчиво развитие на районите, където има специфични обекти на защита от гледна точка на околната среда.