Ивелина Василева: С 3,5 млрд. лв. по новата ОПОС ще градим екологична инфраструктура за следващите 35 години

17 юни 2015 | 14:36

Чрез реализирането на проектите по новата Оперативна програма "Околна среда" подсигуряваме инфраструктура, която ще бъде използвана до 2050 година и след това, каза на пресконференция министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Бюджетът на новата оперативна програма е 3,5 млрд.лв. Сумата е същата като за периода 2007-2013 г. Така общият размер на инвестициите за по-чиста природа е 7 милиарда лева.

„Чрез реализирането на тези проекти гражданите ще получават качествени услуги, ще опазваме по-добре природните си дадености и ще подпомагаме българския бизнес“, каза Василева.

Основни приоритети в ОП „Околна среда 2014-2020 г.“ са подобряването на ВиК инфраструктурата, екологосъобразното управление на отпадъците, качеството на атмосферния въздух и опазването на богатото биоразнообразие. Нови елементи са мерките за превенция и управление на риска от наводнения и свлачища.

Над 2,3 млрд. лева (или близо 70% от ресурса на програмата) ще бъдат разходвани за разширяване и модернизация на ВиК инфраструктурата.

Почти 563 млн. лева са средствата за подобряване на събирането и третирането на отпадъци, които понастоящем все още депонираме на сметищата, а те може да бъдат превърнати в ресурс.

Над 115 млн. лева от бюджета на новата програма ще бъдат насочени към мерки за намаляване на вредните емисии от прахови частици и азотен диоксид в общините с нарушено качество на въздуха.

198 млн. лева е предвиденото финансиране на дейности в мрежата Натура 2000.

Общо 154 млн. лева са заделени за управление на риска от наводнения и свлачища.

Основната част от средствата по ОПОС 2014-2020 г. ще бъде насочена към изграждането на ВиК инфраструктура в населени места с над 10 000 еквивалент жители. Ще се подкрепят и мерки за по-добро наблюдение на качеството на повърхностните и на питейните води.

Инвестициите трябва да следват регионален подход – ще се финансира инфраструктура в консолидирани райони, които се обслужват от един ВиК оператор. За тази цел ще бъдат разработени регионални проучвания , които ще идентифицират приоритетните за финансиране мерки и дългосрочните нужди. Бенефициенти по инфраструктурните проекти в програмата ще са ВиК операторите и Столичната община.

„До момента в страната са консолидирани общо 16 оператори - 15 в страната и София, където работи един концесионер“, уточни Яна Георгиева, главен директор на Главна дирекция „Оперативна програма „Околна среда“ в МОСВ.

Бенефициент за разработването на регионалните прединвестиционни проучвания и укрепването на капацитета в сектора ще е Министерство на регионалното развитие и благоустройството.

След активни преговори, беше постигнато съгласие с Европейската комисия за изпълнение на ранни и фазирани проекти (започнали в предходния програмен период, които ще продължат в новия ) с бенефициенти общините – преди изготвянето на регионални прединвестиционни проучвания, така че да не се спира инвестиционният процес и да се осигури равномерно разпределена във времето ангажираност на строителната индустрия.

Сред ранните са големите водни проекти на Пловдив, Асеновград, Добрич и Плевен-Долна Митрополия, както и готови за инвестиции в агломерации над 10 000 еквивалент жители, отговарящи на регионалния подход, които ще бъдат обект на преглед и одобрение от ДЖАСПЪРС.

Друг приоритет е намаляване на количеството на депонираните битови отпадъци като със средства по ОП ще се инвестира в мерки за повторна употреба, рециклиране и оползотворяване. Фокусът ще бъде върху биоразградимите отпадъци, отчитайки целите на страната. В момента 72% от битовите отпадъци се депонират, като 50% от това количество е биоразградим отпадък. Целта е до 2020 г. да се намалят депонираните биоразградими отпадъци до 35% от общото им количество. Очаква се с изпълнението на мерки по   "ОПОС 2014-2020 г." количеството на депонираните битови отпадъци да бъде намалено с 12,27%.

Подобряването на качеството на атмосферния въздух също ще е сред ключовите приоритети. Предвиденият ресурс не е голям и ще бъде насочен целево към мерки за намаляване на емисиите фини прахови частици и азотни оксиди в общините с нарушено качество на въздуха, като ще се адресират основните източници на замърсяване – битовото отопление и транспорта. Със средства от програмата ще бъде извършен преглед и анализ на общинските програми за качество на атмосферния въздух и общините ще бъдат подпомогнати при изготвянето, изпълнението и контрола на тези програми.

В ЕС България е сред страните с най-богато биоразнообразие и 1/ 3 от територията й е обхваната от мрежата Натура 2000. Във фокуса на ОПОС 2014-2020 г. ще бъдат дейностите, свързани с управлението, опазването, поддържането и възстановяването на видовете и местообитанията от национално и европейско значение в обхвата на мрежата.

За подобряване управлението на риска от наводнения се предвижда създаването на Национална система за управление на водите в реално време. Мярката ще бъде реализирана на етапи и ще стартира тази година, с изпълнение на пилотен проект за поречието на р. Искър, а в последствие и за още 12 основни поречия в страната. Ще бъдат финансирани също проекти за превенция и управление на риска от наводнения, в т. ч. изграждането на защитна инфраструктура. С подкрепа по програмата ще бъдат установени шест центъра за повишаване готовността на населението за адекватна реакция при наводнения. Ще бъдат финансирани демонстрационни проекти, свързани с превенция и управление на риска от наводнения и свлачища, както и информационни кампании по отношение на тези рискове.

За ограничаване на свлачищните процеси в страната се предвижда изпълнението на превантивни геозащитни мерки в регистрирани свлачищни райони и дейности за ограничаване на  свлачищните процеси в тези райони. Ще бъдат изградени/възстановени  и контролно-измервателни системи в регистрирани свлачищни райони за мониторинг на свлачищните процеси. Предвид значителните нужди по отношение превенцията на свлачищните процеси и с оглед концентриране на ресурса в най-неотложните проблеми, инвестициите ще бъдат насочени към малко на брой обекти, които обаче са с приоритет по отношение опазването на човешкия живот и здраве, както и обекти с национална или със социална значимост.

С одобрението на програмата ще стартира и набирането на проекти. Съгласно Индикативната годишна работна програма за 2015 г. по ОПОС 2014-2020 г. ще бъдат обявени  процедури за набиране на проектни предложения по всички оси за над 860 млн.лв. Първите три процедури за избор на проекти ще бъдат отворени до края на юли. Те ще са в областта на водите и отпадъците – проекти за разработване на регионални ПИП за консолидираните региони, ранните ВиК проекти и за изграждане на компостиращи инсталации в регионите с функциониращи регионални системи за управление на отпадъците.