Министър Чакъров: България не подкрепя предложените от Брюксел съкратени срокове, в които промишлеността да изпълни по-строги норми за въздуха

03 март 2009 | 14:36

На завършилия в Брюксел Съвет на министрите на околната среда на страните от ЕС, на който беше обсъден новият проект на Директива за индустриалните емисии, министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров изрази позицията, че България не приема предлаганите съкратени срокове, в които големите горивни инсталации да изпълнят новите, по-строги емисионни норми за опазване на чистотата на въздуха.
Проектодирективата има за цел да се преработят и обединят седем съществуващи законодателни инструмента на ЕС относно индустриалните емисии и да се създаде обща регулаторна рамка на общностно ниво, с която да се гарантира висока защита на човешкото здраве и опазване на околната среда.
По време на състоялия се дебат министър Чакъров изрази позиция, че мегадирективата за индустриалните емисии е изключително важен инструмент за подобряване на качеството на околната среда и защитата на човешкото здраве и ще играе съществена роля за постигане на заложените цели за ограничаване на емисиите. Също така министърът подчерта, че постигането на тези цели не трябва да става на всяка цена, а следва да e икономически и технически достижимо от страна на индустрията ни.
Предложените нови, по-строги емисионни норми за въздуха за големите горивни инсталации са достижими, но е нереалистично и неразумно да се говори за постигането на тези норми в кратките срокове, заложени в директивата, а именно 2016 година, посочи в изказването си министър Чакъров.
Той подчерта, че България не отрича необходимостта от инвестиране в по-чисти технологии, напротив – приветства всички мерки за целите на опазването на околната среда и човешкото здраве, но също така проявява разбиране по отношение на трудностите, които индустрията среща в условията на световна икономическа и финансова криза. Поради тази причина България ще продължи да отстоява позиция тези инвестиции да бъдат внимателно планирани и да се реализират за по-продължителен период, поне до 2020 година и дори след това, за да се предостави достатъчно време на индустрията да се приведе в съответствие с новите изисквания, беше категоричен министър Чакъров.
В принос към Европейския съвет през март тази година министрите на околната среда на страните-членки на ЕС приеха Заключения, които поставят основите на позицията на Европейския съюз в преговорите за постигане на глобално споразумение по климата за периода след 2012г.

Тази позиция все още не е окончателна и предстои да се формира, както в преговори в рамките на Европейския съюз, така и в редица предстоящи срещи на високо равнище с партньорите на България от развитите и развиващите се страни, за да се постигне едно отговорно за опазването на околната среда и същевременно реално постижимо от гледна точка на заложените цели международно споразумение за климатичните изменения, което да наследи настоящия Протокол от Киото.
България, както и всички останали държави-членки, подкрепи предложения от председателството текст на Заключенията. Министър Чакъров изрази становището на страната ни като подчерта, че в текста е постигнат разумен баланс, тъй като съдържа от една страна декларирана готовност за поемане на конкретни ангажименти и от друга страна – заявени очаквания за съответни действия от нашите партньори, като едно от условията за постигане на споразумение в Копенхаген.