Министър Ивелина Василева участва в тържествена сесия, посветена на 20-aта годишнина на Националния доверителен екофонд

09 март 2015 | 14:37


 

Министър Ивелина Василева участва в тържествена сесия, посветена на 20-aта годишнина на Националния доверителен екофонд (НДЕФ). Събитието се състоя днес в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски. Участие взеха еврокомисар и заместник – председател на Европейската комисия Кристалина  Георгиева, посланиците на Австрия и Швейцария в България, бивши министри на околната среда и водите, депутати, кметове, сътрудници и партньори на фонда.

Националният доверителен екофонд, през всичките 20 години на своето съществуване и дейност, е бил верен и надежден партньор на българското правителство в осъществяване на политиката му в сферата на опазване на околната среда, отбеляза министър Василева.

Тя допълни‚ че самото създаване на Националния доверителен екофонд е в резултат от уникалната по своя характер суапова сделка "Дълг срещу околна среда" между правителството на Република България и правителството на Конфедерация Швейцария. В резултат на сделката 20 млн. швейцарски франка са инвестирани в дейности в страната, свързани с опазването на природата.

„През тези 20 години за нас като Министерство на околната среда и водите най-важни са постигнатите резултати за съхраняване на околната среда чрез реализираните проекти“, коментира министър Василева. Тя  отбеляза още, че чрез осъществените до сега програми са постигнати значими резултати в четири основни направления: ограничаване изменението на климата и опазване чистотата на въздуха, преодоляване на стари замърсявания, опазване чистотата на водите,опазване на биологичното разнообразие.

Министър Василева цитира част от постигнатите резултати, сред които са реализирани енергоспестяващи мерки в 77 публични обекта и е постигнато намаляване на емисии на парникови газове за периода на живот на проектите в обем от 443 хиляди тона въглероден двуокис. Отстранени са 420 хиляди кубически метра отпадъци в 202 населени места, газифицирани са 201 публични сгради, изградени са две инсталации за очистване на газове в ТЕЦ, три нискоазотни горелки за енергийни котли, една помпена и две пречиствателни станции за отпадни води, канализационни и довеждащи колектори с обща дължина над 10 хил. метра, екопътеки с дължина над 34 км, възстановени са шест местообитания и са ликвидирани екологични щети в МДК "Пирдоп".