Очаква се интензивно снеготопене в съчетание със значителни валежи

26 март 2015 | 16:22

По данни и прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН (НИМХ- БАН)  за утре  е обявен  оранжев код за  дъжд в две  области – Кърджали и  Смолян.  Ще има интензивни и значителни валежи със сумарно количество за денонощието до 40 л/кв.м. Очаква се интензивно снеготопене.

Оранжев  код : Времето е опасно. Прогнозирани са по-рядко случващи се метеорологични явления. Възможни са материални щети и има опасност от наранявания. Бъдете много внимателни и се информирайте подробно и често за метеорологичната обстановка. Съобразявайте се с неизбежните рискове и следвайте всички съвети на компетентните органи.

Жълт код за дъжд е обявен за утре в  четири области на страната- Хасково, Пловдив, Пазарджик и Благоевград. За Хасково и Благоевград ще има валежи от дъжд, сумарно количество за денонощието до 20 -25 л/кв.м.

За Пловдив и Пазарджик ще има валежи от дъжд, сумарно количество за денонощието до 20 л/кв.м. В планинската част на областта ще има интензивно снеготопене.

Жълт код :Времето може да бъде потенциално опасно. Явленията, които са прогнозирани, не са необичайни, но изискват внимание, ако възнамерявате да вършите работа на открито. Следете прогнозите за времето и не поемайте излишен риск.


Утре на много места ще вали. Значителни количества се очакват в Рило-Родопската област и особено по южните склонове на Родопите. Сумарни количества на валежите до около 40 л/кв.м. В останалата част от страната количеството на валежа ще е между 5 и 15 л/кв.м, а по Черноморието до 5 л/кв.м.
В събота валежите ще продължават.  Количества, в по-голямата част от страната ще са от  5 -15 л/кв.м, в отделни райони до 20 л/кв.м. В неделя валежите в Северна България ще отслабнат и ще спират, очаквани количества 1-5 л/кв.м. В Южна България валежите ще продължат с количества 5-10 л/кв.м.

Водните количества в реките в цялата страната са над праговете за високи води. В по-голямата част от страната почвите са преовлажнени, което е предпоставка за бързо формиране на повърхностен отток.

През последното денонощие несъществени повишения на речните нива са регистрирани в западната част на страната.

Дунавски басейн:

Oтчетени са незначителни повишения в поречията: Искър с до +15 см; Осъм с до +18 см. Нивата във водосборите на реките Черни Вит, Вит, Янтра и Русенски Лом слабо са се понижили;

Черноморски басейн:

Нивата на наблюдаваните реки в басейна са се понижили с до -12 см.

Източнобеломорски басейн:

Нивото на река Тунджа при наблюдателните пунктове Павел баня и Елхово се е понижило с до -3 см;

В басейна на река Марица понижение с до -52 см са отчетени на притоците й (р. Въча при гр. Девин –52см, р. Чепеларска при с. Бачково с -4 см), и почти без промяна е нивото на основната река (при гр. Първомай с - 18 см, при гр. Харманли с -6 см и при гр. Свиленград с +3 см);

В поречие Арда повишения са отчетени при гр. Рудозем с +2 см, а при с. Вехтино и спирка Джебел е отчетено понижение съответно с -16 и 12 см.

Западнобеломорски басейн: колебания на водните нива при повечето измервателни станции в поречие Струма е в границите -2/+6 см, изключение прави наблюдателната станция при село Бобошево, където е регистрирано повишение с +22 см. В поречие Места водните нива са без промяна.

 

В резултат на метеорологичната и хидрологична обстановка  от днес следобяд се очаква да започнат по значителни повишения на водните нива, като тази тенденция ще се запази в петък и събота. Оттокът формиран от прогнозирани валежи, интензивно снеготопене и висока почвена влага се очаква да бъде значителен и ще доведе до съществени повишения на речните нива в цялата страна:

Дунавски басейн – очакват се повишения от прогнозни валежи от дъжд и снеготопене в горните и средни течения на реките: р. Лом, р. Огоста, р. Искър, р. Янтра;

Черноморски басейн: очакват се повишения, в резултат на прогнозирани валежи и снеготопене в горното течение на река Камчия (реките Голяма и Луда Камчия) и краткотрайни повишения на южночерноморските реки;

Източнобеломорски басейн – повишение на водните нива от прогнозирани значителни валежи и снеготопене:

• река Тунджа – съществено повишение в горното течение, вследствие от значително снеготопене, както и в долното течение на реката (след яз. Жребчево), вследствие от прогнозирани по-съществени валежи от дъжд, очаква се и повишение на водните нива на притоците й: р. Мочурица, р. Азмак, р. Куруджа, р. Синаповска;

• река Марица – очакват се повишения в целия водосбор, като повишенията в северните притоци на реката ще са вследствие на снеготопене. По-значителни повишения са вероятни по Родопските й притоци, като резултат от комбинацията на снеготопенето и прогнозирани валежи от дъжд, както и на притоците й в долното течение след вливането на река Сазлийка.

• река Арда – в целия водосбор на реката се очакват повишения от снеготопене, прогнозирани валежи от дъжд и висока подпочвена влага. По – голяма внимание на притоците й: р. Елховска, р. Давидковска, р. Върбица и р. Крумовица;

• река Бяла – възможни са повишения на водните нива от очаквани валежи.

Системата за ранно предупреждение за водосборите на реките Марица и Тунджа при НИМХ-БАН прогнозира:

Река Тунджа:

Нивото на река Мочурица при Воденичане, жълтия праг (предупреждение) като се очаква на 27-ми март около обяд да започне да се повишава и на 28- ми март се прогнозира да го премине, оставайки над него през следващите дни.

Нивото на река Тунджа при гр. Ямбол е над жълтия праг (предупреждение) и плавно ще продължи да се понижава до 28-ми март, след което ще се повиши без да преминава оранжевия праг.

Нивото на река Тунджа при гр. Елхово е над оранжевия праг (риск за тревога), като ще продължи плавно да се понижава до 28- ми март късно вечерта, след което отново се очаква повишение.

Река Марица:

Нивото на река Марица при гр. Пловдив е под жълтия праг на предупреждение, по прогноза се очаква в късните часове на 27-ми март  да го премине, оставайки над него до 31-ви март.

Нивото на река Марица при гр. Първомай се прогнозира да премине жълтия праг за предупреждение на 28-ми март  и да остане над него до 30-ти март.

Нивото на река Сазлийка при Гълъбово е под жълтия праг за предупреждение, като се очаква да го премине в късните часове на 28-ми март  и да се задържи над него през следващите няколко дни.

Нивото на река Марица при Харманли е под жълтия праг за предупреждение, моделът прогнозира то да се покачи преминавайки жълтия праг за предупреждение на 28-ми срещу 29-ти март.

Нивото на река Марица при Свиленград се очаква да премине жълтия праг за предупреждение на 29-ти март в ранните часове.

Река Арда:

Според системата за предупреждение за басейна на река Арда нивото на река Черна река при гр. Смолян се очаква да достигне жълтия праг за предупреждение на 26- ти март и да се задържи над него до 28-ми март.

Нивото на река Елховска при гр. Рудозем е възможно да достигне жълтия праг за предупреждение на 27- ми март вечерта.

Нивото на река Ардинска при Ардино е възможно да достигне жълтия праг за предупреждение на 28 -ти март вечерта.

Западнобеломорски басейн: в резултат на снеготопене и прогнозирани значителни валежи от дъжд се очакват повишения на речните нива на реките:

• река Струма - долното течение както и на притока й р. Струмешница;

• река Места – средно и долно течение.

Повишено внимание за водосборите на реките Тунджа, Марица, Арда, Места и Струма.

В направените прогнози не се отчита влиянието и ретензионната способност на язовирите.