ОТГОВОР НА ВЪПРОС НА НАРОДНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ АТАНАС СТОЯНОВ, ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА НА ОП, ОТНОСНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ ЗА МАСОВО РАЗПРОСТРАНЕНИТЕ ОТПАДЪЦИ

16 ноември 2018 | 13:05

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОЯНОВ,

Към момента България е изградила успешна система за разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на шест потока масово разпространени отпадъци. Страната ежегодно изпълнява успешно целите по събиране, рециклиране и оползотворяване за всички масово разпространени отпадъци.

Последните окончателни обобщени данни, с които министерството разполага са за 2016 г. За същата година са последните обобщени данни в Евростат, въз основа на които да се направи сравнение между държавите-членки.

За 2016 г. България е постигнала 48,5% събиране на портативни батерии при цел от 40%. Този резултат е с почти 2% по-висок от средния за ЕС.

България заема едно от челните три места в Европейския съюз по ефективност на рециклирането на оловни акумулаторни батерии. През 2016 г. средната постигната степен на рециклиране на оловото, което се съдържа в оловно-киселите негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА) е 65%, за всички инсталации.

В същото време е постигната степен на рециклиране от 98% на материалите, съдържащи се в оловно-киселите НУБА, общо за всички инсталации, при заложена цел по директива от 65% .

По отношение на излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) България изпълнява успешно всички цели по събиране и рециклиране, а за някои категории традиционно надхвърля средните за ЕС резултати. За 2016 г. в България са събрани 7,9 кг на човек излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване от бита, при средно 7,8 кг за ЕС от общо 23 държави, които са докладвали.

Например при оползотворяване на „Информационно и телекомуникационно оборудване“ сме постигнали почти 95% при средно 89,1% за ЕС. При „Потребителско оборудване“ са оползотворени 98,6% - със 7% повече от средното за ЕС.

Най-висок е резултатът при категория медицинско оборудване. България е оползотворила 99,3% при 88,8% за ЕС.

За 2016 г. България е рециклирала общо 63,8% от пуснатите на пазара опаковки, при цел по директива от 55%.

През тази година направихме изменения в наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки, които от 2019 г. ще доведат до увеличаване на гражданите, обхванати в системи за разделно събиране, нарастване на броя на съдовете и съответно до повишаване на количеството и качеството на събраните отпадъци от опаковки, които да се рециклират.

По отделните материали опаковки данните за 2016 г. показват, че държавата успешно изпълнява всички цели, като постигнатите резултати са около и над средните резултати за ЕС, напр.:

Пластмаса – показваме едни от най-добрите резултати. В страната са рециклирани 52,6% пластмасови опаковки, при средно 43,4% за ЕС. Едва три държави в ЕС имат по-добър резултат от България.

Хартия – рециклирани 80,1%, при цел по директива 60%. Средният резултат за ЕС е 83,3%, който е напълно съизмерим с българския резултат.

Стъкло – България е рециклирала почти 70% от стъклените опаковки при 75% средно за ЕС.

При излезлите от употреба МПС за 2016 г. е постигнато ниво на повторна употреба и рециклиране от 95% при директивна цел от 85%.

Всички тези данни показват ефективност на изградените системи за масово разпространени отпадъци и постигане на много добри резултати, които са напълно съпоставими със средните резултати за ЕС. Необходими са усилия оттук нататък за повишаване на ефективността, което да гарантира затвърждаване и надграждане на резултатите в бъдеще при поетапно нарастващите цели.