Отговор на въпрос от народните представители Георги Стоилов, проф. Светла Бъчварова и Добрин Данев, ПГ „БСП за България“, относно контролни дейности на МОСВ на местата за загробване на умъртвени животни от болестта Африканска чума по свинете през 2019 г.

20 декември 2019 | 12:54

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО БЪЧВАРОВА,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОИЛОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДАНЕВ,

Действията, свързани с установяването на огнищата на Африканска чума по свинете и съответните мерки се организират и координират от Българска агенция за безопасност на храните, при реда и условията на  Наредба № 22 за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, и на специфичнорискови материали извън обектите, регистрирани в Районна ветеринарномедицинска служба.

Съгласно тази наредба имотите, в които се изграждат трупните ями се предлагат от кметовете на общини. Кметът изпраща предложените имоти за проверка и съгласуване във връзка с изпълнение на регламентираните изисквания в Комисия, съставена от представители на съответната община (кметство), районната ветеринарномедицинска служба, регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве, регионалната инспекция по околната среда и водите и басейновата дирекция за управление на водите.

За изпълнение на критериите, регламентирани в наредбата, свързани с природните води, басейновите дирекции за управление на водите извършват проверки за всеки предложен имот - за забраните и ограниченията в  санитарно-охранителните зони; за наличието на повърхностни и подземни води; предоставените права за ползването им и риска водите да бъдат замърсени. Съобразяват се случаите, при които съответните терени е недопустимо да бъдат използвани за изграждане на трупни ями – когато имотите са разположени в райони с открит карст, в пояс I и пояс II на санитарно-охранителни зони, в речни русла, крайбрежни заливаеми ивици на реките, земи, които се заливат при максимално напълване на водоемите и в защитни диги.

От юли 2019 г. до края на ноември 2019 г. басейновите дирекции са разгледали и съгласували 992 от общо 2722 имота, предложени от общините за трупни ями за загробване на умъртвени животни.

Конкретните мерки, които предприехме:

  1. Проведохме срещи с представители на Министерството на земеделието и храните и БАБХ във връзка със своевременно осигуряване на обмен на информация от компетентността на отговорните ведомства;
  2. Подготвихме и изпратихме указания до компетентните институции (БАБХ, РИОСВ, басейновите дирекции, областните управители), за:
  • обстоятелствата, които трябва да се проверят от общините, преди да бъде предложен имот за загробване на умъртвени животни. За указанията е уведомено и Националното сдружение на общините в България;
  • специфичните критерии за опазване на подземните води;
  • мерки за намаляване на риска за замърсяване на водите от изградени трупни ями в огнища с установена Африканска чума по свинете, както и предприемане на подготвителни действия за минимизиране на риска от замърсяване на водите, в случай на възникване на необходимост от загробване на умъртвени животни, вкл. извършването на проучване и мониторинг на изградени трупни ями;
  • изискване от заявителите на допълнителна информация за извършването на точна преценка по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда при искания за изграждане на трупни ями.
  1. Басейновите дирекции за управление на водите:

- изискаха допълнителна информация и направиха предписания към общините за извършване на проучвания и установяване на собствен мониторинг в района на изградени трупни ями;

- планираха учестен регулярен мониторинг в районите, определени като рискови.

- изискват определяне на имот за загробване на умъртвени животни преди съгласуване на инвестиционни предложения за изграждане на ферми.

         Независимо от усилията на Министерството на околната среда и водите основната отговорност и изпълнението на превантивните действия е на кметовете на общини, които трябва да проучат съответните имоти и да изпълнят процедурите за промяната на тяхното предназначените, а при извършване на загробването, заедно с БАБХ, да осигурят изпълнението на нормативните изисквания и допълнително предписаните мерки за опазване на околната среда и водите.