Отговор на въпрос от народния представител Петър Петров, ПГ „Обединени патриоти“, относно започнало опасно източване на язовир „Жребчево“

31 май 2019 | 11:32

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПЕТРОВ,

Съгласно разпоредбите на Закона за водите, управлението и разпределянето на водите от комплексните и значими язовири по приложение №1 се извършва въз основа на утвърдените от министъра на околната среда и водите месечни графици за използване на водите от тези язовири, в съответствие с придобити права по издадените разрешителни.

Координацията между ведомствата, имащи отношение към използването и стопанисването на язовирите – Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ), Министерството на енергетиката (МЕ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се осъществява ежедневно, чрез предоставяне на сведения за баланс на приток-разход и налични обеми в тези язовири, както и предоставяне на заявки за необходимите водни обеми, които са необходими за използване през следващия месец.

При разпределяне на обемите в месечния график се спазват приоритетите разписани в Закона за водите: питейно-битови цели; земеделски цели; други - включително промишлени цели и хидроенергетика.

За изпълнението на месечните графици, както и за поставените в тях условия се извършва ежемесечен контрол. При констатирани нарушения, компетентният контролиращ орган – Басейновата дирекция съставя актове и наказателни постановления. От началото на 2019 г. до сега са съставени 4 броя Акта за установяване на административно нарушение и са издадени 8 броя Наказателни постановления за нарушения, извършени през 2018 г. за язовирите „Белмекен“, „Кърджали“, „Студен кладенец“, „Ивайловград“ и „Въча“.

Във връзка с констатирани проблеми при разпределението на водите от яз. „Жребчево“ между водоползвателите и защита правата на всеки титуляр на разрешително, МОСВ предприе следните действия:

  • Изменение на разрешителното за напояване, като лимитът на годишно ползваната вода е намален от 152 млн. м3 на 120 млн. м3 поради редуциране на реално напояваните площи.
  • Възложено е разработване на управленски криви и правила за разпределението на водите от язовир „Жребчево“ между отделните водоползватели – напояване, електропроизводство, екология. Очакванията ни са, че до 3 месеца ще бъдат завършени, с което ще се въведат нови методи за управление, обосновани с актуални данни.
  • Съвместно с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) са предприети действия по определяне на защитно ниво за аквакултури, което да гарантира минимално допустима дълбочина, заета от мрежени клетки (садки). Тези защитни нива за всеки отделен воден обект се определят със заповед на изпълнителния директор на ИАРА, в съответствие с разпоредбите на Закона за рибарство и аквакултури.
  • В оперативен порядък:

         През втората половина на месец април, предвид прогноза на НИМХ за очаквани интензивни валежи, в периода 13-15 април и с цел поддържане на ниво в яз. „Жребчево“ без значителни амплитуди за осигуряване, до 31 май, на благоприятни условия през размножителния период на рибите е разрешено производство на електроенергия.

         През май, в графика е поставено условие, нивото в язовира да се поддържа без значителни амплитуди, като разрешените води за електропроизводство да се използват и преработват равномерно, при обем в язовира над 175 млн. м3.

         От 14.05.2019 г. е преустановено водовземането за електроенергия от язовира, тъй като обема е понижен под             175 млн. м3.

         С изменение на графика от 20-ти май са редуцирани водите за напояване за оставащия период от месеца, предвид факта, че заявените такива не са използвани до втората деседневка на м. май

         През месец юни, с цел гарантиране на напоителен сезон за 2019г. в графика не се предвижда използване на води за електропроизводство.

         Предвид, че към 29.05.2019 г. наличният обем в язовир „Жребчево“ е 175,8 млн. м3, считаме, че напояването през 2019 г. е гарантирано.