Отговор на въпрос от народния представител Васил Антонов от ПГ на „БСП за България“ относно депониране на отпадъци в Плевен, внесени от Италия

31 януари 2020 | 13:28

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АНТОНОВ,

 

Дружеството „Феникс Плевен“ ЕООД притежава регистрационен документ съгласно Закона за управление на отпадъците. На дружеството е разрешено да извършва дейности с код R3 (рециклиране), дейност с код R12 (предварително третиране на отпадъци) и дейност с код R13 (приемане и съхраняване на отпадъци до извършването на някоя от дейностите с кодове R 1 - R 12). Извършваните дейности на площадките са с отпадъци от пластмаса и каучук, опаковки от дървесни материали, хартиени, картонени, пластмасови, стъклени и композитни /многослойни/ опаковки, и други отпадъци (вкл. смеси от материали) от механично третиране на отпадъци. Площадката е оградена, с контролно-пропускателен пункт и положена трайна настилка. Няма статут на депо за отпадъци, съответно не са приложими изискванията за депониране на отпадъци. Обособени са участъци за съхранение на приетите отпадъци. Дейността по третиране се извършва в закрито помещение, посредством 3 броя мелници за водно смилане, 1 брой хоризонтална балираща преса и 3 броя екструдери.

Въз основа на надлежно издадения регистрационен документ и пълен допълнителен набор от изискуеми документи, нотифицирани от италианския орган, компетентен по прилагане на Регламента за превоз на отпадъци, както и положително становище от РИОСВ Плевен за допустимост на вноса и готовност на съоръженията за третиране, МОСВ е издало съгласие за превози до 9000 тона отпадъци с код 19 12 12 (други отпадъци (вкл. смеси от материали) от механично третиране на отпадъци) от Италия, предназначени за дейности по предварително третиране - R12 (сепариране) и рециклиране – R3.  Отпадъците са превозени в съответствие с предварително одобрен маршрут, по море от пристанище Наполи до пристанище Варна и след това с камиони до площадката на дружеството в гр. Плевен. Отпадъците са застраховани съгласно изискванията на регламента. МОСВ осъществява контрол по това съгласие чрез четири възложени от ресорен зам.министър проверки в периода юли 2018 г. - ноември  2019 г. на контролния орган РИОСВ Плевен. При проверките не са констатирани нарушения нито по условията на издадения регистрационен документ за дейности с отпадъци, нито по условията на даденото съгласие за превоз и оползотворяване на отпадъци.

Съгласно констатации на РИОСВ Плевен от последната извършена проверка на 28.11.2019г., дружеството осъществява производствена дейност и съоръженията функционират. В резултат от извършената дейност по сортиране и рециклиране на 4 311т. е получен гранулат съхранен в биг-бег чували в закрити производствени халета.

Констатирано е също, че извън отпадъците по даденото съгласие, в допълнение дружеството е осъществило внос на отпадък 19 12 04 (пластмаса и каучук) от Италия, който е предмет на общи информационни изисквания по регламента от т.нар. зелен списък и не подлежи на предварително съгласие от министерството. През месец октомври 2019 г. дружеството е получило и 822,64 тона отпадък с код 19 12 12 с произход от България, който също се съхранява на площадката.

Съгласно разпоредбите на Регламента за превоз на отпадъци дружеството разполага с едногодишен срок за оползотворяване на отпадъците, от датата на приемането в съоръжението. За една трета от отпадъците този срок ще изтече през месец април тази година.   

Площадката на дружеството е запечатана на  02.01.2020 г. във връзка с образувано досъдебно производство № 2006/2019г. за неопределен срок.

Съгласно регламента в зависимост от резултатите от разследването, при вина на изпращача - отпадъците ще бъдат върнати обратно в Италия. В случай че отпадъците  не могат да бъдат рециклирани, както е планирано, по вина на получателя – ще бъде издадена заповед за екосъобразно третиране за сметка дружеството получател на отпадъците.