Отговор на въпрос от народния представител Явор Божанков, ПГ на „БСП за България“, относно понижение на наличните завирени обеми в значимите язовири

23 октомври 2020 | 15:20

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЖАНКОВ,

 

Язовирите "Искър"," Бели Искър", "Среченска бара",  "Йовковци", „Христо Смирненски са между 76 и 98 процента обезпечени. Язовирите "Боровица", "Студена", "Дяково", „Калин“ и "Карагьол" са под наблюдение, така че да не прелеят. Затова с изброените язовири нямаме проблеми със запълването на обемите, а с управлението на ресурса да не прелива.

Предвид малкия постъпващ приток в цитираните във вашето писмо язовири – „Ястребино“, „Камчия“, „Асеновец“ и „Тича“, в месечните графици за използване на водите от комплексните и значими язовири, заявките за питейно-битово водоснабдяване (подадени от експлоатационните дружества) са редуцирани, като е разрешавано реално използваното през предходната година и месеци количество, с цел акумулиране на обеми в язовирите.

Наложени са ограничения от началото на годината на яз. "Камчия". Министерският съвет е взел решение два язовира да бъдат свързани към деривацията, захранваща Бургас, за да може те да подпомогнат битовото водоснабдяване на града. Язовирът има количества за период от 8 до 10 месеца. Яз. "Тича" има количества за 20 месеца, но се ограничава, защото е земеделски, а се дава и за питейно-битови нужди. Язовирът също е резервен за Шумен, но се ползва за основен. Осигурени са пари за пречиствателна станция и за довеждащ водопровод. "Ястребино" е земеделски язовир, но е насочен преди 20 години за питейно-битово ползване към град Антоново.

ВиК операторите са уведомени при планиране на потреблението да вземат предвид състоянието на язовирите и да предвидят при необходимост използването на алтернативни водоизточници.

За яз. „Асеновец“ - „Водоснабдяване и канализация“ ООД гр. Сливен използва алтернативни водоизточници с цел акумулиране на вода в язовира.

За яз. „Тича“ - Заявките на „ВиК Шумен“ и „ВиК Търговище“ са намалени в съответствие с реално използваните през предходните месеци водни количества. „ВиК Шумен“, „ВиК Търговище“ и Асоциацията по ВиК-Шумен многократно са уведомени за необходимостта от предприемане на мерки по отношение на рехабилитация на наличните алтернативни водоизточници и инвестиции с оглед обезпечаване на допълнително пречистване на водите, налични в язовира под санитарния минимум. Към настоящият момент няма депозирани заявления за издаване на разрешителни за водовземане от алтернативни водоизточници.

От община Шумен е постъпила информация, че в момента се извършват предпроектни проучвания за евентуално възстановяване на алтернативните водоизточници.

По препоръка на МОСВ „Напоителни системи“ ЕАД предприе мерки и подаде заявление в Басейнова дирекция за издаване на разрешително за ползване на води от яз. „Шумен“, от който може да се осигурява вода за напояване за част от площите на Напоителна Система „Виница“, с което ще се редуцират използваните годишни обеми от яз. „Тича“ за напояване през напоителен сезон 2021 г.

За Язовир „Ястребино“ – след проведени срещи съвместно с отговорните институции е взето решение за ползване на минимални количества за питейно-битово водоснабдяване в размер на 0,029 млн. м3 /месец.

По искане на МОСВ беше извършено извънредно пробонабиране от язовир „Ястребино“. Взети са дълбочинни проби. Анализът на резултатите показва, че по показатели „манган“ и „наситеност на кислород“ пробите отговарят на нормите за категория А2 води, по всички останали анализирани показатели водата отговаря на категория А1, т.е. те са в норма.

До края на 2020 г. се предвижда единствено и само осигуряване на водни маси за „ВиК“ ООД - гр.Търговище. За поливен сезон 2021 г. в зависимост от акумулираните водни маси ще се преценяват възможностите за подаване на водни маси за напояване на земеделски култури.

За Язовир „Камчия“ – заявките на „ВиК Бургас“ и „ВиК Варна“ са редуцирани, като е разрешавано реално използваното през предходната година, с цел обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване и през 2021 г. ВиК операторите са уведомени при планиране на потреблението да вземат предвид състоянието на язовира и да предвидят и използването на алтернативни водоизточници.

Предвид продължителното засушаване в източна България и констатираното намаляване на притока към язовирите в района, МОСВ направи анализ на язовир „Камчия“, с цел определяне на състоянието и възможността за гарантиране на водоснабдяването на населението.

Анализът показва, че при нулев приток и запазване на месечното потребление, язовир „Камчия“ ще достигне мъртъв обем към месец май 2021 г. За състоянието на язовира са информирани областните управители, кметовете на общини и ВиК операторите.

Във връзка с ограничаване на водовземането от язовир „Камчия“,  за водоснабдяване на гр. Варна  „ВиК Варна“ едновременно с водите от язовир „Камчия“ използва допълнително по около 1,5 млн.м3/месечно води от Девненските извори.

Друга възможна алтернатива за водоснабдяване на Северното Черноморие е използването на водите на язовир „Г. Трайков“, като такава възможност е давана през 2001 г. с разрешително. Впоследствие по искане на зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството и на кмета на община Дългопол е образувано производство по реда на Закона за водите за отнемане на разрешителното.

За питейно водоснабдяване на Южното Черноморие, „ВиК Бургас“  използва водите на язовир „Ясна Поляна“, който към 01.10.2020 г. е с процент на запълване – 48.61% от наличния му полезен обем.

На проведен на 25.09.2020 г. Висш консултативен съвет по водите МОСВ подкрепи предложението на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас, язовирите „Ахелой“ и „Порой“, които са публична държавна собственост и са с основно предназначение за напояване, да се използват като резервен водоизточник за питейно-битово водоснабдяване за Бургаска област. В язовирите е налице свободен ресурс, който може да се използва за резервно питейно-битово водоснабдяване в Бургаска област.