В МОСВ се проведоха срещи с участието на министър Искра Михайлова и заместник-министър Чавдар Георгиев за преглед и оценка на прилагането на Закона за управление на отпадъците

21 октомври 2013 | 16:41
В резултат на взето решение на заседание на Обществения съвет през август и засиления интерес, Министерство на околната среда и водите проведе поредица от срещи за преглед и оценка на прилагането на Закона за управление на отпадъците (ЗУО, обн., ДВ, бр. 53 от 13.07.2012г.) за периода от влизането му в сила през м. юли 2012 г. до настоящия момент. Целта е усъвършенстване на законовата уредба и насърчаване  на политиката по рециклиране и оползотворяване на отпадъците, като се използва пълния потенциал на страната.
 
Отправено беше запитване до всички заинтересовани страни по ЗУО - организации по оползотворяване на масово разпространени отпадъци, браншови организации, вътрешни структури на МОСВ, които извършват контрол по прилагането на закона. От заинтересованите лица постъпиха 23 становища, които съдържат 189 конкретни предложения за промени в основните разпоредби на ЗУО.
 
В периода 8 – 17 октомври, в МОСВ се проведоха поредица от срещи с участието на министър Искра Михайлова и зам. – министър Чавдар Георгиев, на които бяха представени основните проблеми, които подлежат на обсъждане и на бъдеща преценка за необходимостта от изменение и допълнение на ЗУО. На срещите присъстваха представители на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, Българска стопанска камара, Национално сдружение на общините в Р България, Българска асоциация на циментовата индустрия, Българска асоциация по рециклиране, Българска асоциация на металургичната индустрия, Асоциация на рециклиращата индустрия,представители на организации по оползотворяване на масово разпространени отпадъци, на лица, изпълняващи задълженията си индивидуално, както и представители на фирми, извършващи дейности с отпадъци.
 
Всички участници в срещите  имаха възможност да изложат становища и да направят конкретни предложения за промени в ЗУО и подзаконовите актове по неговото прилагане. В резултат на проведените задълбочени дискусии се оформиха предложения, свързани с промени в следните основни направления:
 
разрешителен режим за дейности с отпадъци и за организации по оползотворяване на масово разпространени отпадъци;
 
управление на  дейностите с отпадъци от черни и цветни метали;
 
задължения на кметовете на общини  по отношение  управлението   на битови отпадъци;
 
промяна в размера на отчисленията при депониране на отпадъци;
 
размер на банкови гаранции, които гарантират по-голяма ефективност и ефикасност при изпълнение на целите за рециклиране и оползотворяване на отпадъците, както и по-ясни текстове за реда за усвояването им;
 
отчетност и докладване при дейностите по отпадъци и въвеждане на интегрирана информационна система;
 
административно - наказателни процедури.
 
Направените предложения ще бъдат анализирани, след което ще бъдат подготвени проекти на текстове на разпоредбите, предложени за изменение и допълнение. Прецизираните текстове на разпоредбите ще бъдат подложени на обсъждане със заинтересованите страни, и ще започне подготовката на законопроекта за процедурата по съгласуване на нормативни актове от Министерски съвет.