Висшия експертен екологичен съвет към МОСВ проведе редовно заседание

27 януари 2014 | 15:54

На 24 януари 2014 г. се проведе заседание на Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС) към МОСВ. В работата му взеха участие представители на МОСВ, Изпълнителна агенция по горите, Министерство на регионалното развитие и Министерство на здравеопазването, представител на неправителствени организации, РИОСВ-Варна, Басейнова дирекция за управление на водите Черноморски район и Община Варна.


Заседанието на ВЕЕС се проведе при следния дневен  ред:


1. Доклад за ОВОС с приложен към него доклад за ОСВ за инвестиционно предложение „Съоръжение за третиране и кондициониране на радиоактивни отпадъци с голям коефициент на намаляване на обема в АЕЦ „Козлодуй".


2.     Доклад за ОВОС с приложен към него доклад за ОСВ  за инвестиционно предложение „Морски газопровод Южен поток – български участък".


 По т. 1  бе представен  Доклад за ОВОС с приложен към него Доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ) за инвестиционно предложение за “Съоръжение за третиране и кондициониране на радиоактивни отпадъци (РАО) с голям коефициент на намаляване на обема (ГКНО) в АЕЦ „Козлодуй”, с възложител: “АЕЦ ”Козлодуй” ЕАД. Предвид отправено искане от страна на Министерство на околната среда и изменението на климата на Румъния за удължаване на срока за отговор по трансграничната процедура по ОВОС, ВЕЕС отложи приемането на окончателния текст на проекта на решение за следващото заседание на съвета.


По т. 2 ВЕЕС разгледа инвестиционно предложение за „Морски газопровод Южен поток – български участък” с възложител Саут Стрийм Транспорт БВ. Предмет на инвестиционното предложение е българският участък на морския газопровод "Южен поток" от границата между турската и българската Изключителна икономическа зона (ИИЗ). Същият е продължение на морския газопровод "Южен поток", който започва близо до Анапа в Русия и минава през водите на руската и турската ИИЗ. Тръбите на газопровода ще бъдат положени на морското дъно. За пресичане на брега при плажа Паша дере е избран безизкопен метод. При съоръженията на сушата българският участък на морския газопровод се свързва с приемен терминал, който е част от газопроводната система "Южен поток" на територията на Република България, която се разработва от Южен поток България АД.

На заседанието на ВЕЕС бяха основните характеристики на инвестиционното предложение, анализите и заключенията на експертите, изготвили доклада за ОВОС и ДОСВ. С проекта на решението по ОВОС са предложени редица условия и мерки с цел предотвратяване или намаляване на вредни въздействия върху околната среда от реализацията на инвестиционното предложение.

Инвестиционното предложение попада в обхвата на т. 31, буква „а“ от Приложение № 1 на ЗООС и подлежи на задължителна ОВОС. Компетентен орган за произнасяне с решение е министърът на околната среда и водите. Процедурата по ОВОС стартира през м. юни 2012 г. Докладът за ОВОС и приложения към него доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ) са представени в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) на 23.10.2013 г. Предвид притесненията на жителите на засегнатите населени места на община Варна във връзка с опазването на околната среда и ползването на плажа Паша дере при изграждането и експлоатацията на газопровода, като алтернатива за излизане на тръбите на сушата е предложен безизкопен метод на пресичане на плажа. Качеството на докладите е оценено с положителна оценка от компетентния орган. На 19 и 20 декември 2013 г. са проведени обществени обсъждания в гр. Варна и с. Приселци, община Аврен.

С пълно мнозинство основният състав на ВЕЕС взе  единодушно решение за одобряване осъществяването на инвестиционното предложение за „Морски газопровод Южен поток – български участък”, което да предложи на министъра на околната среда и водите за издаване и оповестяване.