Въпрос на Димчо Михалевски от ПГ ”Коалиция за България” за прилаганата политика и конкретните мерки на МОСВ при съчетаване на опазването на биологичното разнообразие и защитата на живота и поминъка на хората в планинските райони

15 октомври 2010 | 12:02

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИХАЛЕВСКИ,

Във връзка с поставените от Вас въпроси по повод инцидентите, предизвикани от мечка в област Смолян, бих искала да представя на Вашето внимание следната информация:

Мечката е едър хищник, който обитава както територии, в които няма населени места, каквито са националните паркове, така и райони, в които живеят хора и има стопанска дейност. Поради това, политиката, която Министерството на околната среда и водите провежда последователно, е насочена към намиране на разумния баланс, който да позволи опазването на този защитен вид и намаляване на конфликтите с хората.

За кафявата мечка е разработен План за действие с участието на широк кръг специалисти от всички заинтересовани страни, в основата на който е съвременният подход за управление на вида на популационен принцип. На базата на Плана за действие, основните направления, в които са насочени усилията ни за намаляване на конфликтите, са осигуряване на превантивна защита, изплащане на обезщетения за нанесени щети върху стопанствата от мечка, регулиране на числеността, отстрел на проблемни мечки, повишаване на познанията за размера на популацията и поведението на мечките и повишаване на информираността на населението.

От 2007 г. МОСВ изплаща обезщетения за щети, нанесени от кафява мечка върху питомни животни, пчелини и земеделски култури. Това е практика не само в България, а и в много други европейски страни.

По отношение отстрела на мечки, бих искала да Ви информирам, че през последните години са били отстрелвани с разрешително от 2 до 4 мечки годишно, независимо, че броят на разрешителните е бил значително по-голям. През настоящата година за страната са издадени 9 бр. разрешителни за отстрел на мечки, от които 6 бр. са за област Смолян, включително и за двете мечки, предизвикали инцидентите.

В рамките на международен проект, в който участва и МОСВ, са включени дейности, насочени към превантивна защита от нападения на мечки в област Смолян и трите национална парка, в това число - закупуване на 80 броя електрически огради за превенция от нападения, с които да се подпомогнат стопаните и доставка на оборудване, предназначено за събиране на данни за размера на популацията и поведението на мечките.

Възникналият проблем действително е много сериозен и за неговото решаване търсим сътрудничеството и подкрепата както на населението, така и на местните власти, администрацията на Изпълнителна агенция по горите, неправителствените организации, които работят по проблема и на учените, за да може за кратък срок да се получи резултатът, който целим.

Във връзка с това, бяха проведени по инициатива на МОСВ няколко срещи с широко участие на заинтересованите страни, включително на заместник-обласния управител на област Смолян Чавдар Фурлански и кмета на община Смолян Дора Янкова.

Бяха определени краткосрочни мерки, които се изпълняват поетапно през 2010 г. Те са насочени към:

- повишаване сигурността на хората, пребиваващи в местообитания на мечки;
- осигуряване на превантивна защита на пчелини, животни и имущество;
- повишаване на познанията на хората за поведение при среща с мечка;
- подобряване на процедурата за изплащане на обезщетения за щети от мечка;
- разширяване на информацията и познанията за броя на мечките и тяхното поведение.

В изпълнение на горното, Министерство на околната среда и водите осигури както електропастири, таки и 100 броя лютиви спрейове срещу мечки, които са предоставени на кметовете на населените места за защита на хората, които работят в гората.

Министерство на околната среда и водите закупи също така през последните месеци 20 броя фотокапани, които се използват за събиране на достоверна информация за големината на популацията и поведението на мечките в естествената им среда, в рамките на извършващия се мониторинг на популацията на мечката. В мониторинга, освен служители на МОСВ, са включени поделенията на Изпълнителна агенция по горите, неправителствени организации и ловни дружинки. Надяваме се в скоро време да разполагаме с повече информация, която да подпомогне за идентифициране на действително проблемните мечки, към които да бъдат насочени конкретни мерки. В резултат на засиления мониторинг през тази есен, вярвам, че ще бъде сравнително достоверно определена популацията и още в края на тази година, или най-късно до края на месец януари, ще бъде определена годишната квота за отстрел на мечки през следващата година, за да има по-голяма гъвкавост.

Във връзка с необходимостта хората да познават и спазват определени правила на поведение, когато се намират извън населените места в територии, които са местообитания на мечки, се подготви и издаде дипляна, която РИОСВ - Смолян предоставя на населението и своите партньори, включително и по време на поредица от срещите, които се проведоха в 19 от най-проблемните селища на Смолянска област.

Работим също и върху мерки, които ще дадат резултат в по-дългосрочен план за намаляване на конфликта мечка-човек и за регулиране на популацията, като например:
- подобряване на хранителната база за мечката в по-отдалечени от населени места райони в естествената й среда;
- премахване на места за изхвърляне на смет;
- съвместно с компетентните органи по горите се обсъждат мерки за подобряване на условията в местообитанията чрез подходящо управление на горите.

Вярвам, че с усилията на местните власти и всички заинтересовани институции, ще намерим най-добрия начин да се предотвратят инциденти, свързани с хората, като същевремемно под една или друга форма ние трябва да опазваме този защитен европейски вид.


БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!