Категории
Министерство

Конкурс за длъжността Младши експерт в Отдел Биологично разнообразие, Дирекция "Национална служба за защита на природата"

Начална дата
29 февруари 2024
Крайна дата
14 март 2024 | 17:30 ч.

Правоотношение:
Служебно правоотношение
Кратко описание на длъжността по длъжностна характеристика:

Описание на длъжността:

-              Участва в дейности, свързани с прилагане на принципи, подходи и др. за опазване на застрашени и защитени диви животински видове в естествената им среда или при контролирани от човека условия, вкл. зоологически градини, колекции и др.;

-              Участва в процедури по определяне на режими на ползване на животински видове, представляващи биологичен ресурс;

-              Участва в съответни процедури по оценка и приемане на стратегии, Доклади по ОВОС, Доклади по ЕО, програми и планове (вкл. за действие за видове и за управление на защитени територии и зони), касаещи опазването, управлението и възстановяването на редки и застрашени видове животни и техните местообитания, и мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху тях;

-              Прилагане на разрешителните решими в изпълнение на законодателството на Европейския съюз и националното законодателство, като провежда процедури по издаване съответни разрешителни и сертификати касаещи видовете животни;

-              Участва в комитети и работни групи към Европейската комисия и Съвета на ЕС, и разработване на позиции на България по въпроси в областта на растителното разнообразие и неговото устойчиво ползване;

-              Участва в ръководни и работни органи и специализирани групи от експерти по международните конвенции, споразумения и договори, свързани с опазване на биологичното разнообразие;

-              Подготвя документация по рутинни и конкретни задължения на България,  произтичащи от прилагането на международни конвенции, споразумения и договори, и законодателството на Европейския съюз, свързани с опазването и устойчиво ползване на биологичното разнообразие – доклади, въпросници, кореспонденция и др.;

-              Организира прилагането на международни конвенции, споразумения и договори, свързани с опазване на биологичното разнообразие на национално ниво, вкл. осъществяване на междуведомствена координация;

-              Участва в планирането, актуализирането и отчитането изпълнението на дейности от Националния план за опазване на биологичното разнообразие и плановете за действие за растителни видове;

-              Участва в междуведомствени работни групи, съвети, комисии;

-              Поддържа регистри в областта на биологичното разнообразие и изготвя национални доклади;

-              Подготвя становища, отговор на писма, жалби, сигнали и др.;

-              В рамките на своята компетентност изпълнява и други възложени задачи от ръководството, вкл. и извън регламентираното работно време.

 

Формиране на заплатата:

            Размерът на основната заплата за длъжността е от 1097 (хиляда деветдесет и седем) до 2600 (две хиляди и шестстотин) лева.

            Индивидуалният размер на заплатата се определя в зависимост от професионалния опит на спечелилия конкурса кандидат, съгласно нормативните актове, определящи формирането на възнаграждението, като се имат предвид размерите на достигнатите индивидуални заплати на служителите в същото ниво и степен за съответната длъжност в съответното структурно звено.

            Професионалният опит включва времето, през което служителят е извършвал дейност в област или области, които са свързани с функциите, определени в длъжностната характеристика за съответната длъжност.

Изискана минимална степен на завършено образование:
Професионален бакалавър
Минимален професионален опит:
0 година/години
Ранг/Специфично наименование:
V младши
Специфични изисквания за длъжността:
Кандидатът трябва да отговаря на изискванията на чл. 7 от Закона за държавния служител.
Допълнителни умения и квалификации:

Допълнителни изисквания за заемане на длъжността, носещи предимство на кандидатите:

·         предпочитана област на висше образование „Природни науки, математика и информатика“ с професионално направление „Биологически науки“ в областта на „Биологията”, „Зоологията“, „Екология на животните”;

·      кандидати, работили в областта на опазване на фауната ще имат предимство;

·      компютърни умения – Microsoft Office, Internet, ползване на специализирани информационни системи в областта на биоразнообразието;

·      владеене на английски език;

·      отлични комуникативни умения;

·      отлични умения за работа в екип и динамична среда;

·      българските граждани, които са преминали срочна служба в доброволния резерв по чл. 59, ал. 1 от Закона за резерва на въоръжените сили на Р. България, се ползват с предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация при постигнати равни крайни резултати от проведената процедура.

Минимален размер на основната заплата:
1097 лв.
* Основният размер на заплатата за длъжността се определя в зависимост от професионалния опит на спечелилия конкурса кандидат, съгласно нормативните актове, определящи формирането на възнаграждението.
Брой работни места, за които е обявен конкурс за тази длъжност:
1
Начин за провеждане на конкурса:
  • Практически изпит
  • Интервю
Допълнителна информация за начина на провеждане:

Практически изпит по английски език

Място и срок за подаване на документи

Практически изпит по английски език

Място и срок за подаване на документи
Област, община, населено място:
  София (столица), Столична, София
Адрес:
  бул. "Княгиня Мария Луиза" № 22
Административно звено:

Лице за контакт:
   02/940 6321
Краен срок за подаване на документи:
   14 март 2024 | 17:30 ч.

Общодостъпно място, на което ще се публикуват списъци или други съобщения:

Списъците на допуснатите и недопуснатите до участие в конкурса кандидати и информация по провеждането му ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на околната среда и водите.

Подаването на документите за участие в конкурса се извършва лично от кандидатите или чрез пълномощник. При подаване на документите на кандидатите се предоставя длъжностна характеристика за конкурсната длъжност и се уведомят за пречките за назначаване, посочени в чл. 7, ал. 2 от ЗДСл и в други нормативни актове, удостоверявайки за това чрез полагането на подпис.

Документите може да се подават и по електронен път на адрес: edno_gishe@moew.government.bg, като в този случай заявлението за участие в конкурса и декларацията по чл. 17, ал. 3, т. 1 от НПКПМДС, следва да бъдат подписани от кандидата с електронен подпис. В този случай информацията за пречките за назначаване и длъжностната характеристика се изпращат на кандидата по електронен път на посочената от него електронна поща.

С входящ номер и дата се регистрират в АИС на Министерство на околната среда и водите, само заявления, към които са представени всички посочени в тях документи.

Конкурсът ще се проведе в сградата на Министерство на околната среда и водите, бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 22.

Одобрени кандидати

Име и фамилия на кандидата

  1. Савилия Илиева

Датата, часът и мястото за провеждане на втората част от конкурсната процедура – практически изпит по английски език, както и системата за определяне на резултатите ще бъдат публикувани на 26.03.2024 г.

 

Публикувано на 21.03.2024 г.

 

Посоченият допуснат кандидат, трябва да се яви за втората част от конкурсната процедура – практически изпит по английски език, на 15.04.2024 г. от 10:00 ч. в сградата на Министерство на околната среда и водите, гр. София, бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 22.

 

Система за определяне на резултатите

Съгласно чл. 34, ал. 5 от Наредбата за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавни служители, конкурсната комисия взе решение за системата за определяне на резултатите и минималният резултат, при който кандидата се счита за успешно издържал практическия изпит по английски език, както следва:

 

  • Методика за точкуване на Част I (точки А и B)

Максимален брой точки от частта = 3 точки, като минималния брой точки за допускане на кандидата до класиране = 1,5 точки, като:

  • Всеки точно преведен абзац от част A носи по 0,2 или 0,3 точки (сумарно за частта = на 1,5 точки).
  • Всеки точни преведен абзац от част B носи 0,5 точки (сумарно за частта = на 1,5 точки).

 

  • Методика за точкуване на Част II (точки C, D, E, F, G)

Максимален брой точки от частта = 5 точки, като минималния брой точки за допускане на кандидата до класиране = 2,5 точки, като:

  • Точен превод на точка C носи 0,5 точки.
  • Точен превод на точка D носи 1,4 точки.
  • Точен превод на точка E носи 0,8 точки.
  • Точен превод на точка F носи 1,4 точки.
  • Точен превод на точка G носи 0,9 точки.

 

  • Методика за точкуване на Част III (точки H и I)

Максимален брой точки от частта = 2 точки, като минималния брой точки за допускане на кандидата до класиране = 1 точка, като:

  • Всяко точно изброяване на обикновено и научно наименование от част H носи 0,125 точки. Посочването само едно от наименованията носи 0,063 точки.
  • Всяко точно посочване на вид от част I носи 0,1 точка.

 

В случай на грешка/грешки в задачите за превод, но запазен смисъл, кандидатът получава половината от точките определени за дадения абзац или точка.

За формирането на крайната оценка от изпита се сумират точковите резултати от преводите от английски на български език и от български на английски език, и от таксономичните задачи, като резултатът се дели на две.

За да бъде допуснат до класиране, кандидатът трябва да е постигнал резултат от минимум 5 точки от трите части на практическата задача.

Оценката на всеки кандидат е средноаритметична от оценките на поверяващите.

Полученият резултат се умножава по коефициент три (3) и се формира балова оценка.

Времето за провеждането на практическия изпит се определя на 120 минути.

 

Кандидатите, постигнали резултат над минималния, се уведомяват чрез писмено съобщение или чрез посочената от тях електронна поща за датата, мястото и часа на провеждане на интервю.

 

Комисията определи критериите въз основа, на които ще бъдат оценявани кандидатите, допуснати до III етап от конкурсната процедура – интервю.

Критериите са следните:

  1. Аналитична компетентност;
  2. Ориентация към резултати;
  3. Работа в екип;
  4. Комуникативна компетентност;
  5. Фокус към клиента (вътрешен/външен);
  6. Професионална компетентност;
  7. Дигитална компетентност.

 

Методика за оценка на кандидатите при провеждането на интервю:

Всеки член на конкурсната комисия преценява качествата на кандидата въз основа на неговите отговори по 5-степенна скала за съответните критерии и попълва формуляр, съгласно приложение № 5 към чл. 42, ал. 4 от НПКПМДС – за експертни  длъжности.

Всеки член на конкурсната комисия определя резултата на съответния кандидат, като изчислява средноаритметична стойност от оценките на отделните критерии.

Общият резултат от интервюто на всеки кандидат е средноаритметична стойност от оценките на членовете на конкурсната комисия.

Минималният резултат, при който кандидатът се счита за успешно издържал интервюто и се допуска до класиране е 4 (четири).

Коефициентът, по който се умножава резултатът на кандидатите е 5 (пет).

Времето за провеждане на интервюто с всеки кандидат е минимум 10 минути.

 

Окончателният резултат на всеки кандидат е сбор от резултатите, получени при провеждането на конкурса чрез практически изпит и интервю, умножени с определените коефициенти.

 

Публикувано на 26.03.2024 г.

Неодобрени кандидати

Име и фамилия на кандидата

Основание за недопускане

  1. Филип Ковачевич

Представените документи не удостоверяват притежаването на образователно-квалификационна степен – професионален бакалавър. В заявлението не са посочени номер, дата и издател на документите за признаване на придобитото в чужбина образование, вписани в регистрите за академично признаване на Националния център за информация и документация и не са представени копия на документи за академично признаване на придобитото в чужбина образование от Националния център за информация и документация.

 

Публикувано на 21.03.2024 г.

Документи и образци за кандидатстване (8)
  • - копие от диплома за завършено висше образование. Ако дипломата на кандидата за придобито в Република България образование е вписана в Регистъра на завършилите студенти и докторанти, в заявлението се посочват номер, дата и издател на дипломата, а ако документът за признаване на придобитото в чужбина образование е вписан в регистрите за академично признаване на Националния център за информация и документация, в заявлението се посочват номер, дата и издател на документа за признаване, като копие
  • - копие от трудовоправни документи, удостоверяващи продължителността на професионалния опит, (трудова/служебна/осигурителна книжка или документ по утвърден образец, както и документи, удостоверяващи извършването на дейност в чужбина) в случай, че кандидатът притежава такива;
  • - Копие от документ, за допълнителна квалификация, ако има такава;
  • - Копие на документ, доказващ владеенето на английски език
  • - Копие от документ, доказващ уменията за компютърна грамотност, при наличие на такъв;
  • - копия от други документи, по преценка на кандидата;