Отговор на въпрос от народните представители Виолета Желева и Никола Динков, ПГ „БСП за България“, относно отпадъците на площадката за съхранение на отпадъци до ТЕЦ „Марица 3“ - Димитровград

13 септември 2019 | 15:26

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ЖЕЛЕВА,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИНКОВ,

На 19.08.2019 г., във връзка с получен сигнал, е извършена проверка от РИОСВ-Хасково на място в района на ТЕЦ „Марица-3“. При проверката е констатирано, че на обособена с метална ограда и с отделен вход площадка, съгласно представен договор за наем между ТЕЦ „Марица-3“ и дружество  „Траш Еко Пак“ ЕООД се съхраняват 652 тона отпадъци. Дружество „Траш Еко Пак“ ООД, притежава регистрационен документ, издаден от директора на РИОСВ-Хасково по реда на чл. 78 от ЗУО. Съгласно издадения документ на обособената площадка на дружеството е разрешено да извършва дейности с код R12-предварителна подготовка, преди оползотворяване и R13-събиране и съхраняване до извършване на някоя от операциите R1-R12 на общо 31 кода по европейския списък на отпадъците, в т.ч. отпадъци от хартия, картон, пластмаси, текстил и др. горими отпадъчни материали; пластмаса и каучук с код 19 12 04 и запалими отпадъци (RDF – модифицирани горива, получени от отпадъци) с код 19 12 10.

Държа да отбележа, че отпадък с код 19 12 04 е в зеления списък на отпадъците. Превозите на зелени отпадъци не подлежат на процедура по предварителна писмена нотификация и съгласие. Те са предмет на общите информационни изисквания по чл. 18 от Регламент (ЕО) № 1013/2006 и се съпровождат от попълнен документ по приложение 7 от Регламента и писмен договор за оползотворяване, сключен между лицето, което урежда превоза и получателя на отпадъците.

По време на проверката от дружеството са представени документи (договор от 22.07.2019 г. и анекс № 1 към него от 01.08.2019 г. и приемо-предавателен протокол), съгласно които наличните на площадката отпадъци са с код 19 12 04 – пластмаса и каучук и са получени от фирма „Траш юнивърс“ ЕООД гр. Гълъбово. При  извършения оглед от експертите на наличните отпадъци на площадката е констатирано, че отпадъците не са еднородни - между пластмасовите материали са налични и отпадъци от хартия и картон, текстил, дървесен материал и др.

В тази връзка от РИОСВ-Хасково е предприето следното:

  • на 20.08.2019г.(денят след проверката), с цел установяване на произхода на доставените на площадката на „Траш Еко Пак“ ЕООД отпадъци, са изпратени писма до директорите на РИОСВ-Стара Загора и РИОСВ-Бургас за извършване на проверки, съгласно териториалните им компетентности съответно на „Траш юнивърс“ ЕООД и БМФ – Порт Бургас;
  • стартирана е процедура за обследване състава на отпадъка – чрез възлагане, международна акредитирана лаборатория да вземе проби с цел охарактеризиране на отпадъка и определяне на състава и кода; На 11.09.2019 г. директорът на РИОСВ Хасково е направил запитване до международна акредитирана компания за проверка, верификация, изпитване и сертифициране.
  • дадено е предписание на управителя на „Траш Еко Пак“ ЕООД отпадъците да бъдат изнесени от площадката със срок 15.09.2019 г.

В заключение искам да отбележа, че ТЕЦ „Марица-3“ АД притежава комплексно разрешително от 2016 г., съгласно което на дружеството не е разрешено да ползва RDF – модифицирани горива, получени от отпадъци.