Отпадъци
- Начало
- Отпадъци
Отпадъци
- Стратегически документи
- Законодателство
- Класификация на отпадъците
-
Третиране на отпадъци
-
Трансграничен превоз на отпадъци
- Законодателство
- Основни изисквания на Регламент 1013/2006
- Формуляри и примерни договори
- Обобщени списъци на отпадъци по Регламент 1013/2006
- Държави-членки на ЕС, ОИСР и Базелска конвенция
- Ръководства
- ЕС Насоки на националните кореспонденти относно Регламент 1013/2006
- Tърговци и брокери на отпадъци
- Проекти
- Изисквания по Наредба №1
- НОВО! Електронна система
- Битови отпадъци
-
Специфични отпадъчни потоци
- Отпадъци от опаковки
- Излезли от употреба моторни превозни средства
- Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване
- Негодни за употреба батерии и акумулатори
- Отработени масла и отпадъчни нефтопродукти
- Излезли от употреба гуми
- Отпадъци, съдържащи полихлорирани бифенили и терфенили
- Болнични отпадъци
- Утайки от пречистването на отпадъчни води
- Строителни отпадъци
- Биоразградими отпадъци
- Въпроси и отговори
-
Образци на заявления
- Образци на документи по Наредбата за ИУМПС
- Разрешения за дейности с отпадъци
- Регистрационни документи за дейности с отпадъци
- Дейности с отпадъци от черни и цветни метали
- Разрешения на организации по оползотворяване и за индивидуално изпълнение
- За вписване в регистър на търговци и брокери на отпадъци
- Документи за трансграничен превоз на отпадъци
- Регистри
- Актуални съобщения
Отпадъци
Държавната политика по управлението на отпадъците представлява съвременна концепция за ресурсна ефективност, насочена към предотвратяване на образуването на отпадъци, насърчаване на повторната употреба и оползотворяването чрез рециклиране, регенериране или друг процес на извличане на вторични суровини, обезвреждане и безопасно съхраняване на отпадъците, увеличаване на отговорността на производителите, стимулиране на инвестиции в сектора, в рамките на наличните финансови инструменти.
Политиката по управление на отпадъците се осъществява от Министерството, подпомагано от Дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, в съответствие със законодателството на Европейската общност и националното законодателство – Закон за опазване на околната среда, Закон за управление на отпадъците, наредби, националните планови и стратегически документи – Национален план за управление на отпадъците 2014-2020 г., Национален стратегически план за управление на утайките от градските пречиствателни станции за отпадъчни води 2014-2020 г., Национален стратегически план за управление на отпадъците от строителство и разрушаване 2011-2020 г. и Национален стратегически план за поетапно намаляване на количествата на биоразградимите отпадъци, предназначени за депониране.
В контекста на политиката на Европейската комисия за отпадъци и развитие на кръгова икономика, линейният икономически модел от типа „вземи, произведи и изхвърли“ вече не съответства на нуждите на съвременното общество и на ограничения характер на природните ресурси. Съгласно възприетата йерархия на отпадъците се дава приоритет на предотвратяването на отпадъците, следвано от подготовката за повторно използване, рециклирането, възстановяването и накрая изхвърлянето, като най-нежелана опция.
В този смисъл, държавната политика по управление на отпадъците се фокусира върху интегрирането на нови, устойчиви от екологична и икономическа гледна точка модели, където от битовите отпадъци да се отделя всичко, което може да се оползотвори и рециклира, за да се превърне в енергия, в суровина за индустрията, в тор за растенията, а в новоизградените регионални депа да се депонират минимални количества отпадък.
Чрез предприемане на законодателни и незаконодателни инициативи, политиките на Министерството са съобразени с политиките на европейско ниво и основните аспекти на националния интерес за постигане на 65% рециклиране на битови отпадъци до 2030 г., 75% рециклиране на отпадъци от опаковки до 2030 г. и 10% максимум депониране до 2030 г.