Въпрос на Михаил Миков и Любен Корнезов, народни представители от ПГ на „Коалиция за България» за това, на какъв етап е изграждането на завода за преработка на битовите отпадъци в град София

15 октомври 2010 | 12:19

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИКОВ И ГОСПОДИН КОРНЕЗОВ,

Преди да отговоря на конкретния Ви въпрос, искам да Ви информирам, че доста по-малкия като обхват и като комплексност завод в Шишманци започна 2002 г. и съответно беше въведен в експлоатация декември 2010 г. По същия начин и проектите за Враца и Габрово, за големите инвестиционни проекти, бяха необходими на ЕК и България в уточняващи процедури между година и година и четири месеца, за да бъдат одобрени. Така че, това са това са обичайни процедури.

В отговор на зададения от вас въпрос ви информирам по отношение на направеното до момента през последните две години и половина от Столична община във връзка с изграждането на интегрирана система за управление на отпадъците:

Проектът е комплексен и обхваща осигуряването и изграждането на няколко обекта:
• Депо за неопасни отпадъци;
• Завод за механично-биологично третиране на отпадъци;
• Инсталация за компостиране на зелени и биоразградими отпадъци;

Със собствени средства, до момента, общината е извършила:
• Осигуряване на две площадки за изграждане на обектите, което е един доста труден процес не само на територията на СО, но и на цялата страна;
• Изследване на морфологичния състав на отпадъците, който изисква дълго време, за да се вземе съответното решение;
• Всички предпроектни проучвания, анализи, идейни проекти и ПУП-ове, както и процедурите по ОВОС;
• Изготвени документации за провеждане на всички обществени поръчки;
• Проектирана и значителна част от съпътстваща инфраструктура, вкл. за осигуряване на достъп до площадките, електрозахранване, водоснабдяване (вкл. резервно) и канализационна система. Така че правейки първа копка, миналата година премиерът даде началото за съпътстваща инфраструктура. Тук искам да ви кажа, че много проекти в областта на екологичната инфраструктура, както пречиствателни станции, така и депа, за съжаление се реализират без такава инфраструктура и се въвеждат в експлоатация значително по-късно именно заради липсата на такива довеждащи елементи. Затова Столична община в момента е дала над 16 милиона за съпътстваща инфраструктура, която е много важна за реализацията на проекта
• Проведена е процедура за възлагане на обществена поръчка за изграждане на завода за механично-биологично третиране на отпадъци. Процедурата е приключила със Заповед на кмета на СО за обявяване класирането на участниците и определяне на изпълнител. Заповедта е обжалвана пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Две от жалбите са с искане за налагане на временна мярка - спиране на процедурата за възлагане на обществена поръчка.

С определения на КЗК от 1 юли са отхвърлени исканията за налагане на временната мярка. С частна жалба от 08.07.2010 г. участник в процедурата обжалва пред ВАС определението на КЗК.

• Пред приключване е процедурата за избор на изпълнител за изграждане на инсталациите за компостиране;
• В ход е и процедура по възлагане на обществена поръчка за изграждане на депото;
• Проведени са преговори и е сключено Споразумение с ЕИБ за осигуряване на необходимите средства на СО за собственото финансиране по проекта в размер на 50 млн. евро;
• Подготвен е формуляр за кандидатстване и е комплектован с всички съпътстващи документи, който се оценява от Европейската комисия. В момента сме в обичайната процедура на технически въпроси и отговори между Комисията и българската страна.

Независимо от това, че проектът е в ход на оценка и одобрение, Столична община, така както позволяват и правилата на ОП «Околна среда», не чака проектът да бъде окончателно одобрен, а изпълнява голяма част, поетапно, както е графикът на проекта, съответните еленти от систематата.