80 години от обявяването на резерват „Баюви дупки – Джинджирица“

06 февруари 2014 | 16:49
Резерват “Баюви дупки - Джинджирица” е обявен на 13 февруари 1934 година, обединява резерватите “Баюви дупки”, “Сегментепе” и “Малка Джинджирица”, както и териториите между тях и е с площ от 2 858,5 ха.  През 1977 година, резерватът е включен в листата на биосферите резервати към програмата на ЮНЕСКО “Човек и Биосфера”.
 
В резервата се намират най-големите находища на алпийски еделвайс и жлезиста очанка в Европа. Той е убежище и на едри бозайници, чието присъствие е доказателство за съхранената дива природа на Пирин планина. Голяма част от обитателите на резервата - мечка, златка, дива коза, голям и малък ястреб, скален орел, сокол скитник и сокол орко, лещарка, глухар, черен кълвач и смок мишкар, са включени в “Червената книга на България”.
 
Управлението, контрола и охраната на резервата се осъществяват от Дирекция “Национален парк Пирин” към Министерството на околната среда и водите .
 
Съгласно Закона за защитените територии, Плана за управление на НП “Пирин” и заповедта за обявяване на биосферния резерват, той е с режим на строга защита и всяка човешката намеса е недопустима. 
 
Повече информация може да намерите тук