Акцент в контролната дейност на регионалните инспекции по околната среда и водите през март са проверките на обекти, които заустват отпадъчни води

16 април 2013 | 12:01


 

Акцент в контролната дейност на регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) през март са проверките на обекти, които заустват отпадъчни води. За констатирано заустване на отпадъчни води, които не отговарят на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителните, са наложени санкции, от които най-високата е в размер на 66 525 лева за “Канализационна система на кв. Меден рудник, гр. Бургас” на „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас.  Десет месечни санкции на обща стойност 27 000 лева са наложени и на:  “ТЕЦ Варна” ЕАД, с. Езерово (сгуроотвал Беглик Чаир)  е санкционирано с  8 876 лева, млекопреработвателно предприятие в гр.Омуртаг, стопанисвано от „СИ-ВИ-ЕС” ЕООД -  със 6 985 лева, Завод за производство на каучукови изделия на „Теклас България“АД, гр.Кърджали - с 3 335 лева, ”Лъки Инвест – Джурково” ЕООД (рудник ”Джурково”) - с 3 945 лева, и с 2 958 лева - „Горубсо-Мадан” АД (рудник „Крушев дол”). За заустване на отпадъчни води без разрешително за ползване на воден обект са санкционирани и „Братя Томови” АД, гр.Попово за свинекомплекс в гр. Попово (РИОСВ- Шумен) с 3000 лева, и ,,Матев“ ООД, гр. Пловдив, стопанисващо животновъдна ферма в гр. Меричлери с 2000 лева. (РИОСВ - Хасково).
 
РИОСВ - Бургас е наложила текуща месечна санкция в размер на 50 000 лева на “Лукойл Нефтохим Бургас” АД за констатирано разпространение на неприятни миризми на нефтопродукти извън производствената площадка. От екоинспекцията са издадени и две наказателни постановления, всяко по 30 000 лв. - на „Ив-Ди Метал“ ЕООД, с Равадиново, общ. Созопол за приемане на медни кабели и проводници без документи за произход и на „Металс Плюс“ ЕООД за приемане на отпадъци от цветни метали без сертификат за произход. 
 
С 30 000 лева е глобена община Велинград от РИОСВ – Пазарджик за невнесени отчисления за извършване на дейности по обезвреждане на отпадъци чрез депониране.
 
С по 10 000 лева РИОСВ - Варна е санкционирала “Фарин” ЕАД, гр. Добрич (за неизпълнение на предписание за почистване на замърсени земи със строителни, битови и други отпадъци)  и “Серен България” ЕООД, с. Брестовене  (за нерегламентиран внос на отпадъци). Заради недостатъчен контрол и изхвърляне на отпадъци на неразрешени за целта места РИОСВ - Пловдив е глобила с 3 000 лв. кмета на село Тополово. За същото нарушение са съставени актове на кметовете на Карлово и Калофер (РИОСВ - Пловдив), община Върбица (РИОСВ - Шумен), „Бригов” ЕООД, „Темпак” ЕООД и „Областно пътно управление” - гр. Русе (РИОСВ - Русе). 
 
Съставени са общо 40 акта за непредставяне на обобщена информация за изкупените, обработени и реализирани количества билки през 2012 г. съгласно изискванията на Закона за лечебните растения (19 акта от РИОСВ – Шумен, 6 от РИОСВ – Монтана,  от РИОСВ - Русе - 13 акта на физически лица и 2 на ЕТ „Камелия Исаева – Т”, с. Г. Враново и „Тангра и Зефир 2009” ЕООД).  За същото нарушение от РИОСВ - Стара Загора е наложена санкция от 350 лева на “ЕКО ФЛОРА БГ” ЕООД  и е глобено физическо лице с 200 лева. 
 
През март са приложени и принудителни административни мерки - със заповед на РИОСВ - Бургас са спрени строителните дейности на обект „Бар-грил“ в резерват Ропотамо. От РИОСВ - Велико Търново e спряно производството на етилов алкохол от „Химпродукт” АД, гр. Горна Оряховица. Принудителната мярка е наложена до издаване на комплексно разрешително.
 
Общо за месеца експертите на 16-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършили 1 616 проверки на 1 491 обекта. За отстраняване на констатирани нарушения са дадени 769 предписания. Съставени са 100 акта и са издадени 65 наказателни постановления на обща стойност 248 800 лв. За замърсяване на околната среда над допустимите норми са наложени 19 санкции. Постъпилите суми по наложени санкции са 630 167 лв.
 
 
Подробна информация е публикувана на интернет страницата на МОСВ, ниво „Контролна дейност”.