Британските учени считат, че измерените парникови газове превишават нормата от 61%

26 ноември 2013 | 10:34


Авторите на изследванията рисуват мрачна картина: температура на планетата расте, ледовете се топят, в океаните се  повишава киселинността си.Най-много замърсява  атмосферата Китай, чиято индустриализация струва на  човечеството прекалено скъпо. На него се падат 27 %  от изхвърляните газове,  образуващи се при изгаряне на изкопаеми видове топливо. И макар страната да развива атомна енергетика, най-малко свързана с изхвърлянето на парникови газове,  а така също  увеличава производството  на втечнен  природен газ и неговия  внос от други страни, това явно е недостатъчно, отбелязва директора на  Фонда за развитие на енергетиката,  Сергей Пикин:
"Китай е главният замърсител по тази причина, че той и досега използва  колосални обеми въглища, които добива на територията на страната. И темповете на  нарастване  на атомните електростанции, други източници на енергия, несъпоставими с темпове на строителство на ТЕЦ. На Китай е нужна енергия, много евтина енергия”. Например, десет процента от  парниковите газове се падат на Евросоюза. Страните от  ЕС всячески подчертават, че са в авангарда на новата екологична политика и провеждат  декарбонизация на  европейската енергетика, т.е. снижаване ролята на въглищата. Обаче, в същото  време в ЕС расте вноса на въглища, а ТЕЦ работят  на 100 процента. В Евросоюза действително възниква парадоксална ситуация -  от  "зелените" заявления, които се правят, картината не е  съвсем зелена, отбелязва Сергей Пикин: "След като Германия приема решение за закриване на атомните станции, а частта на възобновяемите източници на  енергия се  приближава към 10 процента, безусловно е необходимо наличие на базови мощности. Тези базови мощности са именно ТЕЦ. "Зелената" енергетика е скъпа, атомната се закрива. И  е необходимо някак да се  получи източник на електрическа енергия, приемлив по цена за европейската промишленост. Именно затова се избират по-евтини въглища. Америка днес все повече използва шистов газ”. По този начин действията на  Евросъюза противоречат  на политиката, която изповядва,  счита експертът.
В доклада на британските  учени се  отбелязва, че заради парниковите газове температурата на  планетата може да се повиши с  4,5 градуса и планетата я чака  глобално затопляне. Обаче, това е твърде песимистична  прогноза, отбелязва в  интервю по телефона от Варшава ръководителят на програмата "Климат и енергетика" към Световния  фонд на дивата природа (WWF) Алексей Кокорин:
"Икономиката, по-скоро ще се развива по "зелен" сценарий, но два и половина - три градуса със сигурност. Температурата на  повърхността на въздуха. А 90 процента  от топлинната и кинетична енергия на  климатичнатата  система на земята е съсредоточена в океана". В такава ситуация трябва да се измерва не температурата на  въздуха, а температурата на  океана, подчертава експертът.Ако тя не се повишава, то не би се говорило за глобално затопляне. Но тя се увеличава, макар и не така бързо, както температурата на  въздуха.