«Бъди отговорен. е-рециклирай» прераства в инициатива за разделно събиране не само по време на периодичните акции, а и във всяко удобно за гражданите и организациите време

27 май 2013 | 16:15
Над 180 души преминаха през мобилните пунктове на 19 май 2013 г.,  по време на втората акция в Националната кампания «Бъди отговорен. е-рециклирай». Те върнаха за рециклиране общо 4,3 тона излязло от употреба електрическо и електронно оборудване. Резултатите по градове са: Пловдив – 185 уреда, общо тегло: 420 кг., Бургас – 22 уреда, общо тегло: 190 кг., Община Несебър (Несебър, Св. Влас, Равда, Обзор) – 241 уреда, тегло: 1420 кг., Варна – 148 уреда, общо тегло: 490 кг., София – 287 уреда, общо тегло: 1780 кг.
 
Двамата министри – Юлиян Попов и Роман Василев – благодариха на всички граждани и организации, които се включиха в кампанията и помогнаха за нейното популяризиране. Събраните средства ще бъдат дарени на две организации: сайта за обучение www.ucha.se и инициативата „Аз, ученикът”. 
 
На фейсбук страницата на кампанията: https://www.facebook.com/ereciklirai ще бъде оповестена информация за следващи дати и места, на които ще бъдат организирани мобилни пунктове. 
 
«Бъди отговорен. е-рециклирай» прераства в инициатива за разделно събиране не само по време на периодичните акции, а и във всяко удобно за гражданите и организациите време. Заявки за безплатно извозване на големи електрически уреди продължават да се приемат на страницата на «Екологика», партньор на инициативата: http://orders.ecologica.bg/ или тел. 0878151570.
 
Гражданите могат да връщат безплатно излязло от употреба електрическо и електронно оборудване и в търговските обекти при закупуване на ново електрическо оборудване от същия вид или изпълняващо същите функции. Търговските обекти за задължени със закон да приемат това оборудване и да поставят съдове за събиране на територията на обекта, където извършват продажбата, както и табели, съдържащи информация за възможностите и начина за обратно приемане в търговския обект на излязло от употреба оборудване, образувано в бита.
 
За тази дейност се грижат и организациите по оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване. Те са регистрирани по Търговския закон и получават разрешение за извършването на тази дейност от министъра на околната среда и водите. Към настоящия момент в Република България пет дружества имат право да извършват дейност като организация по оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване. Контакти с тях може да намерите на интернет страницата на МОСВ на адрес:
/wp-content/uploads/file/Waste/EEO/Spisak_razreshitelni_WEEE.doc
 
Те са отговорни за разделното събиране, рециклирането и оползотворяването на отпадъка от оборудването, пуснато от тях на пазара в страната - осигуряват събиране на уредите от крайните потребители чрез определяне на места за разделно събиране, чрез месечни кампании на териториите на общината, с която имат сключен договор, чрез поставяне на съдове за събиране на местата за продажба и др.
 
Кампанията се провежда с идеята да покаже, че излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване е важно да се събира и оползотворява.  Този вид отпадъци съдържат особено вредни и токсични за околната среда и за здравето на човека съставки. Около 50 милиона тона е-отпадъци се изхвърлят годишно в света. От тях само 10% се рециклират. Важно и икономически целесъобразно е ценните природни суровини (злато, сребро, паладий, мед и други), вложени в изработката на електронните уреди, да бъдат оползотворявани