България е домакин на 61-ата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC)
27 юли 2024 | 14:45- Министър Петър Димитров: МОСВ работи за превръщането на България в глобален център на науките за климата
Основната цел на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е да превърне България в център на науките за климата в глобален план, а политиките ни да се основават на науката. Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров днес при откриването на 61-ата пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) в „Гранд Хотел Милениум“ в София.
От 27 юли до 2 август близо 500 делегати от 150 държави членки на панела ще обсъдят важни въпроси, свързани с изготвянето на докладите на организацията през Седмия цикъл на оценка, който започна през юли миналата година с избора на нов председател и нови членове на Бюрото на IPCC.
„Домакинството на България за провеждането на сесията на IPCC утвърждава ролята ни като активен участник в световната климатична дипломация. Свидетели сме на все по-чести екстремни климатични явления – наскоро страната беше обхваната от пожари заради високите температури. Това ни дава само обща представа какво ни очаква в бъдеще и какви мерки можем да вземем. За да оценим ефекта от тези промени, ни трябват точни и подробни научни изследвания, които показват какво да очакваме в глобален аспект и какви мерки можем да предприемем, за да смекчим това влияние“, каза министър Петър Димитров.
Председателят на IPCC Джим Скиа благодари на правителството и Столичната община за възможността България да бъде домакин на среща, на която предстои да се вземат важни решения като това за „специалния доклад за климатичните промени в градовете“. Той подчерта, че домакинството на София ще фокусира вниманието на делегатите върху климатичните промени в Източна Европа – тема, която досега не е била в дневния ред на сесията. „Искаме да ангажираме българската научна общност в дейностите на нашата международна организация и не на последно място – да повишим нивото на обществена информираност в България за климатичните промени“, подчерта Джим Скиа. „Значението на нашата работа през следващите дни заслужава пълното внимание и ангажираност на делегатите“, каза Скиа. И напомни на участниците в сесията тяхната роля по време на дебатите в търсене на консенсус и намиране на решения, което е възможно само в дух на взаимно уважение.
Към делегатите, представляващи правителствата на страните членки на Панела и организациите наблюдатели, приветствия отправиха и президентът на Световната метеорологична организация (СМО) Абдула Ал Мандус, кметът на Столична община Васил Терзиев и заместник-министърът на външните работи Невяна Митева.
„Една от най-амбициозните ни цели е София да се превърне във въглеродно неутрален град до 2030 г. За да постигнем тази цел, е важно да имаме добро сътрудничество, иновации и дълбоко разбиране и ангажираност в полза на околната среда. Горд съм да мога да кажа, че София вече прави значителни стъпки в тази посока“, каза на свой ред кметът на Столичната община Васил Терзиев. „Климатичната криза е не само тежко предизвикателство, пред които сме изправени, но и усилва всички останали икономически и социални проблеми. Ролята на междуправителствената експертна група по климатичните промени е да осигурява научна информация, която правителствата на всички нива могат да използват за разработване на политика в областта на климата“, заяви зам.-министърът на външните работи Невяна Митева.
Специални видеопослания към делегатите отправиха заместник-изпълнителният директор на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) Елизабет Мрема и Юсеф Насеф, директор на сектор Адаптация към Секретариата на Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата.
Подробна и пълна информация за домакинството на IPCC в България ще намерите на страницата на МОСВ на следния линк https://www.moew.government.bg/bg/klimat/ipcc/
Какво представлява IPCC
Междуправителственият панел по изменение на климата е органът на ООН за оценка на научните данни, свързани с изменението на климата. Той е създаден от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и Световната метеорологична организация (WMO) през 1988 г., за да предоставя на политическите лидери периодични научни оценки относно изменението на климата, неговите последици и рискове, както и да предлага стратегии за адаптиране и смекчаване на последиците. През същата година Общото събрание на ООН одобри действията на WMO и UNEP за съвместното създаване на IPCC. В панела членуват 195 държави.
Оценките на IPCC предоставят на правителствата на всички нива научна информация за разработване на политики в областта на климата. Оценките на IPCC имат ключов принос към международните преговори за справяне с изменението на климата. Докладите на IPCC се изготвят и преглеждат на няколко етапа, като по този начин се гарантира обективност и прозрачност.
За повече информация посетете www.ipcc.ch. Уебсайтът включва информационни материали, включително видеоклипове за IPCC и видеозаписи от информационни събития, проведени като уебинари или предавани на живо. Повечето видеоклипове, публикувани от IPCC, могат да бъдат намерени в YouTube.