България се включи с над 35 града в Европейската седмица на мобилността

16 септември 2010 | 15:49

Над 35 български града са регистрирани на официалната интернет страница на Европейската комисия за участие в Европейска седмица на мобилността от 16 до 22 септември 2010 г. и Европейския ден без автомобили на 22 септември. Това са градовете Асеновград, Банско, Белово, Берковица, Брацигово, Варна, Велинград, Велики Преслав, Вършец, Горна Оряховица, Долна Митрополия, Елена, Златоград, Искър, Калояново, Карлово, Кричим, Крушари, Луковит, Мадан, Неделино, Панагюрище, Пещера, Пловдив, Първомай, Раковски, Симитли, Смядово, София, Стара Загора, Свищов, Търговище, Хисаря, Чепеларе и Червен бряг, като регистрацията все още не е приключила.

Министерството на околната среда и водите съвместно със Столична община, сдружение „Велоеволюция” и Националното представителство на студентските съвети в България подготвя редица прояви в София, по повод Европейската седмица на мобилността. Програмата можете да видите на уеб адрес http://mobilityweek.velobg.org/calendar-2010
На 22 септември министър Нона Караджова ще поздрави присъединилите се градове и ще даде старта на велошествие в центъра на София, което се провежда с идеята да се популяризират посланията на европейската седмица сред столичани.
Значителното повишаване на автомобилния трафик в европейските градове през последните години предизвика остри обществени реакции срещу шума, замърсяването на въздуха и задръстванията, предизвикани от него. Най-неблагоприятни са последиците за по-уязвимите обществени групи – децата и възрастните хора. Въздействието на околната среда върху здравето е въпрос от първостепенно значение за европейските граждани. Според наскоро проведено проучване, близо 90 % от тях проявяват загриженост за потенциалните ефекти на градската околна среда върху човешкото здраве.
Тази година Европейската седмица на мобилността преминава под мотото: “Пътувай разумно, живей по-добре”. Тя цели да насърчи местните власти да предприемат мерки, а обществеността да следва модели на поведение, които да са в съответствие с принципите на устойчивото развитие и да са насочени към подобряване на качеството на живот в градовете, а именно: намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух, на шумовото замърсяване, катастрофите, произшествията и задръстванията. С присъединяването си към инициативата европейските градове се ангажират:
- Да подобрят качеството на услугите на масовия обществен транспорт;
- Да въвеждат енергийно ефективни технологии, да използват алтернативни горива и по-екологосъобразни и безопасни превозни средства;
- Да насърчат ходенето пеша, придвижването с велосипед, с обществен масов транспорт, като изграждат подходяща инфраструктура за целта;
- Да насърчат оптимизиране на използването на личните автомобили;
- Да осигурят достъпна инфраструктура и превозни средства за хората в неравностойно положение.
Повече информация за инициативите на национално и международно ниво, свързани с Европейската седмица на мобилността можете да намерите на специалното ниво на интернет страницата на министерството.