Делегация, водена от заместник-министър Чавдар Георгиев взе участие в 19-та Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата

28 ноември 2013 | 10:00
19-та Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН относно изменението на климата и 9-та Среща на страните по Протокола от Киото приключи късно вечерта на 23 ноември  във Варшава. Българската делегация, водена от заместник-министър Чавдар Георгиев, активно участва в преговорите за приемане на решенията, които поставят основите за приемане на ново правно обвързващо глобално споразумение за климата. 
 
На Конференцията беше взето решение страните да започнат подготовка на национално ниво в контекста на новото споразумение, което ще бъде приложимо за всички страни по Конвенцията. Държавите, които имат готовност, ще представят планове относно своя „принос“ преди приемането на споразумението на 21-та Конференция на страните през 2015 г.
 
Страните по Конвенцията се споразумяха за създаването на международен механизъм, който да осигури по-добра защита за развиващите се страни, които са най-уязвими от неблагоприятните последици от изменението на климата срещу загуби и щети, причинени от екстремни метеорологични събития и събития с късен ефект (като например покачването на морското равнище).
 
Развитите страни потвърдиха ангажимента си за осигуряване на 100 млрд. долара годишно за подпомагане на дейности по климата в развиващите се страни до 2020 г. Във Варшава те бяха приканени да продължат да мобилизират средства в по-голям размер от предоставеното финансиране за т.нар. „бърз старт” (2010-2012 г.) – 35 млрд. долара.Страните се споразумяха за провеждането на срещи на министерско ниво относно дългосрочното финансиране на всеки две години, считано за периода от 2014 г. до 2020 г.
 
В рамките на конференцията Норвегия, Обединеното Кралство, Европейската комисия, САЩ, Република Корея, Япония, Швеция, Германия, Холандия и Финландия обявиха конкретни финансови ангажименти.
 
Предвижда се Зеленият фонд за климата, установен в Сонго, Република Корея, да започне да мобилизира финансови средства за дейности по климата в развиващите се държави възможно най-скоро.
 
Във Варшава генералният секретар на ООН Бан Ки Мун прикани световните лидери да участват на кръгла маса на най-високо ниво на 23 септември 2014 г. в Ню Йорк за мобилизиране на политическата воля за постигане на ново глобално споразумение за климата през 2015 г.   
 
Следващата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН относно изменението на климата и Среща на страните по Протокола от Киото (COP19/CMP9) ще се проведе в гр. Лима, Перу, през декември 2014