Директорът на РИОСВ – Пловдив откри Панаир на българските билки в Аграрния университет

06 ноември 2015 | 17:15

Директорът на РИОСВ - Пловдив доц. Стефан Шилев приветства организаторите и участниците в Панаира на българските билки в Аграрния университет и прочете поздравителен адрес от името на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. „Убедена съм, че настоящият форум, ще бъде място на интересни срещи, задълбочени дискусии по актуални теми в регионален и национален мащаб, свързани с опазването и устойчивото ползване на лечебните растения, с употребата на генетичните ресурси , като част от биологичното разнообразие. А това са трите цели на конвенцията по биологично разнообразие, залегнали в политиката на Министерството на околната среда и водите“, се казва в обръщението.

„Този панаир е празник за всички, които се занимават в сектора – от събирачите до клиентите“, посочи в приветствието си организаторката на форума Светлана Аладжем. 

Специален гост на Панаира на билките бе проф. Христо Крачанов, посветил живота си на научни изследвания в областта на здравословните храни, който от 30 години произвежда диетични напитки от антоцианови плодове – арония, ягода и къпина, богати на антиоксиданти, витамини и пектин. Той посочи, че трябва да се познават лечебните растения и прикани институциите към осигуряване на средства за научно изучаване на билките и за запазване на ценните растителни видове у нас. Според проф. Крачанов суровините от билки, които се събират в България трябва да носят принос за развитие на родната икономика.

В рамките на Панаира на българските билки се провежда изложение под надслов: „200 билки - 2 милиона работни места“, с участие на производители на продукти от лечебни растения. За земеделски производители е осигурена приемна, където могат да получат съвети от специалисти в сектора за култивиране на лечебни растения. Програмата на форума предвижда и кръгла маса по въпроси, свързани с партньорства за опазване и интелигентно използване на българските лечебни растения. Направена бе и премиера на филма „Лековитото злато на България” за устойчивото ползване на лечебните растения, който ще излезе в национален ефир.

Панаирът на българските билки се провежда за първи път и продължава до 7 ноември в Аграрния университет в Пловдив. Той е организиран от фондация „Информация и природозащита”, съфинансиран по Програма LIFE+ на ЕК, с подкрепата на Аграрния университет.