Финансова корекция от 11 милиона евро ще бъде наложена на държавния бюджет за 6 проекта по ИСПА

10 февруари 2010 | 15:07

Финансова корекция от 11 милиона евро ще бъде наложена на държавния бюджет заради начина, по който предишното ръководство на МОСВ е търгувало 6 договора по проекти по програма ИСПА - обяви пред журналисти в Смолян заместник-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева след церемонията за откриването на пречиствателната станция на града, изградена с финансиране от ИСПА.
Налагането на финансовата корекция не означава, че ще бъдат редуцирани средствата за реализация на проектите, а държавата ще трябва да понесе санкции заради това, че предходното ръководство на МОСВ е търгувало договорите чрез процедура на пряко договаряне, което по правилата на ЕС е недопустимо, тъй като ограничава възможността за свободна конкуренция. Стойността на финансовата корекция е 11 милиона евро, като 4.7 милиона от тях ще бъдат върнати на Европейската комисия.
Общата стойност на тези 6 договора е 96 милиона евро, а финансовата корекция по пет от тях възлиза на 10 процента от договора. За договора за ВиК-мрежата на Смолян финансовата корекция ще бъде 20 на сто, тъй като е търгуван, след като Европейската комисия официално е предупредила, че прилагането на пряко договаряне не е допустима практика. Становището на българския одитен орган е изпратено на ЕК и предстои европейските одитори да прегледат доклада, да се произнесат със свое становище и евентуално да инициират и собствена проверка. МОСВ подготвя необходимата документация, за да сезира и прокуратурата за тези случаи. Проблемните договорите се отнасят за обекти за интегриран воден цикъл в Кюстендил, Варна, за регионално депо в Кърджали, както и договори в Сливен и Смолян.
«Аз смятам, че трябва да говорим за политическа отговорност, а не за персонална, защото това са политически решения - приемането на протокола на оценителната комисия», е категорична в оценката си зам.-министър Василева. При прякото договаряне е била постигната по-ниска цена за реализацията на 5 от проектите, но куриозът е, че при единия цената е по-висока с 1 млн. евро. Става дума за депото на Кърджали по единия от договорите, който включва закриването на старите сметища в областта.