Интервю на министъра на околната среда и водите Емил Димитров пред БНТ, "Денят започва с Георги Любенов"

03 май 2020 | 12:44

Водещ: Продължаваме с гласа на правителството, министърът на околната среда и водите Емил Димитров, вече е в студиото на БНТ. Господин министър, здравейте, добре дошли.

Емил Димитров: Здравейте, добре дошли на вас и на всички зрители.
Водещ: Моля ви, да си изберете как искате да почнем – по екологични теми или по мерките и правителството?
Емил Димитров: Каквото попитате, дошъл съм на гости, каквото кажете, това.
Водещ: Вие като на изпит, който билет си теглите като на изпит с това ще започнем. Ако искате по екология…
Емил Димитров: Нека да се похваля тогава малко.
Водещ: Може, може.
Емил Димитров: Има една програма, която министерството от 17 години реализира, кампания „Чиста околна среда“. Благодарение на тази програма всяка година няколко милиона разпределяме за общини и кметства, за училища и детски градини. И тази година, както всичките 17 години преди това сме дали 232 проекта за общини и кметства, 132 за детски градини и 110 за училища. Да е честито на всички, които са успели да се класират в тази програма. Това е нещо, което с години продължава, но е показало своята ефективност…
Водещ: Тоест, сега резултатите трябва да видим, така ли? Парите сте дали, сега да чакаме резултати.
Емил Димитров: Парите ги дадохме, но те всяка година ги усвояват и правят едни такива малки обекти по населена места, по детски градини, по кметства, с които успяват да подобрят своята околна среда.
Водещ: Добре, избрахте си, да почнем с екология, разбрах.
Емил Димитров: Честито на всички. Това беше един от двата документа, които подписах последния работен ден, вторият беше графика за водите. Чакам вашите въпроси.
Водещ: Ето, вие как подсказвате, каквото кажете аз съм готов да питам. Щом е графика за водите, светна ли ви червената лампа… Вашият предшественик заради графика за водите стана клиент на прокуратурата. Като разписвате тези графици, като харчите вода, светва ли ви нещо?
Емил Димитров: Точно същото, което се случи с него се опитаха да ми го направят и на мен и то точно със същия язовир, язовир „Студена“. Там има малко…, понеже имам лично отношение към случая, все пак това е моят предшественик, ако аз имам магазин а вие имате стока в магазина и някой дойде открадне стоката ви, вие ли сте виновен? Язовирът е на МРРБ, Водоснабдяване и канализация е на МРРБ, кранове, водомери, всичко е на МРРБ, водата условно я разрешава министъра, и когато липсва вода то е виновен министъра. Там има едно недоразумение, понеже на мен се опитаха да го направят, аз онзи ден изпратих проверка, защото исках да видя какво става със Софийския водопровод, който между другото работи, проблемът е как ще се разпределя водата в града и с язовира. Защото целта беше Софийският водопровод, за който дадохме толкова много пари и ангажименти и го направиха в толкова трудно време и бързо да подпомогне Перник, за да може язовирът да акумулира големи водни обеми и да стигне за цялата година. Защото иначе, ако той миналата година е бил на същите 10 милиона условно и декември месец не е стигнало, тази година дори на 12 да е, януари няма да стигне.
Водещ: Същата работа ще е.
Емил Димитров: Така че, трябва да внимаваме с водата.
Водещ: А сега има ли, в момента, към този час, към този момент, какво е състоянието на „Студена“, колко пълен е язовира сега?
Емил Димитров: Имаме 10 милиона и половина, които можем да разходим, ако ще разходим по 1 милион, значи след 10 месеца сме без вода. Така че, ние трябва много внимателно да я стопанисваме. По отношение на „Студена“ беше много интересно, аз непрекъснато получавам писма, с които искат все повече и повече вода от язовира, независимо от тази от София. Преди известно време получих ето такова писмо от ВиК, която виждате тука пише колко много…мога да зачета – „Началото предприе различни варианти при всяка нова система…изпитваме трудности първите дни, „Бели Искър“ не успяхме да пренасочим, целта беше да подаваме постоянно 220 литра квартал „Изток“, „Люлин“, Градски резервоар, проблеми…“. И когато аз казах – „Имате проблеми, ще ви изчакам този месец, но не можете да точите вода от язовира, много повече спрямо по-миналата година“, изведнъж се оказа, че половината на писмото не е истина, а е истина само втората половина, където казват „искаме вода“. Въз основа на това „искаме вода“ от водата не се отричаме, че искаме, но за проблемите ги забравихме. Така че, аз затова изпратих една проверка, тя завърши с този констативен протокол, защото аз не искам да се случва това, което се случи при министъра. Оказа се, че цялото следствие, всичко, което е било през годините е било насочено в една малко друга посока. Вие вижте тези снимки, вижте едно много хубаво корито на река, вижте с камъни…
Водещ: Корито, това не е корито, това е градина…
Емил Димитров: Това е градина, а трябва да е река.
Водещ: Да видим, коя е тази река?
Емил Димитров: Това е реката Струма от язовира до град Перник. Така е било последните 20 години…
Водещ: Изглежда по следния начин.
Емил Димитров: Изглежда по следния начин. Проблемът на всичкото това нещо е ето това съоръжение, вижте го, това го покажете.
Водещ: Моля ви, в обобщение какъв е извода, господин министър? Казвате, проблемът в Перник не е празния язовир, не е в язовира, а в какво е?
Емил Димитров: По всяка вероятност ще се окаже, но нека комисията, която в понеделник ще започне работа, да го установи в следващата седмица по безспорен начин, въпреки че моите хора са успели, заснели са, видели са. Оказа се, че Перник е разходвал, плащал е едно количество вода на МОСВ, а е ползвал много по-голямо количество. Предполагам, че нито сегашният кмет, нито предишния кмет е знаел, нито сегашния, нито предишния областен управител, но има двама души, които са знаели – контролните органи и шефа на ВиК. Те няма как да не са знаели какво се случва през годините. И понеже аз се наслушах на всякакви конспиративни теории, как язовирът е бил пробит и изтичал на десет години един път долу някъде си, как водата се изпарявала по разни тръби, как слънцето там греело и т.н., аз няколко месеца без да натискам хората се опитах да разбера какво точно се е случило. За мен вече и ясно какво се случва, ясно е защо независимо от този водопровод, който определено казвам добра придобивка за Перник, който работи и дава вода, имаме различно виждане с хидроинженерите дали трябва още един резервоар да има, за да изравни налягането, или това да стане с клапан. Да приемем, че инженерите са по-компетентни…
Водещ: Това е причина, затова че се пукат тръбите ли вътре…
Емил Димитров: Те са стари тръбите, но пък нашето министерство е дало 104 милиона на Перник да си отремонтира тръбите…
Водещ: Вътре в града?
Емил Димитров: …по Оперативна програма „Околна среда“. Така че, дали сме пари и за пречиствателната станция да се оправи. В момента и стената на язовира се оправя. Проблемът ми е, че ние искаме водата от София да се ползва, а язовирът да акумулира повече вода, за да има те перничани ще я пият. Но те започнаха много рязко да искат почти същите количества, както миналата година от язовира, а и нови количества от язовир „Искър“.
Водещ: Добре, тази тръба…новият водопровод защо не го осигурява. Нали щеше да осигурява… За качество за него не ви питам, защото и той се пука, защото там има други конспирации, заварките му не били правени правилно, защото зимата не се правило заварки.
Емил Димитров: Проблемът е следния. Тръбопроводът с няколко малко повреди си работи, той подава тези 800 хиляди, които ние бяхме определили още в началото на годината, когато взехме решението за Перник. Но след тези 800 хиляди те по 1 милион потребяват официално години назад Перник без режим. Ние дадохме 1 милион и 200…не 1 милион както са ползвали миналата година без режима а 1 милион и 200, от които 800 от София и 200-300 от язовира. Те поискаха още 300 хиляди от язовира, после се оказа, че са похарчили още известно количество, за което ще получат акт. Така че, ако миналата година без режим Перник е ползвал 1 милион, сега даваме 1 милион и 200 и не им стига, а се оказва, че 1 милион и 600 не им стига, има нещо сбъркано. Казах ви, ние сме установили какво е, тепърва ще запознаем прокуратурата. Тепърва може би ще си поискаме парите за години назад, защото ако това нещо, което са установили е истина, аз все още се въздържам от коментари, 5 милиона кубически метра миналата година са минали през водомерите и са отишли до домовете на перничани и те са ги платили, а официално ние не сме знаели за това нещо. И после, когато ти се губят кубици милиони, не може министърът да е виновен, който нито държи водомера, нито пък го сваля и слага, защото си го слага местното ВиК. И трябва да променим цялата система на контрол. В момента Перник има вода, и водопроводът дава достатъчно вода и в язовира акумулираме. Но ние трябва да знаем колко точно може да потребява Перник без да има режим. И ако се окаже, че миналата година е потребявал по 1 милион и не е имал режим, а сега 1 милион и 600 не им стига, нещо се случва. Това нещо ще го уточним.
Водещ: Именно, така като ви слушам, ще има нови клиенти на прокуратурата…
Емил Димитров: Двама само и те са ясно кои са, но това други ще се произнесат, аз оказвам пълно съдействие. По отношение на графика, нека да минем на него.
Водещ: Пълно съдействие оказвате за новите двама клиенти на прокуратурата?
Емил Димитров: Те са си старите двама….
Водещ: А старите, областните и ВиК шефа…
Емил Димитров: Областните не може да откажеш, че са знаели че не са, и кмета не можеш, нито за новия, нито за стария. Новият сега е дошъл, сега е заварено положение, така че към тях не може да има упрек, не е редно да има упрек… По отношение на водата, когато имаме вода и когато нямаме вода е проблем. Когато имаме много – прелива, изпускаме…хората казват „Затова ли я пестихме за да отиде в реката?“ Когато е малко „Защо няма да пием?“ В този график имахме няколко предишните години, изключая Перник, в няколко проблемни язовира. Язовир „Дяково“, амбициите ми са язовир „Дяково“ да му променя генерално плана и да стане двугодишен изравнител и от този момент нататък никога да нямаме проблеми с този язовир. Защото е срамота язовир 30 милиона кубика изведнъж да се оказва, че не стига за един град Бобов дол и за няколко квартала и един завод, така че ще стига. Язовирът, който е в Сливен. Те имаха 5-6 милиона вода, харчеха по 1 милион и 800, ясно е, че след три месеца трябваше да са суша, да са режим и да са на улицата. Там накарахме местното ВиК да се възобнови своите сондажи и те достигнаха лимит до 1 милион – 1 милион и 200, тоест показаха изключително голям ръст в собствената си организация, което ги натовари с разходи. Междувременно се акумулира вода в язовира, в момента увеличаваме, защото Сливен показа едно изключително разумно управление на водата си. Те няма да имат криза, а дори да приемем, че язовирът се изпразни напълно, което няма да го допуснем, те макар и на режим винаги ще имат вода. Така че Сливен показа един забележителен ръст в стопанисването на водата.
Водещ: Моля ви, нещо актуално, господин Димитров, Павел баня, състоянието, което…онази вечер бяхте там, за малко да прелее язовира…
Емил Димитров: Два пръста… Тези язовири не са към мен. Дадох примера със Сливен и ги хваля, защото те наистина заслужават, затова сме увеличили обемите на вода, защото са положили много грижи, които не им струват малко – съкращения на персонала, по-малко заплати, разходи за ток… Защото в Шумен аналогично това не се случва и сега ще се наложи Шумен, които нямат вода и са се закачили на един язовир на земеделците и казват – или ще е само за нас или за никой друг… Сега ще се наложи цялата промишленост в Шумен, в Търговище да премине на собствени водоизточници, за да има за гражданите повече вода. Но, понеже питахте за Павел баня. Не е към мен този язовир, просто бях дежурен в този момент и понеже бях освободил всичките колеги да празнуват, отидох аз. Там ситуацията беше следната. Язовир, който няколко години не е бил пълен и съоръженията му работят, изведнъж идва голяма приливна вълна и стига до ръба. Кметът цял ден се опитва да отвори крана, за да може да излезе, но кранът е на 4 метра дълбочина, не могат да улучат с карето да го хванат и да го завъртят и навреме се усетил да извика пожарната. Пожарната е дошла, тя водата преливаше, ако беше преляла градът беше отишъл, защото щеше да среже стената. Пожарната е успяла, късмет е, че не е валяло…
Водещ: А с какво, може ли с помпи… Аз за първи път чувам такова нещо…с помпи да изпомпваш язовир.
Емил Димитров: То е микроязовир… Между другото тука пожарната се справи много добре, добре че кметът се е усетил да не изчаква още една нощ, защото градът нямаше да го има. Аз когато отидох те бяха овладели положението, те се бяха справили, областната управителка, комисарят на пожарната, бяха докарали две по-малки и два по-големи помпи…на ръце бяха носени, за да не вкарват коли по стената, за да не я компрометират, защото тя беше омекнала, слегнала се…
Водещ: Има ли някакво нарушение, ще търсите ли сега причини защо как така викате години не е бил пълен, а сега изведнъж два пръста преди да прелее?
Емил Димитров: Срещу природата е трудно да вървиш… Вие в къщи като се къпете сифонът ви поема водата, нямате проблем, ако излеете три кофи едновременно, мисля че ще отиде в коридора. Тука е също. Ние винаги ги караме да са им изправни съоръженията, да са изправни преливниците, стената да не е нарушена, да няма инфилтрация, да не пропуска вода…
Водещ: Питам защо се е препълнил…
Емил Димитров: …искаме винаги да бъде метър, метър и повече съобразно язовира процентно по-ниско нивото, за да може при една такава вълна той да го поеме и едва тогава да прелива. Тука всичко това се е случило. Проблемът е, че тинята, която е запушило възможността да се отвърти крана попречи да се отвори навреме, а преливникът беше твърде малък. Но, браво на кмета и браво на пожарната, че тя всъщност успя да спаси града, наистина от наводнение и от големи водни маси, които щяха да причинят много щети на града.
Водещ: Добре, още няколко ековъпроса, господин министър, искам да ви задам, но ако искате малко да минем към Щаба, защото това е гореща тема…
Емил Димитров: Моля ви се, Щабът е винаги с предимство..
Водещ: Не, няма да го включваме сега, вие ще го коментирате. В 10 часа има, доколкото разбрах заседание между Щаба и правителството…
Емил Димитров: Да, ние всички носим едни куфарчета с едни таблети в тях, с които имаме връзка с премиера…
Водещ: Не се знае кога ще ви повика премиера…
Емил Димитров: …по всяко време на денонощието…
Водещ: Той нареди още първата вечер, нареди да сте на разположение 24/7…
Емил Димитров: Точно така.
Водещ: Но, и вие сте на разположение, каже ли премиерът, отваряте куфарчето и нещата тръгват…
Емил Димитров: Да, но той ми е началник.
Водещ: Да, така трябва.
Емил Димитров: Между другото, питайте ме за отпадъците, знаете, че имаше вот на недоверие. Ние този проблем го решихме сякаш не е съществувал, а това е голяма заслуга на прокуратурата, която ни е помогнала и ние се побрахме в този 40-дневен срок, който премиерът ни постави.
Водещ: Но, пак за прокуратурата казвате. След поредната прокурорска проверка ТЕЦ „Бобов дол“ декларира пред главния прокурор Иван Гешев, че ще спре горенето на отпадъци. Вие отивате там – спира ги, излизате от „Бобов дол“ – пак ги пуска, идва Иван Гешев да провери – спират ги, после пак… Тоест, малко котка и мишка, играете си с „Бобов дол“ като котка и мишка, горят ли отпадъци или не горят отпадъци?
Емил Димитров: Значи, те не са горили от януари месец отпадъци, ако трябва да бъдем обективни. Ако трябва да кажем истината такава, каквато е, главният прокурор е разпореждал проверки и е пращал хора, но аз съм този, който е спирал завода, което не е много редно. РИОСВ Перник, ако бъда максимално точен с принудителна мярка. Те не са работили от януари месец, от втория ми работен ден, първият ден постъпих на работа, на втория ден заводът е спрян. До ден днешен не са изгорили един килограм отпадъци, независимо от всичките процедури, които са напред назад. Когато те си изпълниха условията с всички изисквания, нови филтри, нови инсталации, отиде комисия и ги прие и каза, че те са в съответствие и могат да работят. Те не горяха отпадъци, аз четях публикации, как децата в Бобов дол припадали в двора, защото димът бил…, а той заводът и в момента не работи, той е в технологичен ремонт. Но, това което сме се разбрали повече да не горят отпадъци и сега те ще подадат документи да горят само биогориво. Нека да се разберем, че за всички ТЕЦ-ве в света, не в България, идеята е такава, които са били на въглища да почнат RDF отпадъци, да почнат био, евентуално да минат на природен газ. Така че, ние трябва този път да го търсим и да го гоним по-бързо да стане, а не да налагаме пречки. Но, разбира се ще бъдем изключително взискателни към всички условия, които трябва да се изпълнят. Прокуратурата направи следното нещо, през останалите прокуратури оказваше натиск, Специализираната прокуратура правеше реализацията, при мен горе долу така се разбрахме, правим същото. РИОСВ-та упражняват контрола, а центърът, който е в София и дирекциите специализираните взимат генерално решенията кой как да работи и къде. Не е лесно да администрираш бизнес, особено частен бизнес, но ние засега успяваме да се справим. Голям успех е, че всички контейнери, които бяха в България вече не са в България, а са си в Италия. Това беше заслуга и на прокуратурата, и на премиера и на нас.
Водещ: Това щях да кажа, България сметището на Италия…
Емил Димитров: И в момента се внасят отпадъци, но те се внасят по протокол, с кораб, с влак, под наблюдение и е ясно къде отиват. Всички заводи изпълниха нормите, тези, които в момента изгарят горива не 50 български 50 внос, а вече са на 70, някои на 80 процента български и другото внос, което е много по-далеч, от това, което законът изисква от тях 50 на 50. Някои хора мислят, че това стана с магическа пръчка. Беше ни много турено, очакваме законодателни инициативи да подпомогнат този процес, заради коронавирусът парламентът по обясними причини не можа да помогне.
Водещ: Господин министър, заради коронавирусът ме подсещате да ви питам за опасните отпадъци. В София ли се горят, този инсинератор за отпадъци в София ли е, болничните отпадъци.
Емил Димитров: За да съм максимално обективен трябва да кажа, че когато 2003 година този инсинератор е зачислен на МОСВ е било голяма грешка. Той се занимава с болнични отпадъци и трябваше да е към Министерство на здравеопазването. Разбира се, след като е в моя власт, трябва да се грижа за него. Още първите дни, първи или втори, срещнах се с генерала, разговаряхме за обемите, които очакваме, за възможностите, предизвикателствата. Ние сме направили разчет – този и още един който е във Варненска област да могат да поемат каквото и да се случи в България…
Водещ: Тоест, болнични отпадъци в България се горят в София и във Варна?
Емил Димитров: Ами…коронавирус…ние в момента по един тон, тон и половина…затова тези хора са на първа линия, затова само за тях, това са единствените хора в нашето министерство, които ще получат допълнително материално стимулиране, всички други няма да получат. Те ще получат, защото всеки ден са с коронавирус отпадъците и ги изгарят..
Водещ: Какъв обем казвате, че горят?
Емил Димитров: Горе-долу по тон, тон и половина, някои болници бяха задържали количества, но ги дадоха, направихме едно дарение 5000 контейнера за завода, който ги произвежда в Гоце Делчев, които за цяла Европа произвежда, подари 5000 за България, помогнахме на бърза помощ, Александровска болница, МВР болница, Военна болница. Раздадохме контейнери, в които да могат тези отпадъци, защото в началото генерираха много – дрехи, постелен инвентар, марли, всичко, което беше, за да може да ги изгорим. Много опасна дейност, това се извършва при свръхвисока температура, плазма, за да могат да изгарят. Справихме се с този проблем, никой не разбра за него. Както никой не разбра, че напълнихме половината язовири, както никой не разбра, че от 7-8 критични останаха 2, както никой сега няма да разбере, че някои язовири ще решим въпроса трайно, за години напред, не за тази година да няма криза, а за години напред…
Водещ: Аз мисля, че вие казахте, за Шумен го обяснихте в началото, мисля, че Шумен е критична точка след Перник.
Емил Димитров: Шумен е следващата критична точка, защото Шумен в язовира има достатъчно вода да кажем грубо за две години, но тя винаги е била за земеделски цели, не с добри качества. Шумен и останалите нямат пречиствателни станции, ние сме дали 120 милиона, разписали сме 120 милиона нашето министерство, ОП „Околна среда“ за водопровод нов до язовира и за пречиствателна. Само че, те във времето ще го правят. Ще дойде система „Дунав“, която премиерът лично настоява да стигне до Шумен, но и тя ще дойде след една-две години. Проблемът е, какво правим примерно след десет месеца? За да не се влоши качеството на водата, ние трябва да сложим малка пречиствателна станция за грубите частици още на язовира и тогава към трите града ще върви добра вода, а не да чакаме трите сами за себе си да построят пречиствателна станция.
Водещ: Господин Димитров, врите и кипите в екология, води, язовири, отпадъци, там майстор сте на тази тема, човек не може да ви хване, всичко си разбирате от тази работа…
Емил Димитров: Не съм се натискал, но са ми задачи…Трябва да ги свършим.
Водещ: Обаче, трябва да ви питам за този Щаб, не ми давате възможност.
Емил Димитров: Извинявам се.
Водещ: Странен феномен наблюдаваме, впрочем това е и психология и народопсихология. Сякаш обществото се радва, че беше отнет гласа на генерала от вчера насам, откакто вече няма да излиза. Моля ви, кажете повече по тази интрига ли е, афера ли е…
Емил Димитров: Не знам нищо, според мен, ако генералът не иска да се показва сам трябва да си го каже, а не някой друг вместо него. После, аз също малко се притеснявам, защото ги гледам всяка сутрин и благодаря на вас медиите, че чрез вас стигна, но много от въпросите са ужасни, те се преповтарят, те са с цел да го унижат, да го…неговите усилия да са обезличени. Едва ли не трябва да е направен като лош човек. Той се опитва да ни помага ние се чудим как да го нападаме. Това, между другото, също ми се случи в Сливен, в Шумен, в Перник и в Бобов дол… Ти се опитваш да им събереш вода да си я пият, те ти се карат, че им налагаш рестрикции на автокъщи, на заводи, не даваш на предприятия, за да има за гражданите. Значи, аз я пестя, за да има за гражданите, всички ми се сърдят на мен. Същото е…този човек го нападнахме неоснователно…
Водещ: И това, че примерно мерките поетапно и съвсем логично ще се отпускат тепърва не е ли доказателство за това, че Щабът е успял да спаси животите ни?
Емил Димитров: За да не се бъркам в голямата политика, че ще кажат че се заяждам или каквото било, аз бях подготвен за 30 тона отпадъци дневно от коронавирус да горя, в момента горя по 2 тона и половина. Дали това, което сме очаквали и това, което сме успели да постигнем, не аз, Щаба и мерките на правителството не са показателни? Аз бях подготвен 24 тона във Варна и 8 тона до 10 в София, в момента както виждате съм на много по-малки количества, болните са едва 300 човека ли има реално в болниците постъпили. На фона на Русия, на фона на Америка, на фона на Италия аз мисля, че това, което се случи тука е максимално доброто. Като гледаме 2-3 бройки заразени или 20, викаме малко са, но всеки един, ако ти си един от тези 20 по-друг е погледа. Мисля, че мерките бяха добри, пожелавам успех на генерала, помогна много, хората ще го оценят. Аз лично смятам, че той ще продължи да дава брифинги най-редовно от МС, независимо дали на някой му харесва или не, защото в този момент имаме нужда от него. Когато нямаме нужда, ще го похарчим, но сега имаме нужда от него, така мисля.
Водещ: Така ли се харчи в политиката, днеска си тука утре те няма?
Емил Димитров: Аз лично много се притеснявам, ако излезе рейтинг и моя рейтинг е голям, веднага почват да се обучават върху мен и да ме нападат… Откъде накъде ще има по-голям рейтинг от останалите министри… Не искам рейтинг…
Водещ: Затова си гледайте язовирите и не ви трябва никакъв рейтинг. Добре, господин Димитров, господин министър…
Емил Димитров: Сега трябва да проверим по искане на прокуратурата всички ТЕЦ-ве и всички фабрики циментови в България. Така че, има много голям проблем..
Водещ: Циментовите фабрики, какво иска прокуратурата от циментовите фабрики?
Емил Димитров: Ами казва, така, както проверихте „Бобов дол“ иска да проверите всички останали. За тях едно писмо за мен е два месеца работа, 30 човека два месеца ще трябва да обикаляме…
Водещ: Викате, лесно му е на Гешев, пуска едно писмо, вие да му мислите после?
Емил Димитров: Не, не Гешев… Добре де, но когато той стъпи и аз стъпих като министър, България беше залята с отпадъци, само два месеца след това ние сме го забравили. Не че е било лесно, мерките действат. Той от своя линия, аз от своя, съпътстваме си, помагаме си…
Водещ: Пак за мерки ще ви питам, но други мерки, икономически. Някои казват, лесното беше до тук, трудното идва от утре, утрешния ден, икономическите мерки, възстановяването на тази държава. Ето примерно, вие Патриотите искате не 60 на 40 искате 80 на 20, Валери Симеонов како вика – Не може сега готови пари…да седиш и да лежиш и да получаваш на калпак пари, за да бъдеш доволен от икономическите мерки на кабинета.
Емил Димитров: Ще го мина през моя поглед, за да не излезе, че съм пристрастен. В момента в Шумен казват така – „Не искаме да давате на земеделците вода, ако ще да фалират…а то язовирът си е техен, и Напоителни системи го поддържа, и заплати, всичко – ако ще земеделците да фалират, държавата да ги обезщети, но да има за нас“. В същото време знаете, че нашата идея е да възродим земеделците, ако трябва да им изкупим продукцията, да ги подпомогнем. Как си представяте Красимир Каракачанов, земеделската министърка, премиерът говорят, че трябва да помогнем на земеделците, аз от другата страна с този график да кажа – обрекох ви на фалит, защото няма да ви дам вода. Аз съм им дал не 35 милиона, 9 милиона, този месец не 12, колкото искат, а само 1 милион и 200. Миналият месец искаха 3 милиона, аз съм им дал 300 хиляди. Тоест, ограничавам ги, но не и да фалират. Може ли сега цялата политика на държавата да помогнем и на земеделците, аз като министър да кажа – „Заради Шумен, че не искат да си оправят своите сондажи, че не искат да направят каквото и да било за пречиствателната, а чакат премиера от София да ги оправи“ аз ще обрека земеделците в този район на фалит. Не мога да си го позволя. Същото е и с тези мерки, нека да мислим колко да бъдат, аз лично съм 0 на 0 като министър, аз не получавам заплата, но 60 на 40 не беше лоша, ако държавата има възможност за повече – да, но нека да не фалираме държавата само да се покажем много по-дашни.
Водещ: Предлагам ви последна тема и тя е глобална в света за всеки един екоминистър, във всяко едно световно правителство. Сигурно е радост, че планетата се очисти… Виждате ли каква ирония на съдбата, какъв феномен, заради пандемията светът се очисти, земята се очисти…
Емил Димитров: А вие сигурен ли сте в това нещо?
Водещ: А вие се съмнявате ли в това нещо?
Емил Димитров: В Хановер гледах това изследване, колите са много по-малко, замърсяването същото. И имам чувството, че се преви една умишлена кампания, която да покаже че много се е очистило. В градовете не се усети, но наистина в световен мащаб намаляването на икономиката…
Водещ: Това, което с очите си видях, каналите на Венеция са чисти, дали в Хановер е чисто, не знам.
Емил Димитров: Безспорно трябва да пазим природата, безспорно трябва да се грижим за нея. Това, което се случи никой не го е искал, но ни показа, че ако ние щадим природата тя може да бъде много по-чиста и да я оставим за децата си такава.
Водещ: Това е много разумен извод, който правите, на каква цена. Хубаво, планета чиста, но на каква цена? Без самолети, без индустрия, без производство, икономическа стагнация, икономически фалити – това ли е цената?
Емил Димитров: Аз трябва да осигуря вода за пиене, но нали трябва да осигуря вода и за храна, ние трябва да ядем. Обаче сега в момента си играем на приоритети, кое е по-важно. Има много трудни разговори, които премиерът трябва да ги проведем, да преценим как да направим с тези два-три рискови язовира, с отпадъците добре, решихме проблема и с прокуратурата, ако продължим по отношение на промишлеността, аз смятам, че ще успеем да направим много по-чиста природата на България, целта ни е да го направим по-бързо. За съжаление законодателно, който и да поиска да си смени мощностите от въглища на газ, се оказва, че му трябват минимум три-четири години и един милион съдебни процедури. И по никакъв начин не го мотивираш да го прави, а напротив, излиза че всички му пречат той да стане по-чист, коминът му по-чист, въздухът по-екологичен. Но, това са проблеми, които се надявам да ги решим с парламента.
Водещ: Благодаря ви, за това интервю, екоминистърът Емил Димитров в БНТ.