Интервю с министъра на околната среда и водите Емил Димитров пред "Сутрешен блок" на БНТ

25 февруари 2020 | 12:10

Водещ: Очаква се днес окръжната прокуратура и полицията в Пловдив да разкрият подробности за проведената акция в „Басейнова дирекция“ в Пловдив. Изненадващо знаете, вчера беше задържана Цветелина Кънева, директор на звеното, тя е в ареста за 24 часа по подозрение за „извършено длъжностно престъпление“….

Водещ: Доста работа на прокуратурата се отвори в Пловдив в последните дни и седмици. Някои от важните неща ще продължим да следим и да коментираме в следващите минути. При мен вече е министър Емил Димитров, за да си говорим за околната среда, водите и всичко, което се случва извън закона в този сектор. Здравейте, добро утро.

Емил Димитров: Не е добро, при тези новини, при тези кадри, не е добро.
Водещ: Не, наистина.
Емил Димитров: Не е добро по няколко причини, позволете ми само да кажа.
Водещ: Вие кои бихте казали?
Емил Димитров: Браво, на Икономическа полиция, браво, че там имаше въоръжени мъже. Предполагам, че тази жена с химикалката е могла да застреля някой, или да бъде терорист. Трябваше да изглежда по този начин. Добре, решили са, извели са я. Предполагам, аз нарочно не съм се обаждал да питам за детайли, заради тези сондажи, които са там в един от заводите. Тези сондажи са установени, те са още от 2003 година, тази жена е в последните две години, тази жена е съставяла актове. Със същия успех шефът на РЗИ беше освободен, защото там имаше сметища незаконни в реката, имаше и други проблеми с опазване на околната среда. И аз помолих човек от София да напусне поста си, зам.-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по околната среда и водите и да го изпратя в Пловдив, за да може да укрепи там местното РИОСВ за да работи. Както виждам Икономическа не е заловила този човек, който не е закрил в завода сондажите, не е заловила и този, който направи незаконното сметище и издавал фактури за това да загробва там материали. Страда този, който е на „Басейнова“, така са решили, не се бъркам. Значи, всеки момент да очаквам шефа на РИОСВ Пловдив, който е от две седмици там директор, той да е отговорен за това, че години наред са депонирани отпадъци… Искам да ви кажа, че още днеска този човек го отзоваваме да си идва в София, ще му запазя мястото да си идва в София. Няма нужда нещо да е траяло 20 години, накрая да отиде някой, да състави актовете, да предприеме действията и да се окаже виновен за това. Прибирам си го директора в София, връщам си го на мястото, н а което е бил преди това. Няма нужда хора да страдат.
Водещ: А кой ще остане там тогава?
Емил Димитров: Ще намерим някой глупак, като мен да оглави министерство или да оглави дирекция и той да ходи там, та да може сега след два часа да го арестуват него, за да покажат колко много се работи. Как не можаха да намерят този с депото, който и фактури е издавал?
Водещ: Как?
Емил Димитров: Не можаха да го намерят. Но, сега нека седим…аз тука по картата да кажа… Аз тази жена я зная преди един ден, аз ако съм знаел какъв опасен терорист е, хора маскирани, стоят с автомати да я пазят… Аз, ако съ знаел какъв опасен човек е нямаше да отида в Пловдив.
Водещ: Да, имаше реакция за нейното арестуване, по подобен начин беше арестуван и министър, бившият министър Нено Димов…?
Емил Димитров: Нормално е, кажи - ела си с адвокат, ще ти предявим обвинение… Всичко, което днеска ще се случи в прокуратурата е могло да се случи… Тази жена да ви приличаше на лекоатлет, който ще избяга или каквото и да било… Явно гледаме филми много за Рамбо в Пловдив ви се опитваме да го правим, Явно това трябва да стресира системата. Н, ето аз сега имам де дирекции, които няма да работят. Няма да работи Пловдив РИОСВ и „Басейнова дирекция“. Няма да работи РИОСВ Враца, защото там има един луд, който непрекъснато излиза и говори глупости, травматизира населението и създава паника. Цялата дирекция ми се е подписала поименно с подпис, собственоръчно, че не иска и е ще напусне всеки момент, за да може този човек да продължава с глупостите…
Водещ: Ще го освободите?
Емил Димитров: Аз няма да освободя никой, защото той е назначен от премиера Борисов. И сега, премиерът Борисов в желанието да помогне на един човек, той сега вика – „Мен Борисов ме е назначил, Борисов ще ме уволни…“. Аз сега трябва да уволня цялата дирекция, те си отиват, те бягат, защото това там се случва--- Аз вчера си освободих, имах рожден ден, освободих си…
Водещ: Честит рожден ден на патерица.
Емил Димитров: …всичките подаръци си ги взех…Не, не, от онези дни, но вчера си взех всички подаръци и си ги занесох в къщи. Имам само едно палтенце и едни капки за очи, че ми стоят на бюрото… Ако нещо има, съм казал на портиера да ми ги донесе долу, да си отида, няма и да ви притеснявам. Сега има коалиционен съвет в 9.30 часа, в 9.00 ли, не знам в колко, те да решат. Но сега, конкретно по темата..
Водещ: Само, за да затворим тази тема…
Емил Димитров: Не ми е приятно да оставам без кадри…
Водещ: …гневно ми звучите, но някак си, да не би да съжалявате, че поехте този пост?
Емил Димитров: Не, аз никога не съм се радвал, че съм го поел, но аз съм човек, който като поеме пост го работи. Ето, сега съм взел карта на всички предоставени концесии. Питайте ме какво се случи с реката, с водата, със Закона за биологичното разнообразие…
Водещ: То не е едно, наистина.
Емил Димитров: Те са хиляди неща, които стоят и аз разбира се се опитвам едно след друго да ги решавам, или поне да се опитам да ги реша. Днеска имам заседание в Народното събрание с две комисии, трябва да обясня всичките ни мерки, които са предприети по отпадъците, там също имаше проблем…
Водещ: Какви са тези мерки, хайде да започнем едно по едно, защото наистина са много нещата…
Емил Димитров: Нека с реката да го изясним, защото хората сега за реката питат. Имаше отровена риба преди време в Марица, ние направихме проверка, не можа да се разбере откъде е, стойностите паднаха. Имаше втори път завишаване на стойностите, веднага бях казал в почивни дни да се проверява. Щом разбрахме създадохме организация с областния управител Каназирева и всички останали, оповестихме по веригата, затворихме реки, саваци, да не отива към питейната, да не отива към рибарници… Само и само хората да оцелеят надолу по реката, защото тя като тръгне отгоре тя върви през цяла България почти. Когато установихме вечерта, на другия ден бяхме там, сутринта бях изпратил хора и се установи, че на това хвостохранилище през последните два месеца - епохално строителство. Едни тръби, едни сондажи, едни дренажи, едни огромни води наливат, помпите са спрени и всичко се излива в реката. Няма да казвам, че преди това седяха едни с едни лаборатории и викаха – „Ето, тука ние мерим, нищо няма…“ – само и само да не тръгнем нагоре. Само че, ние през нощта бяхме отишли горе, наши хора, благодаря и на тези от Смолян, надявам се и тях да не ги задържат, и те бяха установили какво става. Сега вече се разбра каква е истината. Аз се надявам експертиза да покаже кой е правил това строителство без да ни пита, горе в хвостохранилището, кой е правил тези зауствания на 7-8 тръби в реката, в дерето, което отива в реката? Кой горе е изпуснал състоянието и изключвал помпи, колко дни това се е случвало? Всеки четвъртък, петък и събота и ако ние в понеделник случайно вземем проба, а те хората пътуват 120 километра до там, за да вземат проба всеки път, защото Смолян е далеч…И ако случайно излезе проба, до другия ден, добре че водата отмива бързо, защото са две реки, които като се съберат 20-30 километра и те нещата отшумят…
Водещ: На тези неща, на които вие сте станали свидетели, имате ли вече…
Емил Димитров: Сега ще има експертиза, но тези хора, които го установиха в момента са в ареста. Сега, как да кажа – „Отидете и установете следващия сондаж…“. Имаме една голяма фабрика в Благоевградско, която също си прави сондажи… Ние им даваме предписание, ние не може да ги запушим… Не сме ние, които с чука да отидеш там…как да го направиш…
Водещ: А прокуратурата разследва ли всичко това, което казвате?
Емил Димитров: Прокуратурата за тука разследва и много помагат. Аз в момента, в който видях горе се обадих и всъщност ние се разминахме по пътя, защото той проблемът от наш стана на прокуратурата. Но аз тук съм взел една карта, на която има всички хвостохранилища в страната. Те не са към мен, те са към Министерство на икономиката, слава Богу, и на енергетиката. Но, когато някоя река се замърси, вие първо се обаждате на нас и на „Басейнова дирекция“…
Водещ: Обвързани са нещата.
Емил Димитров: Сега, една „Басейнова дирекция“ няма да работи, тя е почти най-голямата, остава сега да видя другите, дали няма днеска да дойдат да си дадат оставките. Защото има…
Водещ: От страх ли?
Емил Димитров: Не, просто от нежелание да работят за държавата, която за каквото и да направят ги арестува. Казвам ви го, най-откровено, не искам да създавам психоза. Така, както в Пловдив ги успокоявах хората, казва – „Колеги, не се притеснявайте, недейте, реката ще отмие, не са такива стойностите, за два-три дена ще влезем в параметри…“. По същия начин сега аз не знам как да кажа на колегите „Работете“. Но, това не е виновна прокуратурата, иска да бъда правилно разбран.
Водещ: А кой?
Емил Димитров: Виновни са наслагвания от години, когато нещо трае с години, последният който отиде – той, той е виновен. Не може да дупчат… Примерно в Дупница са надупчили всички автокъщи долу…, направили са си сондажи. Председателят на Общинския съвет излиза и се хвали колко сондажи е направил – този, този, този завод, с ясното съзнание, че всичко това е незаконно. Ние трябва да отидем, да ги глобим и да затворим.
Водещ: А защо сега всички се изненадаха, че има толкова много сондажи? Те с годините са били там и всички са ги виждали.
Емил Димитров: Те с годините са правени и сега, но ние не може да влезем във всеки двор. Ние не можем да нахълтваме в къщи…
Водещ: Говорим за предприятия, за бизнес все пак.
Емил Димитров: Предприятия, някои от тях са били принудени. Защото, ти като им спреш водата за промишлени цели, той трябва отнякъде да вземе. Но, всичко това си има ред, който трябва да се спазва. И всъщност ефект от всички дейности на прокуратурата е, че тези предприятия вече ще се замислят и ще подадат документи да се регистрират сондажите, ако им се разреши да ги ползват, да си плащат такса канализация, защото това е целта на цялото упражнение. Но, някак си не може да е от 20 години проблем и този, който е последните две той да е виновен за проблема.
Водещ: Тоест, трябва да се разрови назад…
Емил Димитров: Ето, аз в случая сега трябва да се чувствам виновен за всички концесии в България. Извинявайте, но не се чувствам виновен, не съм ги раздавал аз, не съм ги контролирал аз… От друга страна има министерство, което да отиде, има си концесионна такса, да си я удържи и да се види какво се прави… Хубаво е, че 400 души стачкуват, че са останали без работа, ама 50 хиляди Асеновград… Добре, да го обяснят на 50-те хиляди в Асеновград, да го обяснят на всички, които са от Първомай до Свиленград по реката. Иначе, сега аз да застана по средата. Точно това ми се случи в Дупница – „Ние не искаме софийските отпадъци да се горят в нашия завод.“ Добре, а вашите строителни отпадъци се отнасят в София в Костинброд. Аз къде да застана – точно по средата и да викам – „Вие си ги връщайте в София, а вие си ги връщайте в Дупница, строителните.“ И те, понеже им е скъпо ги хвърлят по реките, вие отивате да го снимате и после викате – „Какво прави министъра?“ Министърът ли реши да е кмет там и да разрешава тези незаконни сметища? Не, обаче щом ги има сметищата всички се скриват и питат „Къде е министерството?“ – а то няма допирна точка…
Водещ: Много плавно преминахме към темата за боклука, но тя също е толкова важна…
Емил Димитров: Отпадъците…
Водещ: А, да, отпадъците, но те понякога така се разглеждат… Има ли проблем наистина с регионалните депа?
Емил Димитров: Значи, проблеми с регионалните депа не трябва да има. Ние трябва да сме благодарни, че Европа даде достатъчно много средства да изградим тези регионални депа. Местните ги закрихме, рекултивирахме ги в голямата си част и си има регионални. Някои от кметовете се изкушават, за да не плащат такса в регионалните, все още да ползват местните, не е редно и там също трябва да има санкции, но кмет сам себе си няма как да глоби, а и кметът не може да е полицай и да наблюдава денонощно какво се случва. Така или иначе имаме там малък проблем. Това, което е с регионалните депа това е добре, защото се направиха и компостиращи инсталации. Тези инсталации все повече трябва да подават от тези отпадъци, така наречени RDF модифицирани горива на заводите, които усвояват тези… Къде е разковничето? Вместо 90 процента от отпадъка да го депонираш в тези регионални депа и то вместо да изкара десет години, то изкара пет, шест, седем, защото се напълва и почваш нова клетка, нова клетка и правиш пирамиди, по-добре е да се преработва и да отива за изгаряне. Това, което казваме – 60 до 65 процента да се рециклира, вади се стъкло, картон, пластмаса, всичко, което е в тях. Другото да се изгори 20-25 процента и едва 10 процента от отпадъците да се заравят и тогава едно сметище изкарва години. Трябва да подпомогнем този процес.
Водещ: Когато се заговори за завод за RDF отпадък в София, всички, или хайде да не кажем всички, но хората бяха доста разделени по тази тема.
Емил Димитров: Те са разделени, защото някой им е длъжен да им гори отпадъците, но не е ясно къде и не ни интересува, щом не е в София. Но, те трябва да отидат в Дупница, те трябва да отидат част от тях във Враца, част от тях в Сливен. Нали в Сливен могат да кажат – „Ние не искаме, искаме само нашите.“ Тези три циментови завода и едната фабрика, която е в Сливен, които горят, те вършат голяма услуга на обществото, защото всеки ден ние генерираме стотици камиони с отпадъци, ако те не се изгарят ще имаме пирамида до пирамида. А те подпомагат този процес, влагайки ги в своето собствено производство.
Водещ: Това ще се случи ли в София, тоест когато тук бъде готова тази инсталация отпадъците тук да идват в София?
Емил Димитров: Аз чух даже изказване, че в София не трябвало да има изобщо такава инсталация, защото на сто процента трябвало да усвоява отпадъците. На космическата станция, където са само върхови технологии няма сто процента усвояемост. Разбира се, че както е във Виена, както е във всички големи градове, 20-25 процента от отпадъците ще трябва да се изгарят. Най-добре е да става в София, да не правим национално турне на отпадъците в страната. Освен това София ще реши половин България, цялата западна част ще има къде да ги изгара, след като имаме циментов завод, който е в северната част – Златна Панега и Враца Бели извор, след като имаме фабрика, която, ако си оправи филтрите и всичко останало може да работи и в Бобов дол. Ние проблем с отпадъците в голямата си степен ще го решим, важно е да има добри филтри, да е чисто и в голямата си част ние няма да правим нови и нови смтища, нови клетки… Така че, ние сме свързани с целия този процес. Филтри има, циментовите заводи имат филтри, в Сливен засега няма показатели…
Водещ: Къде се горят в момента отпадъци?
Емил Димитров: На четири места – три циментови заводи в Северна България и в Сливен.
Водещ: А как се оказа така, че се случва на места, където е нямало това разрешение, не е било редно?
Емил Димитров: Затова има санкции, затова са спрени заводите, или са спрени да горят точно отпадъци. На мен ми е много трудно, когато един ден отидеш при един олигарх да му затвориш рудника, на другия ден отиваш при друг олигарх да му затвориш ТЕЦ-а, на третия ден отиваш при трети олигарх да му кажеш, че ако не направи това и това, след един месец спира…да се боря с корабни компании да връщат контейнерите в чужбина. В същото време да прокарвам закони…
Водещ: Вие не както да не сте свикнали в такава роля.
Емил Димитров: Не да не съм свикнал, но искам да кажа, че те задачите си вървят, ти трябва да решаваш всяка една поотделно. В същото време хората се интересуват, аз имам по 14 въпроси всяка седмица какво става с отпадъците? Сякаш от вчера е възникнал проблема…
Водещ: Нещо повече, хората по места излязоха на протести. Като че ли този проблем тогава излезе и на дневен дебат. Когато казаха „Ние дишаме мръсен въздух, тук се горят незаконно отпадъци…“.
Емил Димитров: Прокуратурата установи, че в Дупница не се горят в Бобов дол, но… ние имаме два инсинератора, всички отрови, които в момента трябва да се горят по-опасни отпадъци, могат или в центъра на София, Александровска болница, което аз не позволявам, или в един, който е до морето. Разбира се, че ако си опозиция, разбира се, че ако искаш да провалиш възможността в България да се изгарят, за да може три пъти по-скъпо по чужбина да ги изкарва и всъщност да нямаш пари да ги изгориш и да седят депонирани по селата с години, е да направиш стачка е пред втората възможност…
Водещ: Това ли е целта да постигнат според вас?
Емил Димитров: Ние имаме една за болнични отпадъци в София, имаме още една, която може да ги гори, изпращаме ги с камиони натам. Разбира се, че най-хубавото е да провалиш и тази възможност, след което казваш „Държавата трябва да предприеме мерки да направи нови инсенератори.“ В момента, който ги започне, разбира се правиш група за натиск, застават отпред… Така, както София в момента си е поела ангажимента и ги разкарва до Сливен и до Враца, и до Бобов дол след време, ако се оправят мощностите и сложат инсталацията за наблюдение. По същия начин и отпадъците на Бобов дол строителните отиват в Костинброд, те затова са регионалните депа, затова усвоявахме пари от Европа и ние трябва да сме благодарни, че те ни дадоха тази възможност…
Водещ: Когато говорим за незаконен внос на отпадъци, чухме идеята да бъде забранено за известно време вноса на отпадъци в нашата страна.
Емил Димитров: Аз чух и президентът да артикулира в тази посока…
Водещ: И премиера…
Емил Димитров: …и много други политици, и премиера… Идеята ни е, че в момента ние законово можем 50 процента наши, 50 процента внос. Истината, истината, без политика и заиграване е, че заводът във Враца гори 60-65 процента наши, заводът, който е до морето, той също гори много повече процента наши, Златна Панега мисля, че 70 процента. Те и в момента са изпълнили всички наши изисквания по закона – 50, а те са много отгоре. Проблемът е, че някои от депата не генерират отпадъци, а предпочитат да ги заровят, по-евтино им излиза. Трябва да ги принудим и тях. Държавата, ОП „Околна среда“ направи няколко депа, които вече почват да генерират такива и ги дават..
Водещ: Това ангажимент на кметовете ли е, към тях ли е…
Емил Димитров: Когато вие сте кмет и сте поискали пари от ЕС аз едно голямо регионално депо, когато това… аз между другото другиден, на 27-ми трябва да отида да открия едно такова депо… Трябва да открия във Враца, което да компостира, да създава такива условия, че този отпадък да може да отиде в пещите да се гори. И когато държавата е инвестирала пари, когато по Оперативна програма си усвоил пари, ти си длъжен да го довършиш проекта докрай. Тези, които са взели пари те го усвояват, но аз искам да накарам и другите – Шишманци, Хасково… Имаме няколко, които е хубаво и те да бъдат стимулирани, не да правят огромни пирамиди, а да го изгарят.
Водещ: Сега се предприемат и мерки поправки в Закона за управление на отпадъците, включително и наблюдение 24-часово и прочие. Те дават ли вече резултат? Ние показахме с вас самия едно такова видеонаблюдение на пункта…
Емил Димитров: Да, това е обаче на тези четири фабрики, а по 5000 площадки, раздадени на килограм в миналото, няма такова наблюдение.
Водещ: А ще има ли?
Емил Димитров: Надявам се да има, макар че аз нямам 5000 оператора, които да стоят на компютрите и да гледат. Идеята е по-скоро друга. Ако вие имате една такава площадка, една такава видях в Силистра, той има всички разрешения какви ли не отпадъци да съхранява, а всъщност има един двор с кал, той няма инсталация, няма вода, няма ток, няма нищо. Една машина няма, има две ромки, които нещо правят, чистят…
Водещ: Как се раздават разрешителните тогава?
Емил Димитров: Тези разрешителни са дадени във времето, как се взимат тези разрешителни? Не се взимат. Трябва да напиша акт административен, той около три години трае, след това да имате втори, едва след като втория влезе в сила, дори да ги направя през два часа, най-малко след три-четири години аз ще мога да ви отнема разрешителното, а вие може през това време да направите целия двор наоколо и на съседите си, и после – къде е държавата да чисти? Същият случай е във Враца. Човек купува завод, след това казва – „Тука имам отпадъци, аз иска някой да ми ги изчисти.“ Ама ти нали го купи завода, ти си собственик, ти имаш задълженията да си ги изчистиш.
Водещ: А какво се случи с контейнерите, италианските на Варна, върнахте ли ги всичките?
Емил Димитров: Няколко, благодаря на прокуратурата, защото там предприехме едни действия да вземем контролни проби, да освободим контейнерите и да заминат. Италия си призна, че при тях е извършено нарушението. Проблемът с тези контейнери обаче е, че част от тях заминаха, а сега корабните компании се опитват по някакъв начин да не ги взимат. Аз един път отправих един апел през вас, през медиите, да не се опитват, защото тази игра няма да може да се получи. Съвсем скоро ще видите как корабите ще стоят на рейд и ще чакат разрешение да влязат и ще платят огромни санкции, защото и те и мат за какво да бъдат санкционирани точно в тази посока. Само защото те са решили в момента да се изкарат по-хитри от държавата, по-умни от държавата и да покажат, че на българските митници, на българското МОСВ, на българската екология може те да диктуват условия. Не може страната изпращач да е съгласна с всичко това, което се е случило и да ги приема. И те си провеждат разследвания много сериозни в тази посока, и карабинери, и… Тука изведнъж се намират някакви вносители превозвачи, които се опитват изведнъж да диктуват условия. Аз лично един път ги предупредих, те явно не разбраха. Предполагам, че втория път ще има големи драм, ще идват тука при вас да се оплакват как им е много трудно да работят с България. И ще се получи това, което се получи в Лъки. Ние искаме работа, не ни интересува какво става надолу по реките. Тези в Асеновград казват – „Ние с какво сме виновни, че тези отрови идват и избиват рибата?“ тези в равнината казват „Аз съм дал милиони, да направя рибовъдно стопанство, вие ми отровете рибата, аз да разчитам на застраховки…“. И аз трябва да съм между тях…
Водещ: Но така са свързани нещата, господин Димитров.
Емил Димитров: …между тях навсякъде. Ще си изпълняват задълженията, като им тече хвостохранилището да си го оправят, ако не могат да го оправят, да им се прекрати концесията- има достатъчно милиони банково обезпечение да се приведат в ред. Това строителство епохално, което е направено последния месец без да ни питат е с цел нещо голямо да се прикрие Това нещо прокуратурата бъдете сигурна, че ще го установи какво е.
Водещ: Ако трябва да обобщим тази тема за реките, с която започнахме и отпадъците, в момента можете ли да гарантирате, че контролът е доста по-сериозен, наистина навсякъде?
Емил Димитров: До вчера можех да гарантирам, от вчера „Басейнова дирекция“, която изпълнява контрола от името на Министерство на енергетиката и от името на Министерство на икономиката, която се грижи за всички тези хвостохранилища, може да ги видите колко са – 5000 са концесиите, хвостохранилищата не са толкова много, но са потенциална опасност… Не знам кой ще изпратя, сега в Пловдив никой не иска да му дам временно правомощие „изпълняващ директор“. В Благоевград в момента имам проблеми, те са четири дирекции, четирите директори са си приготвили молбите за напускане.
Водещ: Сега на коалиционен съвет ще поставите ли този въпрос?
Емил Димитров: Аз не участвам в коалиционния съвет, аз съм синя каска… Аз ви казах, вчера си обрах нещата, ако решат да сдавам поста, няма да създавам проблеми, ще го сдам… Ако решат, че трябва да продължа да работя, продължавам да работя. Аз не съм човек, който създава конфликти, аз съм човек, който решава проблеми.
Водещ: Все пак вие сред вашите колеги бихте могли да споделите тези проблеми и да искате решение.
Емил Димитров: Това не са техни проблеми, това са проблеми на министъра, той трябва да си ги решава. Проблемът е, че административният капацитет рязко пада. Хората, като видят колегите… аз в неделя обядвах с тази жена, в събота… В събота обядвах с тази жена…
Водещ: Може ли да гарантирате за нея, наистина?
Емил Димитров: Аз не искам да гарантирам за хора, които не познавам, аз я видях за първи път в неделя, за втори път, един път в Сливен беше… Аз видях там и шефката на РИОСВ в Смолян. Аз утре и нея ли да гледам… Аз се притеснявам, колегите двойно повече. Вие разбирате ли, аз ги събирам комисия, те пишат текстове и накрая не искат да се подпишат под текста, защото ги е страх вече… А и министър влезе в затвора, както знаете.
Водещ: Да, той продължава да бъде в ареста, единствено той…
Емил Димитров: И мене бързо ще ме забравят, няма цигари да ми носят, аз не пуша де…, в затвора… Много е трудна ситуацията.
Водещ: Като споменахме Нено Димов, нека да завършим нашия разговор със ситуацията в Перник. Какво се случва с язовир „Студена“?
Емил Димитров: Язовир „Студена“ благодарение на моите усилия има дъжд, има сняг, има слънце, топи се, пълни се по 1000 литра на час, което е прекрасно. Ако продължава с тези темпове няма да се притесняваме и за сроковете за изграждане на довеждащия водопровод, но той е една великолепна възможност винаги да може да се допълни с 300 литра в секунда с хубава вода водоснабдяването на града. Имаме язовир „Дяково“, който ако не бяхме спрели незаконните присъединявания, за да остане само да може Радомир да имат питейна вода за една година напред, хич дъжда да не вали, това добре се случва. В момента пазим язовира в Сливен, който искаме да може със собствени усилия да се водоснабдяват плюс язовира, за да може и той да стигне за една година. Аз мисля за една година напред, срещу това обаче създавам много врагове по места.
Водещ: Споменахте изграждането на водопровода, с какви темпове върви в момента…
Емил Димитров: Не аз, министерството мисли за една година напред…
Водещ: А за водопровода от София до Перник, как върви той? В момента вярно ли е, че няма тръби и се чака и не се работи на практика?
Емил Димитров: Малко отдалеч ги докарат тръбите, но се надявам да дойдат навреме и да ги направят. Но, в язовира вече има достатъчно вода. Аз вчера бяха на язовира, проверих го, благодаря и на охраната там, която се грижи. Бързо върви някакво строителство по кулата, водата се качва най-долният отвор вече го е затворил, тръгва нагоре… Надявам се, все повече да се пълни и от есента да мислим вече за добър хоризонт напред.
Водещ: Но няма незаконно ползване на вода?
Емил Димитров: В момента няма, има незначителни количества, които не са за технологични цели, но има, там ще си получат глобите.-..
Водещ: „Стомана“ искаше да ползва, затова…
Емил Димитров: ТЯ е искала и през годините, но там имат и техническа вода къде да ползват. От язовир „Лобуш“ Пчелина да си докарат вода, да ползват, те и целият икономически там район който е около Перник.
Водещ: Благодаря ви, много за това интервю, министър Димитров.
Емил Димитров: И аз благодаря.
Водещ: Важни неща, невинаги остава време, някои неща може би за следващия път ще трябва да коментираме.