Изготвен е планът за дейности през 2011 г. за управление на популацията на кафява мечка в страната

24 март 2011 | 15:41


Изготвен е планът за дейности през 2011 г. за намаляване на конфликта кафява мечка-човек и опазване на вида на територията на България.
По инициатива на министър Нона Караджова, след миналогодишните инциденти в Смолянски регион, МОСВ въведе практиката да разработва съвместно с Изпълнителната агенция по горите и неправителствени експерти годишен план за управление на популацията на кафява мечка в страната, който да подпомогне местните власти в районите с меча популация с конкретни дейности за намаляване на щетите върху животни и пчелини и минимизиране на риска от инциденти с хора.
Тазгодишният план включва дейности за съвместно изпълнение от всички заинтересовани страни – държавни институции, местни власти, горски стопанства и ловни сдружения, неправителствени природозащитни организации, представители на местните общности в Смолянски регион и регионите с местообитания на вида в Рила и Стара планина. Предвидени са конкретни превантивни мерки за предстоящия сезон след събуждането на животните от зимен сън, като:
- осигуряване с електропастири – по съвместен проект на МОСВ и Сдружение за дива природа „Балкани” са осигурени общо 90 устройства, от които досега 44 са раздадени на отделни стопани и предстои да бъдат разпределени останалите 46. МОСВ предвижда средства за закупуването на допълнителни бройки според нуждите на регионите.
- монтиране на 10 фотокапана за денонощно наблюдение на места, трайно обитавани от мечки
- проверки и инструктажи на ловни дружини, ловуващи в настоящите и потенциални местообитания на мечки
- поставяне на табели в проблемни места
- обезопасяване на сметища и контейнери за отпадъци
- сформиране на спешен екип на територията на РИОСВ – Смолян за изясняване на обстоятелствата и оценка на щетите при евентуални нападения от мечки върху стопанствата
- засаждане на горскоплодни дървета като дългосрочна дейност за подобряване на хранителната база на животните далеч от населените места.
И през този сезон са предвидени поредица от срещи в рискови райони за предоставяне на информация за правилата за поведение на хората в местообитания на мечки, за използване на спрейове, електропастири и овчарски кучета, механизъм за изплащане на щети.
По Оперативна програма «Околна среда» е внасен за финансиране проект „Устойчиво управление на вида кафява мечка и намаляване на причиняваните от нея щети върху селскостопанското имущество на територията на РИОСВ – Смолян“.
Екипите, включени в националната система за мониторинг на кафявата мечка, разработват прилагането на паралелни методики за по-точно определяне на мечата популация в страната.