Как отпадъците могат да се превърнат в ценен ресурс?

23 април 2014 | 13:55



Моите отпадъци! Какво трябва да направя с тях?
 

Моите отпадъци! Какво трябва да направя с тях, за да може обществото да спечели, като събраните отпадъци се преработят в нашите рециклиращи предприятия в нови продукти?
 
 
Отпадъците са ценен ресурс, тяхното неоплозотворяване ни струва скъпо. Ако всеки знае, какво трябва да прави с отпадъците и положи малко усилия и време, той е дал своя принос към опазването на природата.  Събирайте отпадъците разделно,  за да бъдат  рециклирани лесно и превърнати в ресурси! Тогава те  не отиват  в депата, а  в рециклиращите предприятия. Така се спестяват много средства, които ние трябва да платим.   
 
Защо да събирам разделно отпадъците?
 
 
Отпадъците, които образуваме са ценен ресурс, за който всички ние заплащаме. Като потребители, ние заплащаме продуктова такса, включена в цената на всеки продукт, от който се образува масово разпространен отпадък. Когато купуваме един продукт в супермаркета, електрически или електронен уред и дори малък комплект батерии, ние заплащаме в цената  и разходите за последващо третиране, когато те се  превърнат в отпадък. Единственият начин тази стойност да бъде достатъчна е да изхвърлим или върнем отпадъка на определеното за това място. Само така можем да бъдем сигурни, че ние като потребители, но и бизнесът и общината няма да бъдем принудени да правим още и още разходи за отпадъци. 
 
Всички разделно събрани отпадъци преминават през сепарираща инсталация.
 
Пластмасите например са 7 основни вида и всеки поема към съответното рециклиращо предприятие. Някои от тях са не просто различни, но дори технологично не могат да се рециклират заедно. Затова винаги преминават през допълнително сепариране.  
 
Разделянето при източника е гаранцията за това, че няма да попаднат хранителни отпадъци, които да замърсят рециклируемите опаковки. Именно това, че сме ги отделили и почистили ги прави ценни и използваеми като суровина за рециклиращите предприятия. Вие не избирате повехналите и изгнили плодове и зеленчуци на пазара, нали? 
 
 
Как да събирам разделно отпадъците в къщи?
 
Едно семейство консумира 110 л сок, 394 л мляко и около 99 л бутилирана вода на година. Доста голямо количество опаковки, нали? Около 1/3 от общия боклук се състои от опаковъчни материали. Направете си експеримент вкъщи. В отделен плик или торбичка събирайте само хранителните отпадъци, за да ги отделите от опаковките. След седмица ще забележите, колко малка част са те от общото количество. 
 
А празните бутилки или бурканчета от стъкло? Може би и сега голяма част от тях измивате и запазвате, за да използвате отново? Значи вече събирате разделно и още повече – използвате повторно!
 
Останаха пластмасата, хартията и металните опаковки. Изплаквайте и почиствайте, за да не се замърсяват едни от други. Пластмасата и металните опаковки изхвърлете в жълтия контейнер, а хартията - в синия. Чисти и незамърсени можете да ги занесете заедно и за секунди да ги сортирате пред контейнера.
 
Мястото, което заемат?
 
Всяка година, всеки от нас изхвърля около 445 кг органичен боклук, който може да бъде компостиран. Сами ще забележите, колко малко са биоразградимите отпадъци, те са приблизително 1/ 3 от отпадъците, които се образуват в дома.  Всъщност само за тях ви трябва кошче.
 
Останалите отпадъци, те никак не са малко, но ще се изненадате,  колко много пластмасови отпадъци можете да съберете в торбата за пазаруване от магазина,  когато ги смачкате предварително, а не ги изхвърляте цели. Добре почистени могат да стоят дори и в отворен плик, без да доловите, какъвто и да било неприятен мирис.
 
 И нека да започнем!

 вижте къде се намират контейнери за разделно събиране   въведете система за разделно събиране на хартия, пластмаса, стъкло и метал у дома  обяснете на семейството си ползата от разделното събиране на отпадъците  събирайте отпадъците разделно в офиса  разделното събиране е само първата стъпка в зеленото ежедневие.

 
Факти: 
 
Хартия
 
Всеки рециклиран тон хартия спасява 17 дръвчета, 1440 литра нефт, 4000 кв.ч. енергия и 26 530 л вода. Това представлява 64% спестена енергия, 58% водни спестявания и 27 216 гр. по-малко замърсяване на въздуха.
 
Стъкло 
 
Всеки месец се изхвърлят стъклени бутилки и буркани, които могат да се рециклират. На една стъклена бутилка са й необходими над 4000 години, за да се разложи. Стъклото е 100% рециклируемо и може да се използва отново и отново. Енергията,  спестена от рециклирането на една стъклена бутилка, е достатъчна на една 100 ватова крушка да работи 4 часа.
 
Пластмаса
 
Рециклираната пластмаса спестява два пъти повече енергия, отколкото да се изгори в пещ.
 
Метал
 
Рециклирането на една алуминиева кутийка спестява достатъчно енергия, за да може един телевизор да работи за 3 часа. Алуминиева кутийка изхвърлена навън, ще е все още кутийка след 500 години.