Министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие и благоустройството се срещнаха с кметове и областни управители на най-засегнатите от сушата населени места

07 ноември 2024 | 18:58

„Вече се провеждат поредица от срещи с другите отговорни институции и с кметовете на общини за намиране на алтернативни решения за преодоляване на проблема с безводието“, каза днес министърът на околната среда и водите Петър Димитров след среща, проведена заедно с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова с кметовете в регионите, в които най-силно се усеща безводието в страната.

Присъстваха областните управители на Шумен и Кюстендил, кметовете на Плевен, Търговище, Кочериново и експерти от ВиК операторите и Български ВиК холдинг ЕАД. Двамата министри представиха ситуацията с безводието в страната и очертаха краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки, които държавата предприема за решаване на водния проблем в регионите на Плевен, Шумен и Търговище. Министър Коритарова и министър Димитров са имали разговори по темата за безводието и с кмета на Кочериново и с областния управител на Кюстендил, като също са взети решения за краткосрочни мерки.

Двете министерства ще следят обемите на язовирите, за да може да се регулира водоподаването, като МОСВ ще определя количествата, необходими за нормално водоподаване към съответните населени места, беше обявено на срещата. Засегнатите от безводието общини от своя страна поеха ангажимент също да приоритизират работата си за подмяна на водопроводните мрежи и да кандидатстват с проекти по инвестиционната програма, финансирана от бюджета.

Министър Петър Димитров изтъкна, че сме свидетели на ясно изразено засушаване и опустошителни бедствия в цяла Европа. Той призова общинските кметове да работят приоритетно за търсене и разработване на нови водоизточници, които да се включат в системите за водоснабдяване на населените места. Петър Димитров благодари на кметовете на Шумен и Търговище, които въпреки ниските нива на яз. „Тича“ гарантират все още водоснабдяването за дълъг период от време и търсят решения за допълнителни водоизточници.

Пред журналисти министър Димитров изтъкна, че на срещата е било постигнато съгласие за необходимостта от изграждането на така наречената Система Дунав. Той каза също, че е необходимо възстановяване на хидромелиоративните системи, които в миналото са били широко развити и на световно ниво, но сега не са поддържани. Министърът съобщи, че тази година се наблюдава 72 процента намаляване на речения отток средно за страната, в сравнение със сухата 2023 г., като най-ярко изразено е намалението в Дунавската равнина, където процентът е 82, а там се намират Плевен и Ловеч. По думите му, река Черни Осъм е добър водоизточник, който предлага достатъчно количество вода в средногодишен план, което означава, че количества, необходими за нормалното възстановяване на Плевен и Ловеч са налични през годината, но тъй като не е изградено съоръжение за улавяното на тези води, те не могат да се ползват.

В отговор на въпрос министър Коритарова съобщи, че с министър Димитров ще представят пред Министерския съвет обобщен доклад с мерките и тяхното остойностяване. Най-много средства ще са нужни за изграждането на язовир „Черни Осъм“, а за краткосрочните мерки средствата ще бъда осигурени през инвестиционната програма на общините, за да може в рамките на до една година те да бъдат реализирани и да има подобрение в питейно-битовото водоснабдяване на Плевен и Шумен.

Министърът на околната среда и водите съобщи, че другата седмица ще свика заседание на Висшия консултативен съвет по водите, на което ще бъде представена ситуацията със засушаването в страната и причините, довели до проблеми със снабдяването с вода за битови нужди и за напояване, и ще бъде привлечено допълнително експертно и научно мнение за справяне с кризата.