Министър Борислав Сандов призова за опазване на почвите заедно с духовния водач Садгуру

20 април 2022 | 12:57

Вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов се включи в международна кампания за повишаване на осведомеността и промяна в отношението към опазване на почвите на планетата. Във вторник той се срещна с духовния индийски водач Садгуру – инициатор на движението „Save Soil“ (в превод на български „Спасете почвата“, б.а.), и заедно призоваха за опазване на почвите на планетата.

„Почвата е една от ландшафтните сфери, които поддържат живота на нашата планета, но, уви, е най-подценяваната, знаем много малко и не се грижим достатъчно за нея. Почвата е този общ най-голям организъм, който ни изхранва. Но заради човешките дейности голям процент деградира, хумусният хоризонт намалява и това е предизвикателство за поколенията след нас. Отговорното поведение изисква да я опазваме, като създаваме възможности за увеличаване на хумусния слой. Затова не можем да оставим почвата да се възстановява сама“, каза министър Борислав Сандов. Той приветства Садгуру за „вдъхновяващата кампания“ и изрази надежда заедно да разпространят това знание.

Министър Борислав Сандов припомни, че България има голямо почвено разнообразие, но както в останалите страни, така и у нас сме предизвикали процеси на деградация и намаляване на хумусния процент в почвата – основно заради различни земеделски практики. „ЕС предвижда мерки, но е важно и посланието на Садгуру – да насърчим фермерите в посока опазване на почвите“, добави той. Важно е земеделците да знаят, че увеличаването на биологичния елемент в почвата ще допринесе за по-голямо плодородие, защото се намалява нуждата от наторяване и пръскане с препарати. Според министъра е необходимо да се въведе стандарт от поне 3% хумус в почвата, за да е продуктивна и в бъдеще.

„Почвата се превръща в пустиня и загубата на биоразнообразие е навсякъде“, алармира Садгуру. Той потвърди, че проблемите са еднакви по целия свят, защото индустриалното фермерство създава едни и същи предизвикателства, въпреки че употребата на пестициди в различните страни е различна.

Министерството на околната среда и водите е отговорно за опазването на почвата и работи съвместно с Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров". Предизвикателството пред страната е националната стратегия за опазване на почвите да се приложи на локално ниво в общините.

Според данните на движението „Save Soil“, 52% от почвата в света вече е със силно влошени качества. При сегашните темпове 90% ще бъдат с ниски показатели до 2050 г. Половината от горния почвен слой на планетата е изгубен през последните 150 години – така всяка секунда губим един декар почва. Според прогнозата, спадът в производството на храни ще е над 40% за 20 години.

Посветен на каузата в защита на почвите, Садгуру е предприел пътешествие с мотоциклет през Европа и Азия. В името на тази кауза той е тръгнал преди месец от Лондон, ще измине 30 000 км през 25 държави в Европа, Близкия Изток и ще завърши пътуването си в Индия. Духовният водач е в България от 18 до 20 април по пътя си от Будапеща към Букурещ.

Повече за кампанията на движението „Save soil“, проблема с унищожаването на почвите и усилията на всички хора по света, пътуването, посещението и програмата на Садгуру в България можете да видите на https://consciousplanet.org/bg и на https://events.savesoil.cc/?program=Save%20Soil&category=Europe