Министър Борислав Сандов: Следим внимателно радиационния фон в България и в Европа и за момента няма непосредствени рискове за нас
Днес в предаването на Нова тв „Събуди се“ вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов коментира войната в Украйна. „Би било самоубийствено за Русия, ако атакува ядрена мощност. Тя е много близо, случващото се е почти на нейната граница. Това би означавало да обрече и част от своите жители на негативни последствия. Вярвам, че няма да се стигне дотам”, заяви той. И увери, че у нас постоянно следим радиационния фон като до момента от началото на войната в Украйна не е имало промяна в показателите.
„Още в първите дни от войната на страницата на МОСВ на челна позиция сложихме линкове към данните за радиационния фон в България и в Европа. Цялата информация е достъпна и актуална. Не трябва да се създава паника”, успокои Борислав Сандов. Според него войната в Украйна е безпрецедентна, защото има и атомни електроцентрали по трасето: „Мисля, че това досега не се е случвало. Дълго време се смяташе, че едва ли не наличието на ядрени мощности те пази от война. Виждаме, че това не е точно така”.
„Рискът идва от това, ако бъдат засегнати самите реактори, хранилища или това, което е под саркофага на Чернобил, и се стигне до изпускането на голямо количество радиация. Тогава може да бъде засегнат както регионът Украйна – Беларус – Русия, но и България в зависимост от ветровете. Всички силно се надяваме това да не се случи”, отбеляза министърът на околната среда и водите. Той увери, че ако „ако се стигне до по-сериозен развой на ситуацията, ще има мигновена реакция и че България има планове за действие”.
Във връзка енергийната система на България в контекста на войната в Украйна министър Борислав Сандов припомни, че внедряването на ВЕИ става много по-бързо – за около година, отколкото строежа на нови ядрени мощности, който би отнел 15 години. Затова България трябва да ускори тези процеси. По отношение на въглищните централи той заяви, че страната ни трябва да намери начини за ограничаване на емисиите парникови газове, защото „е ясно, че войната, която човечеството води с природата, ще я загуби“. „Затова трябва да спрем да воюваме с природата и задължително да намалим парниковите си емисии. Ако продължаваме експлоатацията на въглищните централи, трябва да ограничаваме например транспорта или други емисионни фактори. Този баланс трябва да се намери“, категоричен е вицепремиерът по климатични политики.
Цялото интервю вижте на https://bit.ly/3CBGCkZ