Министър Емил Димитров в предаването "Беновска пита", Канал 3, 22.03.2020 г.

23 март 2020 | 13:59

Водещ: И каним министъра на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро да заповяда в студиото. Господин Димитров, елате малко насам, това вие го донесохте…

Емил Димитров: Преди много години…

Водещ: Да, много, други…миналата година, като символ на това, че нещата, които тук се говорят са важни и взривоопасни. Понеже е утилизирана тази мина, ще ви предложа, не е модерно да се ръкуваме….

Емил Димитров: Не, не…

Водещ: …с крак, тука да се срещнем и да видим дали ще избухне нашата мина днес след този разговор. Здравейте.

Емил Димитров: Няма. Здравейте, добър ден.

Водещ: Заповядайте.

Емил Димитров: Мен ми дадоха маска, ама казаха да не я слагам, защото един влязъл в магазин с такава и те му дали оборота. Та, ще седна и надалеч, на 2 метра, да дадем пример на хората…

Водещ: И аз имам една маска, мога да ви дам…

Емил Димитров: …защото без министър може, но без Патарински и вас…къде отива телевизията, а хората имат нужда от нея.

Водещ: Благодаря ви,  много явно Патарински е работил над вас преди да влезете в студиото, така че си заслужи похвалата…

Емил Димитров: Патарински е много добро момче, гордостта на Враца…

Водещ: …макар че, аз днес аз бях нещо недоволна, но на Патарински винаги трябва да се прощава…

Емил Димитров: Той е национално богатство, пазете го.

Водещ: Да не губим време. Говорихме с министъра на енергетиката за търговските на ток…

Емил Димитров: Да, чух го целия разговор…

Водещ: …които са на път да им фалират, защото са купували електроенергия на 110 лева, след което тя е спаднала на 50, а в момента е 15…

Емил Димитров: А вие знаете ли колко от базите, които купуват горива са го купили по на 200, а сега трябва да го продават на 130. Смятате ли, че на тях им е по-лесно. И каквато и цена да направят, какъвто и да е микс, той винаги ще е на загуба. То това съществува за всички.

Водещ: Така, и по тази линия, не ви въвличам в енергийния разговор, а ви въвличам в екологичния разговор, който….

Емил Димитров: Какво да опростим, за да смекчим буфера.

Водещ: Недейте като Патарински да не изчаквате, нека да си задам въпроса. Това му е недостатък, че говори…

Емил Димитров: То това ще е въпросът, как може хем да плащат, хем да не плащат?

Водещ: Не, въпросът е друг – новата политика на Европа изисква смяна на въглищата с по-екологични горива...

Емил Димитров: Така е… RDF

Водещ: …биомаса и природен газ. Времето, необходимо за промяна на комплексните разрешителни обаче на всеки един от тези, които биха искали да изгарят тези материали е около две години…

Емил Димитров: През което те трябва да ги променят с нови, евентуално ако отговарят на условията. Точно така.

Водещ: Това е един срок две години, едно дете вече съвременно ще е не само проговорило и проходило, а…

Емил Димитров: Имаме оценка за въздействие на околната среда, имаме зелени, имаме градове, които се противят…

Водещ: Така, има ли начин как да бъдем по-гъвкави, по-бързи, не в името ущърб на качеството, а  в ефективно…в повишаване на ефективността в опазването на околната среда…

Емил Димитров: Като бързо издадем разрешително на всички, които поискат…, защото те това ще искат.

Водещ: Те може да поискат всичко, но вие кажете.

Емил Димитров: Аз смятам, че трябва да се спазва оценката за въздействие върху околната среда…

Водещ: Което трае колко?

Емил Димитров: Колкото и да трае, като слязат хората и почнат да правят стачки отвънка и става…. Аз съвсем скоро между другото в залата го обяснявах…в пленарна зала на един от депутатите. Той казва така – В еди кое си село, което е в моя избирателен район искат да направят нещо временно – трошачка, там, чакъл да прави баластра…да правят пътищата. Аз съм категорично против и всички хора са против. Казах – Сигурно така е, вярвам ти, но вие сте против там да има такава инсталация, в друго село са против да има инсталация, която да прави самия асфалт, ама след една седмица ще дойдете и да кажете  - Кога ще ни направите пътя и то, ако може по-бързо… Е, все някъде трябва да има трошачка, все някъде трябва да има и асфалтова база. По същия начин тези мощности, където ги има, то за сметищата важи, и за другите RDF, все някъде трябва да се гори този отпадък, иначе ще си го трупаме пред къщите. Но, той всеки от тях казва така – Ако може да не е пред нас и от там натам не ме интересува, вашето да не е пред нас...и ако е пред нас, да вдигне скандал. Но, когато кажеш – Във вашия град ще има мощност, почва да…

Водещ: Как ще преодолеем това?

Емил Димитров: Ще го преодолеем, ето Европа примерно даде много… трябва да честитим на госпожа Фандъкова, трети етап София да може сама да се оползотворява отпадъците, а не да направи национално турне, да ги праща кое за Сливен, кое за Враца, кое за Бобов дол. Добре би било, освен тях, да може и в София…ще помогне и на по-евтин ток. Така че, това са проблеми, всеки си изхвърля боклука, но трябва да знае, че неговият отпадък някъде отива. А що се отнася до централите, абсолютно съм съгласен с вас, че трябва…

Водещ: Ето, ЕК инвестира по-добро управление на  отпадъците в България… ЕК одобри инвестиция 87 милиона, която ще бъде…ще подпомогне изграждането на високоефективни съоръжения, които произвеждат едновременно топлинна енергия и електрическа енергия на база на гориво, получено от---темата, по която говорим…негодни за рециклиране битови отпадъци.

Емил Димитров: Обаче знаете ли, изведнъж се явиха едни хора, които пишат писма до мен и казват – Откъде накъде, София би могла на 100 процента да си усвои отпадъците. И знаете, на космическата совалка няма 100 процента усвояване на отпадъците. Тези всичките със сигурност имат канализация в къщи, но щом става въпрос нещо да бъде саботирано, на 100 процента трябва да се усвоява. Така че, аз не гледам на тези неща, аз се опитвам да помогна…

Водещ: Само да ви питам за една идея, която се роди тука в студиото на „Беновска пита“ по предложение на строителния предприемач…

Емил Димитров: Аз бях тука, даже се съгласих, действително трябва да се преработи…

Водещ: Ваклин и Илиян Терзийски на Строителната камара – строителните отпадъци да могат и те да се възобновят…

Емил Димитров: Разбира се, те се възобновяем ресурс. Всичко, което може трябва да се използва, да щадим природата.

Водещ: Тоест, сега те биха могли да се включат със своята идея и с едно…ние говорихме тука тогава за едно частно-обществено партньорство да ес съфинансира, или няма нужда вече?

Емил Димитров: Де да има късмет някой частник да направи нещо и аз просто да отида и да го саботирам…

Водещ: Тази новата обстановка може би е трудна…

Емил Димитров: …после отиваш и го саботираш, казваш – Аз не искам да е точно тука, може да е другаде… Той само просто да хвърли парите да го направим обекта и ние да почнем стачка…

Водещ: Вие щяхте да се виждате с тях, но поради стечение на обстоятелствата…

Емил Димитров: Съмнявам се, че бизнесът в Българя, при положение, че е получил всички разрешителни, изкарал е цялата процедура ще се съгласи на такива крачки, защото след това съпротивата към него е огромна. Аз ще ви дам пример и по другите две теми, примерно с болничните отпадъци…

Водещ: Не ме изпреварвайте….

Емил Димитров: Извинявам се.

Водещ: Аз започвам тази тема…

Емил Димитров: Тя е продължение на това, което вие споменахте…

Водещ: Нека сега аз да открия темата, защото тя е много важна. Нека да чуем какво каза генерал Мутафчийски, шефът на Националния оперативен щаб за коронавирус по отношение на заработването на инсинераторите за изгаряне на медицински отпадъци…

Емил Димитров: Благодаря ви, за тази тема, много ми е важно…

Водещ: …Това е  изключително важно и искам да кажа…колеги, дайте в близък план и на зрителите и на слушателите, защото болничните отпадъци трябва да се горят в специално отредени за това инсенератори. Това, с извинение, не се прави, господин Димитров. Няколко пъти разговаряме все за тази работа. Хайде да си представим, че ние отиваме с една камера в една кофа, в която може да има истински болнични отпадъци или някой да ги е изхвърлил просто така…и веднага излиза „Коронавирус в кофите на…еди коя си болница“. Нека да видим какво говорихме с генерал Мутафчийски, след което господин Димитров да каже.

Водещ: Генерал Мутафчийски и вицепремиер Дончев, днес Емил Димитров постави много сериозен въпрос за изгарянето на клиничните отпадъци, за унищожаването на клиничните отпадъци. Взели ли сте някакви мерки, защото това може да предизвика не само зараза, но и паника, ако някой фейк  новинарски сайт намери клинични отпадъци или ги постави, и ще каже – това са заразени с коронавирус. Ставаше дума и за това дали трябва да има обществена поръчка?

Ген. Мутафчийски: Днес една от срещите, която проведе щаба беше точно с министъра на околната среда и водите. Темата, която се дискутираше, че има подозрения за недоброто извозване, съхраняване и унищожаване на така наречения биологичен отпадък от лечебните заведения. Всяко едно лечебно заведение има договор със съответни фирми, които са длъжни да го извозват, да го съхраняват и да го изгарят. В тази ситуация, която се намират няколко болници в столицата вече и не само в столицата, вече на много места в България, щабът препоръча на министъра и ще му дадем писмено предписание в срок до една седмица да бъдат подготвени 2 инсинератора, които се намират на територията на Източна България, един в Девня, другият е в София. Да се организира събирането от всички болнични заведения, в които има коронавирус заразени, този биологичен отпадък под особено строг надзор да се изгарят в тези два инсинератора. Разбира се, ситуацията е форсмажор и на извънредно положение, така че трябва да се съобрази и с това как ще се направи законно цялата процедура. Ние даваме препоръка по спешността на тази задача и важността на тази задача. Има допускания, които могат да бъдат по договаряне и т.н.

Водещ: Господин Дончев, това с обществена поръчка ли ще бъде, или как?

Водещ: Ето това говорихме с вицепремиер Дончев и генерал Мутафчийски. Довършете вие, какво се случва, вие сте в момента главното отговорно лице, ще се справите ли?

Емил Димитров: Аз не искам да съм главното, но така някак си се получава, но другите понеже смятат, че има някой, който отговаря и го игнорират. Веднага обяснявам за гражданите, за зрителите, защото за тях е много важно. Разбира се, че щабът трябва да се грижи как да предпази хората, в кои болници да отидат, как да бъдат лекувани, това е впоследствие… Темата, която обаче коментираме е много важна, защото всички болници генерират отпадъци, всички болници си имат договор с оператори, които те са си избрали, те са си решили във времето, сключили са си договор и това е една добра практика. Проблемът е, че една част от болничните отпадъци могат да минат през автоклав и да се изхвърлят,  а не би било редно в тази ситуация, а другите задължително трябва да минат през инсинератор. На времето преди много години, така е останало, че един от инсинераторите, най-големия в София, който е в Александровска болница се води към нашето министерство. И в тази условия на криза ние трябва сега същите фирми, които и в момента обслужват болниците, да вземат тези заразни отпадъци и със сигурност да дойдат до инсинераторите, иначе ще станат зарази в цялата страна.

Водещ: Може ли да ми обясните, защо този инсинератор, аз разбрах, че е пълен с пепел…в Александровска болница?

Емил Димитров: Този инсинератор работи с един обем от около примерно… В страната ежедневно се генерират приблизително 12 тона отпадъци, много малка част от тях отиват до инсинератора. В момента всеки един от тези отпадъци…

Водещ: А къде отиват другите?

Емил Димитров: Представете си, че се изхвърлят в кофа и минат през шредера на…и заразят още сто човека.

Водещ: Не искам.

Емил Димитров: Вие не искате, ама ние сме длъжни да го предвидим. И сега каква е задачата пред мен, в случая, защото напълно с това, което каза генерала съм съгласен. Ситуацията е следната. Ние имаме един инсинератор в София, който е държавен, хубаво беше да е към Министерство на здравеопазването, но за съжаление е към нашето министерство…

Водещ: И е пълен с пепел.

Емил Димитров: Този инсинератор на 4-5 години ние изчистваме пепелта, която той генерира след като изгори болничните отпадъци. Никой не е знаел, че ще има криза, никой не е знаел, че аз ще ставам министър, никой не е знаел, че ще има коронавирус. В момента ние имаме 600 тона…

Водещ: Извинете, той работи ли през тези 4-5 години..?.

Емил Димитров: Работи… Тези 600 тона, които сме събрали приблизително ние трябва да ги депонираме някъде, за да освободим инсинератора, от утре ще започнат да идват многократно повече превозни средства, които да докарват заразни отпадъци. Ние трябва да работим на 24 часа режим. Ние този проблем, ако го имаме за една година да го решим, няма, така се случва през годините, решава се. Ние трябва сега веднага да сключим договор, веднага да намерим депо, веднага да намерим камиони да ги изкараме. Ние по сега действащ закон с обществена поръчка ни трябват 6-8 месеца с обжалванията…

Водещ: Затова точно попитах аз вицепремиера Дончев, но той не ми отговори ще има ли обществена поръчка. Чухте, че генералът каза, че това трябва да бъде решено за миг…

Емил Димитров: Трябва да бъде решено веднага, след 5 дена като дойдат колите, те трябва да има къде да влязат…

Водещ: Този разговор беше на 17-ти…

Емил Димитров: Да, и оттогава до ден днешен няма заповед, която да регламентира какво да стане. Сега ще ви кажа аз какво съм направил. Първо съм запознал и премиера със ситуацията. Определили сме къде другаде още би могло, ако софийският се претовари и стане твърде много, защото никой не би искал по болници, по улици да може да чакат. Всичките, които до момента обслужват болниците си остават и си ги обслужват така, както е. Ние не пререждаме икономически отношения, дори във финансови отношения не влизаме с тях. Целта е, когато те докарат в инсинератора отпадъците, които са от коронавирус, които са заразни отпадъци, да е сигурно, че ние ще можем веднага да ги изгорим и те няма да се налага да чакат. По същия начин, ако има превишение на количествата, защото тя картата става в цялата страна, сме разделили страната на зони, включително  имаме камиони, които ще ги претоварват и ще заминават в хладилни камиони към друг инсинератор с голяма мощност, за да може да решим проблема на държавата.

Водещ: Добре, господин Димитров-Ревизоро, вие направихте една игрословица, че премиерът ви казвал „Реви зоро“, да не вземете да ревете, минаха 5 дни, откакто генерал Мутафчийски каза, че…

Емил Димитров: …имаме 7 дни…

Водещ: …спешна нужда имаме от 7-дневен срок…

Емил Димитров: А ние нямаме закон, не е минал закона през народното събрани.

Водещ: Какво ще направите?

Емил Димитров: Ние не можем да подпишем какъвто и да е договор в момента.

Водещ: Какво ще направите?

Емил Димитров: Е, какво да направя?

Водещ: В понеделник ще се разглежда ветото на президента..

Емил Димитров: Във вторник ни стават седемте дни, през които ние имахме да можем да подготвим инсинератора…

Водещ: Какво казва министър-председателя?

Емил Димитров: Министър-председателят беше изключително…

Водещ: Вярно, че той не е навсякъде да огрее..

Емил Димитров: …Не е хубаво всяко предаване да го коментираме, но той беше…той ме попита ако не можем с единия, какво правим в ситуацията? Казах, ще го натоварим на 24 часа, ще назначим повече хора, ще се погрижим за облекло, защото в момента нямат, според мен, добро предпазно облекло, ще създадем ред за влизане в болницата, за да няма чакания, да няма опашки, да няма напрежение.

Водещ: И къде ще съхранявате…

Емил Димитров: Намерили сме две бази, в които са покрити, охранявани, ще видя дали химически войски, дали полицията, в които тези камиони, които и в момента, малките превозни средства на операторите, с които си работят болниците, да могат да претоварват в големите камини, които да заминат за другия инсинератор, за да решим проблема. Другият е частен, и когато възникне проблема как да го принудим той да свърши тази работа…

Водещ: Кой, този в Девня?

Емил Димитров: Да, оказа се, че собственикът на инсинератора каза – Аз знам, че България е в криза, знам, че имаме голям проблем, ако наистина премиерът има проблем, изобщо щаба с това, прекратявам всички договори и отварям инсинератора само за вас… Пращате от София камионите – горя, не пращате – не горя… Но, не е поставил никакви условия, даже каза, че ще съдейства всячески.

Водещ: Имате ли камиони?

Емил Димитров: Ами, имаме 3 камиона нашето министерство, може би ще ни трябват още един-два хладилни камиона, които да правят тези курсове, но тя задачата е с неизвестни…

Водещ: Доколкото разбрах автомобилните превозвачи на камиони са готови да помогнат.

Емил Димитров: Да, но ще видим какви количества трябва да им издадем лиценз. Проблемът е, че ние имаме задачата следната – подгответе се да горите. Не знам от колко болници, не знам от колко болни, не знам какви количества отпадъци… Никой не може да ви каже.

Водещ: А генерал Мутафчийски не е ли възложил задачата…или не е в неговата компетенция?

Емил Димитров: Не, за него, той веднага схвана…каза – И аз имам договор с тях… същите хора, но трябва да сме сигурни, че отиват в инсинератора. Така че, за него въпросът е решен и ние стъпваме на хората, които в момента работят. Те са си обучени, имат лиценз, имат хора, знаят как да го правят…

Водещ: Значи обръщаме се с призив към кого? Към министър-председателя или към министър Ананиев…

Емил Димитров: По-бързо трябваше да бъде приет Законът за извънредната ситуация трябваше да бъде..извънредните мерки за извънредното положение трябваше да бъде приет по-скоро, за да може ние да сключим договор, да опразним инсинератора и от утре като дойдат от болниците откъдето и да е от страната да можехме да ги посрещнем…

Водещ: Сърдете се на президента.

Емил Димитров: А в парламента, отидох в правната комисия, никакви забележки от БСП, отидох в здравната комисия, никакви… дойдохме до залата – Може ли сега така, може ли иначе…ние го смятаме така… Добре, нали тези отпадъци е ясно, че трябва да ги изгорим, за да не заразим хора. Другият проблем е, че РЗИ-тата трябва през кметове и областните да предупредят хората, които са си в къщи, техният отпадъка да не отиде…

Водещ: Не искам да ви отчайвам, но в понеделник ще се редактира закона, във връзка с ветото на президента, кой знае колко дни още той ще го бави докато го обнародва, значи другата седмица цялата…

Емил Димитров: Никой в министерството няма да подпише договор с някой без да има такова право.

Водещ: Ами, обърнете се към президента.

Емил Димитров: Да, да дойде той да го изчисти, или… Аз така им казах за отпадъци, защото те ми говореха за едни отпадъци, защото всеки кмет вика – изчистете ми пестицидите, а като почнем да ги чистим – Може ли да не ги чистите… Ще взема да им ги оставя, да им ги закарам на „Позитано“…. Не беше редно…

Водещ: Две минути и половина за Перник. Кметът нещо ви обвинява…

Емил Димитров: Оставете го това…. Значи, в Перник ситуацията е следната: Перник ще получи водопровод, ще получи вода, ние трябва да пестим язовира, за да можем да го напълним. Миналата година е бил много по-пълен, ама не стигна. Очевидно трябва да го щадим тази година и да го пълним. Другата темза е, че още от януари, 40 дни те не подадоха документи за разрешително, нямат ли разрешително, премиерът ще пусне водопровода за 72 часа, трябва да го спрем. Ситуациите са две – нямат разрешително защото имат дългове и те го крият. Това е проблема.

Водещ: Чакайте, нали им се дадоха пари…

Емил Димитров: Те ги дадоха за друго. Когато казваш – Аз имам само 49 процента от едно ВиК, другите 51 на държавата, когато имаш дългове имаш и дългове, и когато не си плащал водата от язовира години наред… Проблемът е следния, има решение, но те бягат от него и така малко манипулират местните хора в Перник…

Водещ: Кои са тези те?

Емил Димитров: Тези, които би трябвало да вземат решение…

Водещ: Кои са?

Емил Димитров: Вижте, „Софийска вода“ не може да даде вода на Перник, ако няма насреща разрешителен режим, защото и те имат концесия…

Водещ: Няма ли още?

Емил Димитров: Никога…, те онзи ден си подадоха едни непълни документи… Идеята каква е на Перник…

Водещ: Кои те, кажете конкретно – ВиК, което е 51…

Емил Димитров: Чуйте ме, дайте възможност да се изкажа, вие ми пречите… ВиК-то няма вина, ВиК е наследило едни дългове, които не сегашният шеф ги е наследил… Кметът също знае какво се случва в града, но и той не е виновен за тези дългове, нито областния. Така или иначе, ВиК Перник, за да получи вода от София трябва да има разрешително. Ако има дългове – не може да получи. Целта беше да бавим разрешителното, защото така или иначе не може да вземе, докато премиерът пусне водата към Перник и след това да викаме – Моля ви се, не ми я спирайте… Разбира се, че има изход, никой в министерството не би дал такова разрешително, никой не би ходил в затвора заради това, че в Перник някой бави. Проблемът е следния – можеше кметът в Перник, председателят на общинския съвет, областният управител, директорът на ВиК-то да отидат при премиера, образно, като им пусне утре водата да целунат ръка и да кажат – Господин премиер, нека по времето на кризата, за 6 месеца, за 3 месеца, за 5 месеца, за 1 година, ние сме много по-различни от всички, всички, които не си плащат не получават разрешително, дойте ни временно, за да вземе градът вода… Тях ги е срам и това да направят…

Водещ: Е, това с целуването на ръка беше малко прекалено, господин Димитров…

Емил Димитров: Премиерът никога няма да им откаже такова нещо Министерският съвет да вземе решение…

Водещ: Защо трябва да целуват ръка?

Емил Димитров: Защото те трябва да кажат…40 дни всички работиха и водопроводът се прави, а ние не дойдохме да ви обясним ситуацията, че всъщност не можем да получим разрешение, няма как „Софийска вода“ да ни го даде, освен 72 часа проби и затова МС трябва да вземе решение или да ни опрости дълговете, или да ни даде временно разрешение, да ползваме…

Водещ: Очаквате ли, че това ще стане в сряда на МС, или…

Емил Димитров: То трябваше да стане 40 дни госпожо… След като ВиК е към Министерството на регионалното развитие и благоустройството би следвало МРРБ да подаде едно предложение до МС, тъй като има криза, всички знаем, има коронавирус, всички знаем, предстои вода да се пусне, всички знаем… То ще е грехота да пусне вода за 72 часа и да я спреш. И за да няма наказани невинни по веригата косвени жертви за това, че примерно в Перник не са си направили своевременно всичките постъпки, не е толкова трагично, премиерът съм сигурен, че ще им разреши. И аз затова казах, някой трябва да направи предложение, да му го обясни, да знае къде е проблемът. Със сигурност ще им разреши да получат поне докато е кризата. Но, проблемът с дълга остава, както и на всички други ВиК…

Водещ: Разбрах ви, финал, че пресрочихме времето. Значи, най-малко два извода правим, че за инсинератора трябва…

Емил Димитров: Трябва заповед от този щаб или МС или законът за извънредната ситуация, положение – да влезе в сила. Иначе ние сме с вързани ръце.

Водещ: А за водата в Перник?

Емил Димитров: За водата в Перник вече е късно…

Водещ: Трябва опрощаване на задълженията на ВиК, аз да се пусне…

Емил Димитров: Министерският съвет да вземе решение, независимо, че не са си плащали, независимо, че нямат право, докато трае известен период кризата, да получат вода по един форсмажорен авариен начин.

Водещ: Изключителен разговор, благодаря ви, бяхме много полезни.

Емил Димитров: И аз благодаря.

Водещ: Вземете и маската. Довиждане, и успех ви желая.

Емил Димитров: Желая ви здраве.

Водещ: Всичко хубаво. Разговаряхме с Емил Димитров-Ревизоро, за коронавируса замърсява ли околната среда. Разбрахме много неща.