Министър Искра Михайлова и тримата заместник-министри участваха в пресконференция на МОСВ за второто полугодие на 2013 година и очертаха приоритетите и перспективите за 2014 година

16 декември 2013 | 18:20
„През периода от юни досега, екипът на МОСВ трябваше спешно да се справи с няколко пакета задачи. На първо място – планирането и дефинирането на задачите по бюджета за 2014 година. Няколко пъти се е налагало да коментираме, че имаме проблем с бюджета. Бюджетът за 2014 година на МОСВ е в рамките на бюджета за 2013 година. Има една съществена разлика – разлика в общата философия на държавата с обособяване на специалния инвестиционен фонд – Програма за устойчиво регионално развитие. Очакваме около 1/3 от тези 500 млн. лeвa, които държавата определи за инвестиции, да бъдат инвестирани в проекти за екологична инфраструктура”, каза министър Михайлова при откриването на пресконференцията за отчет на работата на министерството през второто полугодие на 2013 година. В пресконференцията взеха участие и заместник – министрите на околната среда и водите Чавдар Георгиев, Атанас Костадинов и Дин Онбаши.
 
„В периода от август до края на ноември министър - председателят направи поредица от срещи с представителите от регионите, които дадоха информация за важните  проекти за общините. Те ми дават основание да смятам, че за първи път от 15 години, през 2014 година, България ще финансира проекти за екологична инфраструктура“,  обясни министър Михайлова.
 
По отношение на спирането на междинните плащания по Оперативна програма "Околна среда", министър Михайлова  каза, че имаме пълна яснота по това как да изпълним изискванията на ЕК. Предприели сме няколко мерки. Имаме консултации с Одит на средствата от Европейския съюз, в резултат на които ние тръгваме към проверка на всички обществени поръчки 2010 - 2013 година. Вариантът с вадене на извадка отпада. Паралелно с това дублираме одита си, с което се съобразяваме с исканията на Европейския съюз. Налагането на финансови корекции ще се правят там, където има забележки от писмото на ЕК”. По думите й, обществените поръчки на стойност над 50 хил. лева са повече от 300, които подлежат на проверка. „Моята амбиция е проверките за междинните плащания по ОП „Околна среда” да приключат през февруари. Ако всичко е наред, и Европейската комисия е съгласна с мерките, които сме предприели, комисията може да освободи средствата веднага. Aко приключим през февруари, средствата може да бъдат освободени през март“, каза  министърът. Според нея, всички оперативни програми ще бъдат обявени официално, след като бъде одобрено Споразумението за партньорство. 
 
„Добрата новина от днес е, че са налице всички предпоставки по ОП „Околна среда” да не се загуби нито евро“, каза  зам.-министърът на околната среда и водите Дин Онбаши . „За да спасим средства, имаме проект за закриване на депа, които не отговарят на изискванията на законодателството  - 66 депа , 97 млн. лв.“, добави Онбаши.  Той посочи, че  бюджетът на ОПОС е 3.522 млрд. лева, 46 проекта за изграждане на инфраструктура  започнаха официално строителни дейности през 2013 година. „По новата „ОПОС 2014 – 2020” се планира оптимизиране на законодателството, повишаване капацитета на отговорните институции, информираност и популяризиране на добри практики, пилотни проекти. Предстои финансов план на програмата”, добави  в заключение зам.-министър Онбаши.
 
По отношение на  наказателните процедури срещу България, от 14,  те вече са 13 – една процедура е затворена, очаква се затварянето на още четири процедури. Процедурата, по която България е в най- напреднала фаза и влиза в съда, е свързана с местността „Калиакра“. За да се предотврати съдебната фаза България предприе изключително важни стъпки, благодарение на които има положителни сигнали, че страната няма да бъде съдена. По този въпрос министър Михайлова коментира че „по време на съвета на министрите имах среща с комисаря по околната среда Янез Поточник и имам неговото уверение, че цялата информация, която се получава от България е обнадеждаваща и показва , че българските власти за първи път от повече от 7 години имат сериозно намерение да решат този казус и действително да се съобразят с нормите на ЕС по опазване на биоразнообразието в защитените зони“. „Очакваме закриване на досиетата по изменение на климата, и за ГМО, както и в областта на водите“, допълни още министър Михайлова.
 
„Заводът за боклук на София е един от големите проекти по ОП „Околна среда”. Той винаги е бил рисков. Последно в края на ноември, трябваше да бъде подписан договорът между Столична община и изпълнителя. Не беше подписан договор, тъй като междувременно се получи сигнал в Европейската комисия, и ни предупредиха, че ще поискат обоснован отговор по това как е проведена поръчката. Ние реагирахме веднага, като изпратихме информацията, с която разполагаме. До този момент не сме получили искане от ЕК за обоснована информация. Възможностите са две – или ще го получим тази седмица, или няма да има такова , т.е България е удовлетворила исканията на комисията. Ако ЕК е доволна, тогава имаме шанс договорът да бъде сключен и проектът да започне своята реализация. Но, рискът още съществува”, обясни министър Михайлова .
 
Тя съобщи, че вече са завършили конкурсите за избор на директори на Басейнови дирекции и Национални паркове. „Тази седмица завършва работата на комисията и приключва конкурса за избор на директори на РИОСВ, т.е.ангажиментът, който поехме през септември, е изпълнен”, добави още министър Михайлова. Министерството има няколко законодателни инициативи, които ще влязат в НС през януари, те са за изменение и допълнение на няколко от действащите закони. Една голяма част от тях са свързани с намаляване на административната тежест“ , каза в заключение министър Михайлова.