Министър Искра Михайлова отчете 100-те дни за работата на екипа на МОСВ

30 септември 2013 | 17:25
Проектът на нов Закон за ограничаване на изменение на климата вече е внесен в Народното събрание и тази седмица започват обсъжданията в парламентарната комисия по околна среда и води. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова на пресконференция, на която отчете 100-те дни за работата на екипа на МОСВ в рамките на кабинета Орешарски. 
 
„С този нов законопроект, внесен от МОСВ, ние транспонираме напълно Директива 2003/87/ЕО за разлика от варианта, който беше изработен в началото на тази година и внесен наскоро от народни представители на ГЕРБ. Там има непълноти спрямо изискванията на Директивата и се надявам, че НС ще приеме решение по приемането на законопроекта, който напълно транспонира директивата“, каза министър Михайлова.
 
Министър Михайлова очерта няколко проблемни теми за работата на екипа на  министерството. „Проблемът с финансирането на основни дейности на министерството е основен. Ние не можем да претендираме, че провеждаме политики, за които носим отговорност, ако не гарантираме бюджетирането им. Това ще бъде в основата на разговорите ни по рамката на Бюджет 2014 г.“ , каза министър Михайлова.
 
Тя посочи, че разходният таван, прогнозиран за МОСВ е 44 млн. лв., като разходните тавани на някои министерства надхвърлят в пъти този на министерството, което е продължавало години наред. В резултат на това основни политики, по които МОСВ носи отговорност, са оставали недофинансирани. Недостигат повече от 5 млн. само за тази година, за да можем да финансираме дейността на Изпълнителната агенция по околна среда. Недостигат около 2,5 млн. лева за финансиране на важни проучвания във връзка с наблюдението на водите и подготовката на следващите програми за управление на риска от наводнения. „Не разполагаме с достатъчно средства, за да се разплатим по проекти, които се довършват след приключването на програма ИСПА, която приключи действието си в България. Неприключилите проекти се довършват с национално финансиране, само просрочените, неразплатени задължения са от порядъка на 3 млн. и 300 хиляди лева, а задълженията, които стоят пред министерството във връзка с изпълнението на проектите по програма ИСПА са на стойност 25 млн.“,  добави още министър Искра Михайлова. 
 
Министърът представи и справка с извършените назначения за периода  1 август 2009 – 31 май 2013 година. От общ състав на служители на министерството, заедно с регионалните структури около 1800 човека са били освободени 915 човека, т. е 50 процента от състава на всички служители. Назначени са били 969 нови служители. „Има регионални структури,  в които повече от 50 процента от състава на служителите е бил подменен в рамките на три години и половина. В регионалните структури са назначавани хора, които не отговарят на изискванията, нямат необходимата квалификация, имат образование, което е коренно различно от това, което се изисква за работата в структурите. Имаме изключително слабо покритие с инженерен състав, особено в Басейновите дирекции‘, заключи министър Михайлова.
 
„Сериозен е проблемът с наказателните процедури, които се водят срещу България от ЕС и които са в различни области - общо 14“, посочи министър Михайлова. Пет от тях са в областта на природата и биоразнообразието, три за качеството на въздуха, две - управление на отпадъците и по една в областта на водите, ГМО,  климата и управлението на отпадъците. От тези наказателни процедури най-рискови са – процедурата за одобряване на проекти на територията на орнитологично важно място и специална защитена зона Калиакра в нарушение на процедурите по ОВОС и ОС и недостатъчност на зоната. По тази процедура се очаква през октомври Колежът на комисарите на ЕК да вземе решение за влизане на процедурата в съда. Министър Михайлова съобщи за проведена среща с комисар Поточник през миналата седмица, когото е информирала за мерките, които предстоят да бъдат взети, за да се избегне негативния ефект върху България. Оценката на комисаря е че за първи път България и МОСВ се движат в правилна посока, за да избегнем съдебното решение. „Казусът е много сериозен, ние ще направим всичко необходимо, за да можем да се справим с него, но очакваме през октомври България да бъде вече в съдебна процедура, а не в досъдебна фаза“, каза министър Михайлова.
 
Другите рискови процедури са във връзка с превишаване на нормите за серен диоксид в три общини – Гълъбово, Димитровград и Перник за периодите 2007 – 2009 г., превишаване на нормите за прах в 30 общини в България, превишаване на националните тавани на емисии от големите горивни инсталации и неизпълнение на задълженията на България по чл. 14 на Директивата за депата несъответствие на 124 депа за твърди битови отпадъци с изискванията на директивата 9931 на европейската общност. „Това са рисковите процедури, по които ни предстои работа, по които сме в непрекъсната комуникация с ЕК“, посочи министърът.
 
Министър Искра Михайлова представи информация за изпълнението на Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“ и подготовката на програмата за следващия планов период. Тя посочи, че Оперативна програма „Околна среда“ е изключително проблемна, по нея има свръхдоговаряне,  в сектор „води“ - 162 %. Същевременно има пренасочени средства от сектор „води“ за подобряване качеството на атмосферния въздух - за закупуване на подвижен състав за метрото, за закупуване на  тролеи и за закупуване на противопожарна техника от МВР за гасене на високопланински пожари.
 
По ос 2 – Отпадъци има опасност да не се реализират някои от проектите. Причини за това са заведени жалби и искове от граждански организации срещи избраните места, обжалване на оценките за въздействие на околната среда. Примери за това са депата в Ямбол и Разлог. За да не загубим средства от ЕС е необходимо да се направи един „голям“ проект по логиката на ЕК. В този проект ще се включи доизграждането на няколко депа. Големите проекти от този тип се разглеждат и оценяват от ЕК. „Ако този наш голям проект получи положителна оценка, България ще успее да  удължи усвояването на средства до 2015 г. със съфинансиране от ПУДООС“, каза министър Михайлова.
 
Като цяло за ОПОС са верифицираните плащания на стойност 15,39% или 542 млн.лв. Плащанията общо до този момент са  33,35% от стойността на програмата, което възлиза на 1 млрд.74 млн. 570 хил. 579 лв.. Недостигът в рамките на тази година е 210 млн. 
 
Новата Оперативна програма “Околна среда 2014 - 2020“ е на етап неофициални консултации на ЕК. МОСВ очаква резултати и бележки от тези консултации, които ще намерят място в крайния вариант на оперативната програма.
 
Отчетът за дейността на МОСВ за 100–те дни управление може да видите тук.