Министър Искра Михайлова: Решението на ЕК за завеждане на иск срещу България е сигнал, че направеното не е достатъчно

23 януари 2014 | 19:34
Екипът на МОСВ приема стъпката на ЕК като ясен сигнал, че направеното дотук не е достатъчно, изискват се повече усилия и ще работим в тази посока. Това коментира министърът на околната среда и водите Искра Михайлова днес на извънреден брифинг по повод обявеното днес решение на ЕК да внесе иск в Съда на европейската общност срещу България, тъй като изразява загриженост за управлението на отпадъците и здравето на българските граждани.
 
Екоминистърът каза, че тази наказателна процедура датира от 2012 г., и тя е в резултат на това, че България не закрива депа, които не отговарят на изискванията на общността, а e била задължена да го направи до края на 2009 г. Към началото на наказателната процедура през 2012 г. тези депа са над 130, към момента са 113 несъответстващи на изискванията, но са в експлоатация.
 
Министър Михайлова посочи,  че проблемът е сериозен, защото до построяването на новите депа, няма къде да се депонират отпадъците. „Проблемът с отпадъците не е от вчера и е много сериозен. Един от инструментите, с които България е могла през последните години да реши проблема с депата е ОП „Околна среда“, по която има специална ос 2 „Управление на отпадъците“ и основен приоритет в тази ос е изграждане на нови депа, които да отговарят на изискванията и съответно закриване и рекултивация на старите депа“, отбеляза министър Михайлова.
 
Към днешна дата изградените депа  по ОПОС  са  2  - в София и в  Ботевград. В изпълнение са 19 проекта за депа,  по които договори за изпълнение се сключиха в последните месеци. Последният договор  за изграждане на такова депо е от миналата седмица  за  Велико Търново и Горна Оряховица. 
 
„Знаем, че трябва в най-спешни срокове да преодоляваме закъснение, което е натрупано с години. За съжаление за 7 месеца не можем да преодолеем такова закъснение, но правим максималното“, каза министър Михайлова. Тя припомни, че  по оперативната програма се финансира още един проект, който се изпълнява от ПУДООС и е за закриването и рекултивацията на депата, които не отговарят на изискванията. Този проект първоначално е на стойност 97 млн. лв., "но направихме опит и разчитаме, че ще получим одобрение, бюджетът на проекта да бъде увеличен и да стигне до 165 млн. лв., така че да се увеличи и броя на депата, които ще бъдат рекултивирани, за да можем да изпълним изискванията към тези депа."
 
Министър Михайлова  посочи, че ще бъдат положени максимални усилия за изпълнение в най-съкратени срокове на 19-те проекта по Оперативна програма „Околна среда“  и че трябва да има много добра координация с Националното сдружение на общините за приоритизиране управлението на отпадъците и инвестиране на усилия, както на държавата, така и на местните власти, за да се преодолее този проблем. 
 
„Управлението на отпадъците в България е проблем, не само защото сме пред наказателна процедура, но преди всичко засяга българските граждани, когато съществуват стари депа, които не се контролират и не отговарят на изискванията. Екипът на МОСВ приема стъпката на ЕК като част от съвместната ни работа и ясен сигнал към страната ни, че това, което е направено е недостатъчно и се изискват по-големи усилия. Ние разбираме и приемаме тази стъпка и ще работим в тази посока.“, каза в заключение министър Михайлова.