Министър Искра Михайлова: Водоснабдяването ще бъде приоритет, така, че да могат да се финансират проекти, предложени от общините

21 август 2013 | 13:44
Недопустимо е цели населени места да са на воден режим през ХХI век. Това заяви в студиото на ТВ7 министърът на околната среда и водите Искра Михайлова, като обясни, че сред комплексните причини за това е основно изключително остарялата водопреносна мрежа, за която се знае, че довежда до загуба на питейна вода от порядъка на 70 %. Този сектор се нуждае от големи инвестиции. Министър Михайлова каза, че за съжаление, в продължение на години една от институциите в България, която би могла да подпомогне водоснабдяването на малките населени места, абсолютно изключи водоснабдяването като приоритет – това е Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. В продължение на четири години, от 2009 г. до този момент, нито един лев не е инвестиран, за да се подобри водоизточник, водовземане, водопровод. По този въпрос тя добави, че инвестициите за малките населени места са останали изцяло в обсега на ВиК дружествата, които нямат достатъчно капиталови разходи. Тя съобщи, че на заседание на Управителния съвет на ПУДООС през следващата седмица ще бъдат сменени приоритетите и водоснабдяването ще бъде включено като приоритет, така, че да могат да се финансират проекти, предложени от общините.
 
На въпрос какви мерки ще предприеме правителството, за да избегне строгите санкции от Брюксел заради огромното превишаване на вредните емисии в България, министър Михайлова подчерта, че европейското законодателство по отношение на вредните емисии е много строго. То е в контекста на глобалната политика за изменение на климата и превенция на пускането на вредни емисии в атмосферния въздух. Съгласно директива от 2010 г. България има задължението да приведе всички големи горивни инсталации до края на 2016 г. да отговорят на нормите за вредните емисии. 
 
Министър Михайлова съобщи, че МОСВ и МИЕ са внесли преходен план за големите горивни инсталации, който е приет от МС и е внесен в ЕС. “Ние се надяваме, че партньорите ни от Европейската комисия ще ни дадат една възможна отсрочка да се приеме този план, така че категоричните изисквания за нашите инсталации да влязат в сила от 2020 година. Тук искам да кажа, че защитавайки интересите на големите горивни инсталации, на българските ТЕЦ-ове, приемайки такъв преходен план, ние трябва да бъдем в пълното съзнание, че това не е просто изискване на Европейския съюз, ние трябва да го приемем като национална политика и национален приоритет. Намаляването на вредните емисии подобрява качеството на живот в страната“, посочи министър Михайлова.