Министър Карамфилова представи политиките по околна среда за развитие на устойчив туризъм на форума „Ваканция & СПА“
16 февруари 2023 | 16:31„Вие сте един от ключовите сектори, а вашата ниша е една от най-осъзнатите по отношение на екологията и устойчивото развитие” - така се обърна министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова към участниците в дискусия на тема „Устойчив туризъм на практика“, организирана от Министерството на туризма в рамките на 39-ото издание на Международното туристическо изложение „Ваканция & СПА“ в Интер Експо център – София.
Пред представителите на туристическия бранш министър Карамфилова представи политиките и проектите в областта на околната среда, които имат отношение към въвеждането на устойчиви практики в туризма. Тя акцентира върху необходимостта с общи усилия да се постигне търсеният ефект, при който потребителите на туристическата услуга да бъдат удовлетворени не само от самата услуга, но и от това, че тя се предлага в устойчива среда, с подходяща инфраструктура и най-вече да кажат, че ние сме държава, която е успяла да се възползва от благата, които природата ни е дала, но и да ги съхрани.
Природният капитал е основата за развитието на устойчив туризъм, важно е неговото опазване и остойностяване, изтъкна министър Карамфилова. Според нея, намирането на работещи решения за екосистемните услуги в туристическия сектор ще бъде ключовият фактор, който ще ускори целия процес на интегриране на стойността на екосистемните услуги на ниво бизнес. Тя представи проект, изпълняван от МОСВ, за остойностяването и интегрирането на екосистемните услуги, който е финансиран по линия на Европейското икономическо пространство, а целевият сектор по него е туризмът. Целта на проекта е постигане на баланс между различните интереси и стойността на екосистемата да се приема не като даденост, а като капитал, който да се използва разумно.
Има добри практики за налагане на кръговата икономика, които туристическият бизнес прилага - каза министърът, като обвърза развитието на устойчиви модели в туристическия сектор с изграждането на екологичната инфраструктура на страната. Тя отбеляза, че са значителни инвестициите в управлението на отпадъци, във ВиК сектора и комплексното управление и посочи, че те са в полза и на туризма, защото никой не иска да отиде на място, затрупано с отпадъци, без ВиК инфраструктура и годна питейна вода. С последователни действия може да се постигне както устойчиво опазване на околната среда, така и устойчиво развитие на сектора, отбеляза още тя.
Министър Карамфилова призна, че туристическият бизнес е може би единственият, който не приема като пречка изискванията за екологосъобразност, а ги изпълнява с убеденост, като възможност за развитие на туристическите услуги съобразно новите изисквания на екологичното законодателство. Тя напомни, че страната ни е с една от най-развитите мрежи по "Натура 2000" и отбеляза, че инвестициите в сектора трябва да са съобразени с изискванията за защитените зони и територии, с оглед опазване на биоразнообразието.
Задача пред туристическия бизнес е да намали енергийната интензивност и зависимостта от ресурсите, за да се справи с уязвимостта от климатичните промени и да отговори на социално-икономическите и екологичните предизвикателства, пред които е изправен заради нарастващия натиск върху природните ресурси, смята министърът.
Министър Карамфилова припомни също, че на Конференцията за изменението на климата, която се проведе в Египет през ноември 2022 г., България представи кандидатурата си за домакинство на 29-ата Конференция на страните по Конвенцията на ООН за изменение на климата (COP 29), която ще се проведе в края на 2024 година. България може да се похвали с иновативни практики, а зелената туристическа инфраструктура е важен критерий, когато една държава предлага кандидатурата си за домакинство на COP, изтъкна Росица Карамфилова.
Министърът на туризма Илин Димитров посочи в отговор, че евентуалното домакинство на COP29 е предизвикателство, но ще постави България на картата, защото хиляди делегати ще пристигнат в България от целия свят. Туристическият сектор ще е основен партньор, но и основен бенефициент, ако България стане домакин на СОР 29, изразиха мнение двамата министри.