Министър Нона Караджова е в Брюксел за участие в извънреден съвет на министрите по околна среда на ЕС

23 ноември 2009 | 17:25

Министър Нона Караджова е в Брюксел, където ще вземе участие в извънреден съвет на министрите по околна среда на страните от Европейския съюз. Целта е подготовка за 15-ата конференция на Страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата и 5-ата сесия на срещата на страните по Протокола от Киото в Копенхаген, 7—18 декември 2009 г.
Заседанието е от 10.30 ч., като по време на сутрешната сесия са предвидени презентации на изпълнителния секретар на РКОНИК Иво де Бор, датския министър на климата и енергетиката Кони Хадегаард, комисаря по околна среда Ставрос Димас и държавния секретар на Норвегия.
Политическият дебат ще се проведе по време на работен обяд между 13,00 и 16,00 часа. Очаква се да бъде обсъдено преминаването от 20 към 30 процентна цел за намаляване на емисиите от страна на ЕС; възможността за постигането на съгласие за международен механизъм за управление на емисиите от обезлесяване и деградация на горите (REDD); очакваното ниво на амбиция от страна на бързо развиващите се страни; финансирането на дейности по климата; приоритетите на ЕС в контекста на бъдещо международно споразумение и ключовите елементи, за които ЕС ще настоява в Копенхаген.
България поддържа позицията си, че ЕС може да премине към преговори за 30% намаляване на емисиите само при условие, че останалите развити страни поемат съизмерими ангажименти за ангажиране с обща краткосрочна (до 2020 г.) цел от минимум 25% редукция спрямо нивата от 1990 г.
Нашата страна заедно с още седем държави членки (Полша, Унгария, Словакия, Румъния и Балтийските републики) поддържа принципната позиция, че ЕС трябва да има специална политика спрямо определена група страни членки, които са едновременно с най-ниските нива на БВП в Общността и със силно емисионно интензивни икономики (сред които е България). Следва съответно да се стремим към договореност, според която се намалява значително тежестта за финансиране на развиващите се страни, за да могат тези държави-членки да се концентрират към намаляване на емисиите в своите икономики. Постигането на споразумение по този въпрос зависи от решението, дали ще има «банкиране» (прехвърляне) за следващия период на търговия (2013-2020 г.) на излишъка от предписани емисионни единици (т.е. на «спестените» емисии), и най-вече как ще се използват тези излишъци след банкирането им, ако такова решение бъде взето. Този въпрос остава приоритетен за страната ни.