Министър Нона Караджова се срещна с членове на мисията на Европейския парламент в България
01 юли 2011 | 11:33
Министър Нона Караджова се срещна с членовете на Комисията по петиции на Европейския парламент, която е на мисия в България в периода 29 юни – 2 юли 2011 г. за проверка на място на сигналите, подавани от граждани и неправителствени организации за случаи на строителство в границите на защитени зони от мрежата Натура 2000. Тя приветства предприетата мисия и подчерта, че усилията на МОСВ са насочени към разрешаването на всеки отделен казус при строго спазване на екологичните закони.
Основно въпросите, поставени от евродепутатите, бяха насочени към случаи на строителство в зоните от Натура, извършвано през 2007 и 2008 г., по които срещу страната ни има стартирали наказателни процедури от Европейската комисия. В частност вниманието на евродепутатите е насочено към зони в планината Рила и Черноморското крайбрежие и вятърни генератори в Калиакра.
В отговор министър Караджова посочи, че в България законодателството по оценка на въздействието върху околната среда се прилага от 20 години и страната ни има традиции и утвърдени добри практики далеч преди членството в ЕС. Тя подчерта, че през последната година и половина са предприети редица мерки за разрешаване на възникналите проблеми, на първо място чрез въвеждане на принципите на открито управление, диалог, контрол и отчет пред обществото - гражданите и организациите имат непосредствен достъп до всички решения за екологични оценки на всички проекти и планове в или извън зони по Натура. Едновременно МОСВ предприе действия за подобряване на работата по извършване на екологичните оценки, в резултат на което - посочи министър Караджова - няма стартирали наказателни процедури за действия след юли 2009 г., нещо повече - закрити са процедури, стартирали в периода от 2007 г. до средата на 2009 г.
В разговора беше цитирано, че според петициите, получени в Европейския парламент, лифтът от хижа Пионерска до хижа Седемте рилски езера в Рила е построен, без да бъде обект на екологични разрешителни. Министър Караджова информира, че за този проект са извършени изискуемите от закона екологични оценки в средата на 90-те години и обектът е построен съгласно издаденото разрешително и въведен в експлоатация през 2007 г. В допълнение тя посочи, че с изграждането на лифта е прекратен незаконният достъп до езерата с автомобили, с което в крайна сметка планината е защитена в по-голяма степен.
По отношение на строителството на вятърни паркове министър Караджова информира евродепутатите, че в страната е създадена система за регулирането и на този вид стопанска дейност, като са разработени стриктни правила и са направени детайлни указания към регионалните структури на МОСВ за извършване на екологични оценки за този тип проекти, като съответно са въведени забрани за изграждане в чувствителни територии като Калиакра.
Представителите на ЕП бяха запознати с реализацията на проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда”, който е от изключителна важност за страната ни и ще подобри допълнително работата на централните и регионални органи по околна среда.