Министър Нона Караджова ще открие пречиствателните станции за питейни води „Мала Църква” и „Пасарел”, изградени по Програма ИСПА

26 септември 2011 | 14:44


Министърът на околната среда и водите Нона Караджова ще открие за експлоатация изградените пречиствателни станции за питейни води „Мала Църква” и „Пасарел”. Двата обекта са част от „Проект за подобряване на интегрирания воден цикъл на град София”, финансиран от Програма ИСПА.
Събитието е на 27 септември 2011 г., вторник, в 13.00 часа, на площадката на пречиствателната станция за питейни води „Мала Църква”, община Самоков. Ще участват заместник-кметът на Столична община Мария Бояджийска, заместник-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, областният управител на София град и кметът на община Самоков, директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите – София, представители на Басейнова дирекция „Дунавски район”, на Националното сдружение на общините и на „Софийска вода” АД.
Поканени са ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Зинаида Златанова и министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев.

Проектът за двете пречиствателни станции е на обща стойност над 2 милиона и 840 хиляди евро, от които 2 766 000 евро за строителство и 75 000 евро за строителен надзор. Изпълнител на проекта е „Консорциум Чисти води – 2009”.
Пречиствателната станция „Мала Църква” ще осигури пречистване по механичен път на около 2,0 м3/сек питейни води от яз. „Бели Искър” и ще обслужва около 250 000 жители на Столична община. Освен пречистване на водите, постъпващи към София чрез Рилския водопровод, целта е да се осигури пречистена питейна вода за всички населени места, снабдявани от Рилския водопровод, включително редица населени места и квартали южно от София (Бистрица, Железница, Панчарево, Кокаляне, Плана и др.), както и Самоков и други селища от община Самоков.
Изцяло пречистване на необходимите питейни водни количества от яз. „Искър” – около 7,5 л/сек. ще осъществява станцията в Пасарел, която ще обслужва около 1 270 постоянни жители на селото, Столична община и прилежащите вилни зони.
Реализирането на целия проект е част от политиката на МОСВ за постигане на екологичните стандарти и устойчиво развитие на населените места.