Министър Нона Караджова ще участва в откриването на пречиствателни станции в градовете Балчик, Велики Преслав и Варна заедно с премиера Бойко Борисов

28 септември 2011 | 14:16


На 29 септември 2011 г., четвъртък, министър Нона Караджова заедно с премиера Бойко Борисов ще участва в официалното откриване за експлоатация на обекти от водната инфраструктура в градовете Балчик, Велики Преслав и Варна.
Двамата ще открият пречиствателната станция за отпадъчни води в град Балчик от 10,30 часа. Обектът „Строителство на ГПСОВ гр. Балчик и дълбоководно заустване” е на стойност 3, 9 млн. евро, финансиран по Програма ИСПА - 75% европейско финансиране и 25% национално съфинансиране. Пречиствателната станция ще поема натоварванията от 22 200 еквивалент жители. Технологично е предвидено станцията да пречиства около 6 000 кубически метра отпадъчни води на ден, с което ще бъдат защитени от замърсяване водите на Черно море.
Официалното откриване на пречиствателната станция за отпадъчни води в град Велики Преслав е в 12,30 часа. Изградената пречиствателна станция осигурява биологично пречистване на отпадъчните води с отстраняване на биогенните елементи азот и фосфор, след което пречистените отпадъчни води се заустват във водоприемник - чувствителна зона в поречието на река Камчия. Общата стойност на обекта е 5 756 000 лв., от които 4 756 000 лв. са от държавния бюджет, а 1 млн. лв. от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/ към МОСВ.
По-късно, в 14,30 часа министър Караджова ще присъства на официалното откриване на обект „Трансформация на ПСОВ Аспарухово в Помпена станция и конструиране на транспортиращ тръбопровод” заедно с премиера Борисов. Обектът е част от Интегриран проект за подобряване на водния цикъл на град Варна, изпълняван по Програма ИСПА. Реконструкцията на пречиствателните станции Варна и Аспарухово е сред 36-те обекта, включени в Националната програма за приоритетно изграждане на градски пречиствателни станции за отпадъчни води за селища с население над 10 000 еквивалент жители. Целта е да бъдат защитени водите на Варненското езеро и близките плажове от замърсяване, причинено от заустване на битови и промишлени отпадъчни води, като се сведе до минимум неблагоприятното въздействие върху околната среда и се подобрят значително условията за живот за хората от града и цялата черноморска и крайбрежна зона. Стойността на финансирането от страна на ЕС е над 3 700 000 евро /75% от общата сума/, а националното съфинансиране от 25% е в размер на 1 237 000 евро.