Министър Петър Димитров откри Net Zero Economy Forum

05 ноември 2024 | 13:12

 „Европейският съюз е изправен пред амбициозната задача да постигне климатична неутралност до 2050 г. Тази процес е не просто важен, а абсолютно необходимо условие, за да може човечеството да избегне най-опасните последици от климатичните промени“. С тези думи се обърна министърът на околната среда и водите Петър Димитров към участниците и гостите в четвъртото издание на Net Zero Economy Forum. Той благодари на организаторите от в. „Капитал“ за приноса им да утвърдят този форум като важна платформа за диалог и сътрудничество в областта на зеления преход.

„Екстремните прояви на времето във Валенсия през изминалата седмица, пожарите в българските гори през лятото, наводненията в Царево и района миналата година и редица други подобни събития в цял свят непрекъснато ни напомнят колко важна е мащабната трансформация за адаптация и декарбонизация. Защото цената на бездействието се измерва в човешки животи и огромни щети“, каза министърът пред многобройната аудитория на форума.

Той изтъкна, че България е част от колективните международни усилия за ограничаване на емисиите на парникови газове, регламентирани основно в Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, Протокола от Киото и Парижкото споразумение. По думите му, страната ни върви по своя път на декарбонизация с плавен темп и редица предизвикателства, каквито срещат и останалите страни. Но този път на декарбонизация е важен и за здравето на хората, защото източниците на парникови газове и източниците на замърсяване на въздуха са едни и същи – индустрия, транспорт, енергетика, битово отопление.

Разработването на нормативната уредба в подкрепа на декарбонизацията във всички сектори от икономиката е водещо за цялостното провеждане на държавната политика по ограничаване изменението на климата, посочи министър Димитров. Той сподели, че усилията на екипа на МОСВ са насочени към създаване на условия за добър междусекторен диалог, съответствие на политиките за климата на национално ниво и местна власт, широко включване на заинтересовани страни като бизнеса, учените и гражданите, тъй като предизвикателствата са огромни, а климатичните политики са хоризонтални и изискват от всички институции и заинтересовани страни да разпознаят себе си като активни участници по пътя към климатична неутралност.

В края на миналата година по време на годишната конференция за климата СОР28 в Дубай България се присъедини към инициативата за климатична неутралност на правителствата Net Zero Government Initiative, припомни Петър Димитров, като информира, че в рамките на инициативата МОСВ работи по развитието на Пътна карта за постигане на климатична неутралност от правителствените дейности през 2050 г., в която пътна карта ще има три основни стълба - управление на емисиите от сградите, транспортните средства и обществените поръчки на правителството.

Министър Димитров обърна внимание, че нашият регион на Балканите е особено уязвим към измененията на климата и „затова всички ние, страните на Балканите, трябва да работим заедно за адаптация и устойчиво развитие. Развитието на общи политики и стратегии за зелена трансформация може да ни осигури необходимите икономически и социални ползи, докато защитаваме нашата природа и нашите ресурси“ изтъкна той.

Управлението на отпадъците, градската електромобилност и устойчивото земеделие са основните предизвикателства в прехода към въглеродно неутрална икономика, които министърът на околната среда и водите посочи в обръщението се към участниците в Net Zero Economy Forum. В заключение той изрази увереност, че форумът ще предостави вдъхновяващо пространство за обмен на добри практики, нови идеи, намиране на решения и създаване на партньорства в общите усилия за постигане на климатична неутралност.