Министър Попов: Ролята на НИМХ е много важна за климатичните политики

19 март 2024 | 12:36

 

„Върви процес на сериозни антропогенни климатични промени. Данните, които вие сте събирали през годините, са безценни, за да разберем как климатичните промени се изявяват в нашата географска територия. Въпросът не е в това, че се вдига температурата, а че климатичните промени се проявяват по неясен и неразбираем начин в различни точки на Земята“. Това каза днес министър Юлиян Попов при откриването на първата Национална научна конференция по околна среда. Тя е организирана в София от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и се провежда под егидата на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов.

Според него бъдещето на енергетиката зависи в по-голяма степен от прогнозите на учените в НИМХ, отколкото от тези, които проектират въглищни електроцентрали, „защото такива до 2030 г. няма да има и ще изчезнат от България“. Той е убеден, че метеорологичните прогнози имат огромно значение за бъдещето на енергетиката.

Друг важен приоритет на МОСВ е опазването на биоразнообразието, върху което оказват огромно влияние както климатичните промени, така и човешкото безхаберие и липсата на загриженост за природата. Затова според министър Попов ролята на НИМХ е много важна за МОСВ – за да „имаме адекватни политики за опазване и възстановяване на биоразнообразието в България“.

Днес и утре в рамките на конференцията участниците ще работят за засилване на сътрудничеството между различните научни институции и други организации, както и за насърчаване на младите експерти и учени към активно участие в интердисциплинарни изследвания. На откриването присъства министърът на земеделието Кирил Вътев, председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Станислав Анастасов, зам.-председателят на комисията Татяна Султанова, а домакин е директорът на НИМХ проф. Таня Маринова.

Сред участниците са учени от НИМХ, Института по овощарство в Пловдив, Института по биоразнообразие, Националния институт по геофизика, геодезия и география, Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Института по катализа, Националния център по обществено здраве и анализи, Изпълнителна агенция „Борба с градушките“, СУ „Свети Климент Охридски“, Техническия университет „Проф. Асен Златаров“ – Бургас, ДП БУЛАТСА, Македонската метеорологична служба и др.

„НИМХ извървя тежък административен път докато стигне до МОСВ, за нас вие сте важен институт, нашето правителство направи много важни стъпки в посока на това постави правенето на политика на научна основа“, каза министър Юлиян Попов и добави: „Младите учени се развиват в трудни условия, но НИМХ се слави с това, че подпомага младите учени. Затова бих искал да ви насърча да ги подкрепяте и издигате, защото те са не само бъдещето на науката, но и бъдещето на България. Искаме да ги запазим, да ги върнем, и заедно с по-опитните да работят в глобалния научен свят“.